České výstupy na zrádnou a nebezpečnou horu K2. Dokumentární cyklus o dobývání nejvyššího pohoří světa českými horolezci (2015). Režie M. Kratochvíl

K2, dosahující výšky 8611 metrů nad mořem, má pověst zrádné a nebezpečné hory. Mezi všemi čtrnácti osmitisícovkami drží právě K2 statistický primát co do počtu nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Nejznámější je tragédie Diembergerovy expedice z roku 1986, při níž zahynulo současně pět horolezců. Celkem si jen v témže roce hora vyžádala na 13 životů. Jediným horolezcem světa, který ji dokázal zdolat dvakrát, byl Čech Josef Rakoncaj. V díle si ale představíme zejména nové české výstupy na K2 Leopolda Sulovského a Libora Uhra, Pavla Béma i Radka Jaroše s Janem Trávníčkem.

Na K2 vede mnoho výstupových cest. Nejznámější je klasická cesta jihovýchodním Abruzziho žebrem. Strmý výstup přes rameno K2 překonává v 7700 m obtížnou skalní stěnu nazývanou Černá pyramida. V 8200 m navazuje nejnebezpečnější část – sněhový kuloár pod převislou ledovou stěnou zvaný Bottleneck, tedy hrdlo lahve. Vlevo od Abruzziho žebra prostupuje celou jižní stěnou Česenův pilíř. Výstup je obtížnější, ale podle mnoha horolezců zároveň bezpečnější. Každá z expedic však volila jinou cestu. Radek Jaroš výstupem na K2 v roce 2014 završil jako první Čech a patnáctý člověk na světě zdolání všech čtrnácti osmitisícovek, které tvoří tzv. Korunu Himálaje.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrDokument