Raport o Velk vlce

Hodnocen poadu:
1 2 3 4 5 Poet hlas: 14  
Sdlet
| Poslat odkaz

Diskuse

Tato diskuse je urena pouze k vmn nzor mezi divky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo pipomnku tvrcm poadu, obrate se, prosm, na Divck centrum T nebo pouijte tento formul.
 • František 19. 12. 2014 20:17 (!) Reagovat 9 +1 -1 0

  Super

  Moc zajímavý dokument, pro lidi co tu dobu nezažili, ale i pro jejich blízké, kteří účastníky Velké války ještě zažily

 • Marcela  •  14. 12. 2014 10:27 (!) Reagovat 2 +1 -1 0

  Italská legie

  Dobrý den, i můj dědeček byl v Italské legii. V listopadu 1921 byl jmenován kapitánem v pěším pluku 35.Foligno. Originál jmenování a pár fotek mi ještě doma zůstalo.

 • Niklová Jarka 6. 12. 2014 15:54 (!) Reagovat 0 +1 -1 0

  nezvěstný

  Dědeček mého maqnžela se nevrátil z 1. sv ětové války.Jeho dcera, manželova maminka,když jsme se ptali, říkala, že o něm nic neví. Máte někdo nějaké zkušwnosti.

  • Majda 8. 12. 2014 20:12 (!) Reagovat 1 +1 -1 0

   Voj.historický ústav

   Na stránkách VHU je návod jak pátrat: http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/ Byly vydávané tzv. seznamy ztrát, nejsou ale kompletní, dá se v nich vyhledávat podle jména - já osobně jsem někoho našla, někoho ne.

 • Miglandc 4. 12. 2014 23:39 (!) Reagovat 11 +1 -1 0

  Čechoslováci

  Nedá mi abych něco k této historii nedal svůj příspěvek. Nejsem historik ale tuto historii si rád čtu ale spíš poslouchám. Měl jsem tu čest si něco o té době přečíst a nestačil jsem zírat jak naši vojáci v tehdejším Rusku statečně bojovali a vzbuzovali respekt . Tato historie se málo učí na školách a dává do podvědomí generacím. Proto vzniká v národě taková ponížená generace s mnoha otazníky, které by měli historici dávat v podvědomí. Zdeňka Štěpánka jsem měl velice rád jako herce ale tuto jeho historii jsem vůbec neznal. Byl to hold velký člověk a hlavně Čechoslovák. Je škoda že se republika rozdělila i pro tu naši historii. Ale nějak se historie opakuje. A jaká bude naše budoucnost , je otázka. Jinak velmi poučný a zajímavý dokumentární cyklus. Přál bych si další:-))

 • kuklik 4. 12. 2014 09:59 (!) Reagovat 9 +1 -1 0

  Hudební motiv

  Výborné zpracování - děkuji mnohokrát. Na rozdíl o různých jiných "rekonstrukčních" pokusů, zde jsou zaznamenána skutečná svědectví skutečných lidí. Výborný materiál pro samostudium dějepisu (spíše tedy oprašování školních znalostí, které sestávaly toliko z holých neosobních letopočtů a sledů událostí). Chválihodný počin zalidňování historie! Zaujal mne moc hezky zazpívaný a velmi vkusně do dokumentu vkládaný hudební motiv "Agnus Dei"? - několik dívčích hlasů, které je slyšet například při návštěvách vojenských hřbitovů. prosím pěkně, kdo ten motiv složil a kdo nazpíval? Dala by se ta nahrávka někde nalézt/zveřejnit celá? Je opravdu povedená a obstála by i při samostaném poslechu bez sledování dokumentu. Děkuji.

 • Miloš M 28. 11. 2014 13:44 (!) Reagovat 2 +1 -1 0

  Všichni nechtěli bojovat a umírat

  První světová válka byla především nesmyslným vražděním. Vyjímám z dopisu svého dědy z 11. 06. 1917 z italsko-rakouské fronty: Před sebou uzřím nekonečně dlouhý vlak plně ověnčený věnci. stužkami a růžemi. Na parním stroji byla připevněna tabule s nápisem: Mír všem národům. V tom nade mnou třeskla větrem vyražená okenní tabule, já se probudil a můj krásný sen byl ten tam.

 • Tomáš Svoboda 27. 11. 2014 22:44 (!) Reagovat 0 +1 -1 0

  1. pluk tyrolských císařských myslivců - IV prapor

  Dobrý den, nemá někdo nějaké dokumenty o 1. pluk tyrolských císařských myslivců - IV prapor. Sloužil tady můj praděda Antonín Valeček a má hrob v Insbruku.

