O zdolání pákistánské Kapury a tragickém výstupu předního českého horolezce Zdeňka Hrubého na Gašerbrum I. Dokumentární cyklus o dobývání nejvyššího pohoří světa českými horolezci (2015). Režie M. Kratochvíl

V nádherných kulisách pákistánského Karakoramu stoupají Marek Holeček a Jan Doudlebský po dlouhém ledovci Baltoro na křižovatku ledovců zvanou Concordia. Odtud vede jejich cesta k základním táborům sousedících osmitisícových velehor.

Jejich zdárně dokončený a technicky velmi náročný výstup na Kapuru patří k mimořádným úspěchům současného českého horolezectví. Tragédií ale zůstává výstup Zdeňka Hrubého a Marka Holečka na Gašerbrum I v roce 2013. Vyčerpání a osudová chyba způsobila pád a smrt našeho předního lezce a tehdejšího předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého. Líčení výstupů doplňují obecné informace o nebezpečích, kterým musí horolezci čelit. Dozvíme se, jak se na lidském organismu projevuje nedostatek kyslíku, představíme úvahy o tom, jaké jsou možnosti vyhnutí se lavinovému nebezpečí, anebo jak se do organizace i provozu expedic promítá místní náboženství islám, které významnou měrou ovlivňuje také chování nosičů.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrDokument