Balada o pilotovi

Balada o pilotovi

Příběh pilota královského letectva, který přežil válku a v roce 1945 se vrátil domů k rodině. Brzy ale poznal, že válka ještě neskončila a že on sám ještě může být její obětí.
Režie: Ján Sebechlebský. Scénář: Jiří Stránský. Hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Antonie Formanová, Sebastian Pöthe a další.
Balada o pilotovi

Dne 29. 5. 2019 zemřel spisovatel a scenárista Jiří Stránský, bylo mu 87 let. Pro českou literaturu vytvořil monumentální dílo, věnované nelehkému období v našich dějinách, době komunistické vlády, jejíž byl sám politickou obětí. Čerpal především ze svého života a proto je jeho tvorba nesmírně autentická. Od devadesátých let spolupracoval s Českou televizí a vytvořil pro ni jako scenárista seriál Zdivočelá země, který na osudu bývalého letce mapuje naše dějiny od padesátých let. K uctění jeho památky uvádíme jeho poslední tvůrčí čin, film Balada o pilotovi.

Novela, z níž autor čerpá scénář k tomuto televiznímu filmu, vyšla knižně v roce 2013 a Jiří Stránský uvádí, že jde o skutečný příběh jeho tchána, tedy otce jeho manželky, Karla Balíka. Ten byl za války pilotem bojových letadel Královského letectva, tedy věhlasného RAF. Do vlasti se tito muži vraceli po válce jako hrdinové, ale protože přicházeli ze západu, nebyli nijak nadšeně vnímáni nastupující komunistickou garniturou. A pokud se někdo, jako v našem příběhu Emil Malík, někdy zapletl na své pouti v cizině se sovětskou tajnou službou NKVD, musel se smířit s tím, že se před ní nikdy a nikde neschová. Spolupráce s ní se z vlastní vůle jen tak ukončit nedá. Při sledování příběhu si divák musí nutně uvědomit, že obrovská tragédie spočívá v tom, že jde o reálný příběh z naší nedávné minulosti. Režisér Ján Sebechlebský obsadil do hlavní role televizního filmu zkušeného Davida Švehlíka a do role jeho věrného přítele a kolegy Jiřího Dvořáka. Ženské hlavní role ztělesnily Lucie Žáčková, Petra Špalková a Helena Dvořáková.

Napište nám

Související pořady