 • Pavel Vachulka 21. 11. 2014 01:34 (!) Reagovat 0 +1 -1 0

  chebské letiště

  na osvobozování prvního cs.letiště v chebu se podílela jednotka cs.nánořníků. Co byli zač?

 • Vladimír Pořický 20. 11. 2014 14:06 (!) Reagovat 7 +1 -1 6

  Nádherná ukázka profesionality z VHÚ

  Je neuvěřitelné, jak někteří tzv. historici dokáží zneužít pro svoje účelové a lživé vyobrazení osobní vzpomínky účastníků. Nevím, proč vědec-kovýzkumní pracovníci VHÚ nám předkládají "historky" o rozvratu ruské armády bolševiky, o snaze Rudých odzbrojit legie, nebo o Čelja-binském incidentu. Bylo to pochopitelně trošku jinak! Např.: k zásadní změně situace čs.vojska došlo díky rozhodnutí vyslanců spojeneckých velmocí na počátku června 1918, kdy rozhodli, že do Francie bude evakuována pouze menší část sboru a většina bude využita k podpoře ruské protisovětské opozice na východní frontě na Volze. 7.července vydává plk. Vojcechovský písemný příkaz plk Čečkovi. Takže p. plk.PhDr Stehlík se velmi plete, když tvrdí, že legionáři jeli na východ. K podpoře vojsk bojujících v Povolží musely být v létě 1918 staženy téměř všechny jednotky ze Zabajkalí a Dálného východu. Takže vlaky jely na západ! V průběhu léta dosahuje sbor řadu úspěchů, jenže na začátku podzimu je už všechno jinak. Dochází k úplnému rozpadu Povolžské fronty a začíná se projevovat flustrace z toho, že místo proti centrálním mocnostem musí sbor bojovat proti Rusům, donedávna spojencům. Začíná hrozba morálního rozpadu legie. Nejen jednotlivci, ale celé jednotky odmítají bojovat. Tuto krizi musí v polovině listopadu řešit přímo na místě gen. M.R. Štefánik a gen. M. Janin. Legie je stažena z fronty a nasazena k ochraně Transibiřské magistrály. Tento prostor má neutralizovat, což znamená, očistit jej od všech ozbrojených skupin i nejrůznějších zločineckých band, odebrat civilnímu obyvatelstvu zbraně a udržovat pořádek. A tak bych mohl ještě dlouho a dlouho pokračovat. Třeba o drancování Sibiře, o atamanovi Semjonovi, admirálu Kolčakovovi a pod.

 • Jaroslav K. 14. 11. 2014 22:10 (!) Reagovat 8 +1 -1 2

  Velký tlak

  Dědeček mé ženy byl zajat v červnu 1915 u Grodna a do legií vstoupil až v r.1918 na Dálném Východě. Jako zajatec byl až na korejské hranici. Pamatuji, že o tom všem vůbec nechtěl mluvit. Tam bojoval každý s každým. Rudí, Japonci, atamani, legionáři a vždy šlo o život. Nebýt toho, že legie prodaly rudým Kolčaka, tak by asi naši neprojeli. Byli pod strašným tlakem. Možná, že ještě bude díl o tom, proč je chtěli Francouzi v Rusku držet. No a když se vrátili, tady bylo vše rozebráno. Důstojníci se chytli, ale co obyčejný švec?

  « | | 1 2 | | » (2)

Polete svj koment


 *

 *
E-mailov adresa nebude v diskusi viditeln. E-mail vyplte v ppad, pokud chcete, aby Vs mohli ostatn teni kontaktovat prostednictvm naeho webu.


 *

Poloky oznaen * jsou povinn.

Sledujte diskusi e-mailem

Pspvky zadan do diskuse vm budeme poslat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci kad zprvy bude odkaz pro odhlen.

 *

 *

Poloky oznaen * jsou povinn.

Polete svou pipomnku


 *

 *  *

 *

Poloky oznaen * jsou povinn.

» Pravidla diskuse na webu esk televize

» Nahlsit nevhodnou diskusi

Stop: 40 minut – Rok vroby: 2013 – P  ST  AD  HD
nr: Dokument
Vysln poadu

Tento poad v souasnosti nevyslme. Mete si vak nechat zaslat zprvu, pokud se objev v aktulnm vysln:

Nastavit pipomenut

Star data vysln vech dl najdete kliknutm na nsledujc odkaz.