Příběhy pacientů i rady odborníků ohledně nemoci přenášené klíšťaty, která může způsobit vážné zdravotní důsledky.
Režie a scénář: Libuše Rudinská.
Pátrání po borelióze

Lymská nemoc se objevila v 70. letech ve Spojených státech a od té doby neuvěřitelnou rychlostí zamořuje svět. Přestože je svou povahou stejně nebezpečná jako syfilis, moc se o jejích rizicích nemluví, protože se nepřenáší pohlavní cestou. Neléčená nemoc si vybírá svou daň: Fyzická paralýza, duševní choroby, demence, roztroušená skleróza, rakovina, Alzheimerova choroba. Dokument zkoumá, proč se tato nemoc lékaři a vědeckými pracovníky všeobecně ignoruje, jaké jsou vyhlídky chronicky nemocných pacientů, a jaké jsou možnosti léčby nemoci v jejím pozdějším stádiu.

Vyprávění začíná osobním příběhem jednoho ze tří sledovaných pacientů, dovíme se jeho diagnózu a míru poškození. Stejně tak budeme postupovat u dalších dvou nemocných a jejich příběhy budeme pomalu odhalovat a rozplétat. Do děje vstupují odborníci, kteří ozřejmují jednak diagnózu a pak také způsoby léčby, například Cyril Höschl se vyjadřuje k psychiatrickým problémům, Tomáš Bouzek mluví o neurologické formě nemoci. K biochemické stránce věci se vyjadřují vědci z jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, jako například Radek Šíma, který pracuje spolu s americkou společností na vývoji testování vakcíny, nebo Jan Perner či ředitel ústavu Libor Grubhoffer.

Poznání, které tento film přinese, pomáhá upozornit na skrytá nebezpečí, jejichž odhalení může pomoci ulehčit rozpoznání choroby a včasné zahájení její léčby.

Režie a scénář: Libuše Rudinská.

Napište nám