Jak režisér vybíral herce?
Petr Kotlár v titulní dětské roli
Václav Marhoul o představiteli hlavní role: V roce 2015 jsem čirou náhodou cosi moderoval na místním atletickém stadionu v Krumlově. Když tu se na kraji hlediště najednou objevil Péťa. Vůbec jsem nevěděl, kdo to je, protože on na mě křičel zpoza pásky: Strejdo, strejdo!‘ a já na něj tak koukám a říkám: Ty jsi Péťa Kotlár?‘ Vzal jsem si ho k sobě, mluvil s ním a pozoroval ho, jak se hýbe, jakou má řeč těla, jak je živý. A čistě intuitivně jsem si uvědomil: Pravděpodobně jsi našel svého dětského herce! Čistě intuitivně, bez castingu jsem na něj vsadil. Na kamerových zkouškách v listopadu 2016 se potvrdilo, že jsem ho odhadl přesně. Ten kluk má v příběhu vždycky nějakého základního protihráče, někoho, kdo s ním buď jde, nebo jde proti němu. Zdráhám se ty role definovat jako vedlejší. Nemám pro to kategorii, ale v každém pádě v těch deseti rolích opozitních postav mám mezinárodní obsazení: dvě fantastické ukrajinské herečky, německého herce, který posledních dvacet let točí jen v Americe Udo Kiera, který bude hrát žárlivého mlynáře, potom mám fantastického polského herce Lecha Diblika, pro roli vojáka Hanse mám Stellana Skarsgårda, získal jsem Harveyho Keitela, na roli otce toho kluka Petra Vaňka a ještě další velké hvězdy.“
Jitka Čvančarová
Nedělám castingy. Patřím k režisérům, kteří chodí do divadla, a vybírají si herce tam. Castingy z hloubi duše nenávidím. Myslím, že je to pro herce potupná procedura, je to peklo,“ říká Václav Marhoul. Na Radima Fialu jsem šel do divadla na Baladu o banditovi, na Jitku Čvančarovou na Království nebeské.
Jitka Čvančarová: Když mi Václav nabídl tu roli, tak jsem o ní dlouho přemýšlela. Nikdy jsem o žádné roli nepřemýšlela tak dlouho. Bylo mi jasné, že spolutvořit tento film bude životní zážitek. Scénáře je jeden z nejlepších, co jsem kdy četla. Okamžitě jsem vzala knížku a přečetla ji. Je velmi drsná. Míra násilí, míra krutých okamžiků je veliká, ale já v ní od začátku cítím velkou naději. Zejména v dnešní době, i když ona by se trefovala asi v každé době. V některých věcech se lidstvo nemění, třeba se jednou změní. V dnešní době, kdy je vzdělání odtrženo od morálky, strach z odlišnosti, z jinakosti je pořád stejný. Třeba se jednou změní k větší velkorysosti, k většímu pochopení. Já třeba nesnáším české úsloví: Podle sebe soudím tebe. Žel mnoho lidí tak žije a nedokáže si představit, v jakých rovinách dokáže přemýšlet ten druhý nebo chovat se, protože on tak nežije. To je strašně omezené a je potřeba to změnit. Víc chápat, víc poznat, než odsoudit hned na začátku. Možná, kdyby ten film k tomu dovedl jen malé procento, tak se to posouvá dál.“
Když vám volá Václav Marhoul, je to pro českého herce výjimečný okamžik. Když mi Václav Marhoul nabídl tuhle roli, ptala jsem proč zrovna mně. Je to šílená role a jako herečka se jí instinktivně bráníte. V prvním okamžiku jsem byla v prvním okamžiku úplně zoufalá, co s tím. Dnes už mohu říct: Děkuji ti, Václave.“
Radim Fiala
Radim Fiala hraje kozáckého atamana: Děj Nabarveného ptáčete je naprosto šílený. Knihu znám dlouho, ale netušil jsem, že v tom budu hrát. Tajně jsem si to přál a splnilo se.“
Když jsme točili Tobruk a koukali do pouště, tak někoho napadlo se režiséra zeptat: Co bude další film, Václave? Ten jen tak utrousil: Nabarvené ptáče. Shodou okolností to byla kniha, kterou jsem dočetl krátce předtím, než jsem odjel na natáčení Tobruku. Četl jsem ji v angličtině, je psaná takovou zvláštní angličtinou. Říkal jsem si, to není možný, to chce fakt dělat? Když mi pak zavolal, že má pro mě roli v Nabarveném ptáčeti, tak jsem byl nadšený. Fajn a co tam budu hrát? Velitele Kalmyků. To je vysněná role, kterou si každý přeje zahrát. Hrozný neřád, který přijede do vesnice, celou ji vyplení, a skončí tak, jak skončí. Děkuji Václavovi, že na mě deset let myslel.“
Stellan Skarsgard
My jsme se se Stanem seznámili úplně náhodou před více než 25 lety a bylo rok předtím, než natočil s Larsem von Trierem film Prolomit vlny,“ říká Václav Marhoul. Když jsem napsal ve scénáři postavu starého německého vojáka Hanse, první co mi napadlo, že by to mohl být Stellan. Tak jsem si po těch letech ověřil jeho mail a po pětadvaceti letech jsem mu napsal. Odepsal mi, ať pošlu scénář, knížku znal. Potom přišla odpověď, že ano.“
Známý hollywoodský herec švédského původu Stellan Skarsgard: Václav Marhoul mě kontaktoval s tímto projektem před sedmi lety. Podle mě je Nabarvené ptáče fantastická kniha, má úžasný děj a dobře vím, jak je dnes těžké natočit takový film, ale šel jsem do toho. Hraju starého německého vojáka Hanse, který má do lesa odtáhnout malého chlapce, tam ho zabít a zakopat jeho tělo, proto si nesu lopatu. Pokud si koupíte lístek do kina, tak zjistíte, jestli jsem ho zabil, nebo ne.“