S Martinem Dejdarem za krásnou přírodou i historickými památkami (2002). Připravil D. Záruba

Budeme se v tomto kraji pohybovat ve středních polohách, před námi je jízda Vysočinou a vezmeme to napříč - od jihu k severu. Máme před sebou asi 45 kilometrů líbeznou krajinou, budeme potřebovat trekingové kolo.

Těžko říci, které místo či město je srdcem Česko-moravské vrchoviny, my jsme si vybrali za místo startu Nové Město na Moravě, ale skončíme v Čechách. Nové Město na Moravě leží v nadmořské výšce 594 metrů a je to velice příjemné místo k životu… Trasa vede ke dvěma známým rybníkům Medlov a Sykovec. V okolí je mnoho studánek, a tak není divu, že do tohoto prostředí zasadil děj Bohuslav Martinů ve svém hudebním opusu "Otvírání studánek". Kolem Svratky nás uvítají nejprve Moravské a po nich České Křižánky. Jsou zajímavé tím, že se tu poprvé na Vysočině používaly lyže a vyráběly pilníky. Zajímavé spojení… Ale každopádně je tu tak krásně, že se tu jen hemžilo malíři…

Když malíř Antonín Slavíček vyšel ze dveří svého domu, první, co uviděl, byl Vojtěchův kopec. Tady a v okolí vznikl cyklus jeho obrazů s nejznámějším z nich "U nás v Kameničkách". A roubené chalupy možná pocházejí z doby, do níž zasadil K. V. Rais děj svého románu "Západ", odehrávajícího se právě v Kameničkách. Pak směřujeme do Hlinska, kde dnes na staré časy upomíná soubor staveb lidové architektury Betlém na pravém břehu Chrudimky. V domcích bydleli řemeslníci a od roku 1995 je Betlém památkovou rezervací lidové architektury. V Hlinsku další putování na toulavém kole končí.

Profil trasy
Stopáž14 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrDokument