Putování za památnými stromy s Luďkem Munzarem (2002). Připravil B. Ludvík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Luděk Munzar ví o čem mluví, když začíná třináctý díl Paměti stromů pod brněnským platanem v areálu nemocnice sv. Anny. Díl má název "Nejen duby, buky, lípy" a je asi nejbotaničtější ze všech dílů. Uvidíte v něm naši největší douglasku v Americké zahradě u Chudenic, Líbáňskou a Svídnickou borovici, smrk rostoucí uprostřed kostela na Malém Blaníku a řadu dalších mimořádných stromů. Nakonec, místo sázení stromku, zarazí Luděk Munzar, tak jako legendární poutníci, do země svou hůl. Chcete-li vidět, zda se ujala, vystoupejte ze Zákolan na staroslavnou Budeč.

Závěrečný text:

Nejen lípy a duby, ale i buky, javory, topoly, borovice, smrky, modříny, tisy, platany, jilmy, vrby se mohou stát památnými stromy.

Duby, lípy, tisy to mají pro svou dlouhověkost snazší. Stačí, že trpělivě žijí a - zažijí. Ostatní stromy musí tedy zaujmout něčím jiným než stářím...

Někdo se dožije, jiný jen zažije. Kdo z lidí však ví, zda je mu určen osud památného dubu, který se dožije, či je jen krásnou, plevelnou břízou?

Prý jsme pány přírody, myslící bytosti a přesto mnohdy nevíme o svých životech víc než stromy u cesty! Myslete na to, když kolem nich jdete...

Stopáž18 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3