Dovidenia v pekle, priatelia

Všichni jednou usneme, náš sen se stane skutečností a den začne o půlnoci. Vrcholné podobenství Juraje Jakubiska. Slovenský koprodukční film (1970/1990). Hrají: O. Schoberová, J. Melkovič, M. Beran, D. Kosorínsky, J. Březinová, Z. Dušek, A. Kubán a další (Ve slovenském znění)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Na odlehlém vesnickém sídle si skupinka lidí chce žít vlastním životem daleko od celosvětové katastrofy. Založí svou vlastní fiktivní rodinu a po celou dobu se oddávají neustálým radovánkám, potápí se do úvah o smrti a životě a upadají do nejrůznějších meditací či zdivočelého jednání. V sídle se k ústřední trojici postupně přidávají další lidé a vznikne jakási bizarní komunita existující mimo čas a prostor. Teror fanatického diktátu, kázající spásu v budování „rudé archy“, je však dožene i zde…

Jeden z klíčových filmů „slovenského Felliniho“ Juraje Jakubiska, založený na alegoriích a symbolech, měl velmi pohnutý osud. Začal se natáček během Pražského jara 1968, za kamerou stanul sám Jakubisko a scénář sepsal společně s Karolom Sidonom, ale natáčení bylo před koncem zastaveno a film se nedokončil. Italský koproducent sice v roce 1972 uvedl svou verzi snímku, od ní se ale režisér zcela distancoval. Jakubisko se po tvrdém cenzurním zásahu dostal na černou listinu tvůrců a svůj další hraný film natočil až v roce 1979 – Postav dom, zasaď strom. Až po pádu režimu a v opojné atmosféře Sametu se mohl opět vrátit k projektu a po dotočení několika scén s původními herci se film dočkal premiéry, a to po dlouhých dvaadvaceti letech.

Juraj Jakubisko
filmový režisér, scenárista, kameraman

Juraj Jakubisko

* 30. 4. 1938


Originální názevDovidenia v pekle, priatelia
Stopáž72 minut
Rok výroby 1970
 P ST HD
ŽánrFilm