O létání

Natáčení leteckých záběrů řeky Ohře předcházela zkouška leteckého vehiklu zvaného paraglide. Jednak nám šlo o co nejpomalejší let a jednak o co nejlevnější sazbu. To ráno byla na louce u Peruce určitě nula. Později se oteplilo, ale ráno bylo zima. Pravoslav Flak, statečný kameraman, se usadil za pilotem nabalený jako pumpa. Přesto mu, po dvou hodinách letu, byla krutá zima. Létali jsme střídavě, chvíli on, chvíli já, celý den. Měli jsme natočit celou dolní Ohři, ale nenatočili. Paraglide se ukázal jako příliš pomalý a závislý na počasí.

Nakonec jsem musel celou Ohři natočit z vrtulníku Robinson 22 sám. Pilotoval ho ing. Petr Čečril Černý, který odlétal většinu mých seriálů. Když jsme se vraceli z Německa, od pramene Ohře, zmínil jsem se o krásné kastelánce na zámku Krásný dvůr, kterou jsem poznal během pozemního natáčení. Žena s úžasným osudem. Pilot projevil přání ji vidět. Přistáli jsme na parkovišti před zámkem, dali si s paní kastelánkou kafe a zase odletěli. Pochopil jsem, že létání vrtulníkem má ještě větší kouzlo, než jsem myslel.

Jindy nás na vrtulníkové základně v polích u Mělníka čekal osamělý muž. Viděli jsme ho už z dálky. Pilot mi vysvětlil, že je to obchodní cestující, který na svých služebních cestách zažil propad dopravního letadla a začal se tak bát létat, že přestal létat. Aby nepřišel o dobré zaměstnání koupila mu rodina kurz na pilotování vrtulníku. A opravdu: sotva jsme přistáli, doplnil pilot palivo, muž si sedl na jeho místo, pilot vedle něj. Zručně se vznesl dva metry nad zem a tak zůstal viset. Popoletěl kousek dál a tam si v poli sedl. A znovu. Možná si cvičil přistání, možná bojoval se svým strachem z létání. Kdo ví…

Vystřižený letecký záběr na komín

Vystřižený letecký záběr na komín