Předchozí díl | Následující díl

Druhý život Mistra Jana Husa (1/6)

Memento vyhaslé hranice

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Málokterá postava českých dějin prošla po své smrti tolika proměnami a ideologickými nátěry. Nový dokumentární cyklus o málo známých souvislostech historie. Režie V. Křístek

Na začátku cyklu ví zvídavá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová o Janu Husovi asi totéž, co každý Čech – že vystoupil proti zlořádům církve, že získal doma mnoho příznivců a v zahraničí nepřátele. Na kostnickém koncilu byl za svoje učení odsouzen k smrti. Měl možnost odvolat svá slova, aby si zachránil život. Jenže neodvolal, za svou pravdou si stál a byl upálen. Stal se tak českým národním hrdinou, jedním z nejznámějších Čechů.

Petra se o postavu Jana Husa začne blíže zajímat, a proto vyhledá odborníka, doktora Pavla Helana. Spolu se pak pustí do skoro detektivního pátrání po tom, jak se v dějinách Husův obraz proměňoval. Hus se stal pro někoho symbolem vzpoury, a pro jiné symbolem pravdy. Martin Luther, který znal dříve Husa jen jako pověstného kacíře, se kolem roku 1520 seznámil s jeho spisy a prohlásil: „Jsem husita, aniž jsem o tom věděl.“ Po Bílé Hoře se snažila církev postavit vedle Husova kultu popularitu Jana Nepomuckého. Světce, kterého snad umučil vlastní rukou Václav IV., který Husa prosazoval. Osvícenci si Husa museli logicky všimnout, morální mučedník byl ideálním zosobněním národního obrození. Tyl, Palacký, Václav Hanka, píší o Husovi, vyzdvihují ho. Ale to už je zase jiný příběh, kterým budou Petra s Pavlem Helanem procházet v dalších dílech našeho cyklu.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • heron 6. 7. 2016 09:39

  Tak to nevyšlo- ale odborníci byli vybrani skvele

  Skoda, ze nevybrali slecnu, ktera ma o historii opravdu zajem- nejaka budouci …

 • Václav 11. 8. 2015 13:06

  Bohužel paní dokumentaristka před kamerou to celý posouvá hodně dolů.

 • Evžen Huml 11. 7. 2015 00:51

  moderátorka

  sice určitým způsobem dodává pořadu na zajímavosti,navíc působí dojmem celkem atraktivní samice,na dr…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje