Jsou sny splnitelné a nesplnitelné. Kdo má právo určit, ke kterým patří ten můj? Helena Bonham Carterová a Kenneth Branagh v britské tragikomedii.
Dále hrají: G. Jonesová, H. Airdová, R. Stevenson a další. Režie Paul Greengrass.

Za normálních okolností by se ti dva nikdy nepotkali. Snílek, věnující každou minutu svého volného času výrobě podivuhodných létajících strojů a dívka, trpící progresivním nervově degenerativním onemocněním motorických buněk centrálního nervového systému. Jenomže ty okolnosti nejsou normální. Richarda dovedl jeden z jeho létacích výstřelků až před soud, který mu napařil veřejně prospěšné práce, a Jane, kterou její nemoc pomalu ale jistě zbavuje posledních zbytků fyzických sil, potřebuje asistenční pomoc. Každý z nich má ovšem o své nejbližší budoucnosti svou vlastní představu. A najít jakýs takýs kompromis bude možná nad jejich síly...

I přes své zdánlivě smutné téma není Greengrassův film bezútěšnou, deprimující podívanou. Naopak. Tvůrcům se podařilo prezentovat je nejen s hlubokým porozuměním a nenápadně zasvěceným vhledem do problematiky, ale i bez zbytečného sentimentu a dokonce i se značnou dávkou humoru.

Velkou zásluhu na tomto vyznění filmu samozřejmě (kromě scénáře Richarda Hawkinse) mají i představitelé dvou hlavních rolí. Helena Bonham Carterová, představitelka křehkých dívčích postav z historických kostýmních velkofilmů (Pokoj s vyhlídkou, Rodinné sídlo, Večer tříkrálový atd. atd.) tu v roli zcela ochrnuté dívky dokazuje celou šíři i hloubku svého herectví a Kenneth Branagh, uznávaný shakespearolog a představitel mnoha velkých historických postav (připomeňme např. jen jeho Shackletona) si evidentně s velkou chutí "střihnul" roli létáním posedlého chlápka.

Progresivní nervově degenerativní onemocnění motorických buněk centrálního nervového systému (známé pod zkratkou MND - motor neuron disease) je choroba, provázená vzrůstající svalovou slabostí, takže člověk postupně přestává chodit, mluvit, není schopen sám jíst, má potíže s dýcháním. Smrt nastává obvykle po dvou až pěti letech od projevení prvních symptomů. Jen v Británii umírají denně na MND tři lidé - což je víc než na AIDS. V roce 1983 zemřel na tuto nemoc i populární britský herec David Niven (Růžoví panteři, Nejlepší nepřítel, Děla z Navarone atd. atd.)

Napište nám