Příběh pilota královského letectva, který přežil válku a v roce 1945 se vrátil domů k rodině. Brzy ale poznal, že válka ještě neskončila a že on sám ještě může být její obětí.
Režie: Ján Sebechlebský. Scénář: Jiří Stránský. Hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Antonie Formanová, Sebastian Pöthe a další.
Balada o pilotovi

Spisovatele Jiřího Stránského není nutné v naší zemi představovat. Legendární seriál Zdivočelá země nebo filmy Bumerang , Uniforma , Žabák a Kousek nebe či Piknik zná dozajista i divák České televize. Novela, z níž čerpá scénář k tomuto televiznímu filmu, vyšla knižně v roce 2013 a Jiří Stránský uvádí, že jde o skutečný příběh jeho tchána, tedy otce jeho manželky, Karla Balíka. Ten byl za války pilotem bojových letadel Královského letectva, tedy věhlasného RAF. Do vlasti se vraceli po válce jako hrdinové, ale protože přicházeli ze západu, nebyli nijak nadšeně vnímáni nastupující komunistickou garniturou. A pokud se někdo, jako v našem příběhu Emil Malík, někdy zapletl na své pouti v cizině se sovětskou tajnou službou NKVD, musel se smířit s tím, že se před ní nikdy a nikde neschová. Spolupráce s ní se z vlastní vůle jen tak ukončit nedá… Při sledování příběhu si divák musí nutně uvědomit, že obrovská tragédie spočívá v tom, že jde o reálný příběh z naší nedávné minulosti. Režisér Ján Sebechlebský obsadil do hlavní role televizního filmu zkušeného Davida Švehlíka a do role jeho věrného přítele a kolegy Jiřího Dvořáka. Z ženských hlavních rolí se můžeme těšit na Lucii Žáčkovou, Petru Špalkovou a Helenu Dvořákovou.

Režie: Ján Sebechlebský. Scénář: Jiří Stránský. Hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Antonie Formanová, Sebastian Pöthe a další.

Napište nám