Putování za památnými stromy s Luďkem Munzarem (2003). Připravil B. Ludvík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Úvodní text pátého dílu cyklu o památných stromech, Paměť stromů, pronáší průvodce Luděk Munzar nad prostým křížkem z bitvy u Hradce Králového: "Stromy v bitvách plnily dvojí funkci - před bitvou posloužily vojákům jako pozorovatelna či úkryt před nepřítelem a po bitvě poskytly stín polnímu lazaretu a hrobům."

Tentokráte naše kroky zamíří především na Moravu. Tady si uvědomíme, že naši opravdu největší dějinní nepřátelé nebyli Němci, ale Turci a Tataři a ti k nám pronikali právě tudy. Navštívíme ves Guntramovice, kde stojí Laudonův dub a Zlatá lípa, postojíme na Šancích nad Jablůnkovským průsmyskem a u Kobzovy lípy ve Francově Lhotě, v jejíž koruně se ukryli vesničané před drancujícími Tatary.

Strom tentokrát sázet nebudeme. Už je zasazený. Na počest Česko-Slovensko-Polského přátelství ho na Hrčavě, v nejvýchodnějším cípu České republiky, zasadil, už před deseti lety, prezident Václav Havel.

Závěrečný text:

Člověk prý byl prach a v prach se obrátí. Miliony, miliardy lidí se po miliony, miliardy let obracejí v prach. Lze tedy říct, že není asi kousek půdy na této planetě, v níž bychom nenašli v prach obráceného člověka.

Pak lze bez větší básnické nadsázky říci, že stromy žijí z našich a na našich v prach obrácených tělech. Stromy vyrůstají z nás. Není to nic hrůzného. Lze to říct i jinak: naše smrt je pouhá výměna lidského těla za kmen stromu.

Jsme stromy a stromy jsou my.

Jedině tak lze otupit hrůzu z míst, které jsme dnes navštívili.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3