Nadčasové podobenství v příběhu malého židovského chlapce, kterého se rodiče pokusili za II. světové války ukrýt na zaostalém venkově kdesi ve východní Evropě, kde ve vyhroceném prostředí a v neustálém ohrožení zažívá zoufalé válečné poměry, vyostřené ještě jeho odlišností a osamělostí i odvahou za každou cenu přežít. Televizní premiéra oceňovaného koprodukčního snímku ČT. Hrají: P. Kotlár, U. Kier, L. Dyblik, J. Čvančarová, S. Skarsgård, H. Keitel, J. Sands, B. Pepper, A. Kravčenko, P. Vaněk, R. Fiala, P. Kříž a další. Kamera V. Smutný. Scénář a režie V. Marhoul

Trailer

Trailer

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost…

Natáčení probíhalo průběžně po dobu šestnácti měsíců na Ukrajině, Slovensku, Polsku a Česku, na celkem čtyřicetitřech lokacích, obnášelo přesně sto filmovacích dnů s realizací dvěstěšedesátitří scénářových obrazů s tisícipětistydvaceti záběry, na jejichž obsahové naplnění padlo celkem třitisícepětsettřicetjedna klapek.

V Nabarveném ptáčeti se vedle hlavní role, kterou ztvárnil nyní Petr Kotlár, tak objeví celé mezinárodní herecké obsazení, v první řadě se světovými hvězdami jakými jsou Harvey Keitel a Stellan Skarsgaard, vedle nich pak Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Z německých herců se pak na plátně objeví Tim Kalkhof, z ukrajinských Alla Sokolova, z ruských Aleksej Kravčenko, z polských se představí Lech Dyblik, ze slovenských Júlia Valentová a Martin Nahálka a z českých pak hlavně Míša Doležalová, Zděněk Pecha, Jitka Čvančarová, Radim Fiala a Petr Vaněk.

„Mé pocity po posledním záběru? Bylo jich vskutku hodně… Ale jeden snad stojí za zmínku…. Měl jsem pocit, že jsem si před rokem a půl sedl na zdivočelého koně, a oba jsme pak svorně běželi do dálek… Rychle… Strašně rychle to natáčení uběhlo…“, svěřil se těsně po skončení natáčení režisér, scenárista a producent Václav Marhoul.

Stopáž163 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD čb *
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize