Vzácná barokní památka, kterou proslavily sochy Matyáše Bernarda Brauna a jeho kamenný Betlém, otevřela po rekonstrukci své brány veřejnosti (2015). Kamera L. Hlavatý. Scénář a režie P. Hašek a M. Kučera

Po dvacetiměsíční rekonstrukci byla na jaře 2015 znovuotevřena jedna z nejvýznamnějších barokních památek, areál Kuks. Rozsáhlý komplex dal postavit v letech 1692–1724 majitel zdejšího panství František Antonín Špork. Do roku 1694 byly postaveny lázně, ve své době jedny z nejvýstavnějších v Čechách. Roku 1702 bylo postaveno divadlo a závodiště, 1704 lázeňský dům a domy pro hosty, v letech 1707–1716 špitální kostel a Hospital Milosrdných bratří se zahradou. V letech 1720–1724 přibyl nový lázeňský dům a Dům filosofů s knihovnou. Už za života hraběte Šporka význam lázní postupně upadal; po jeho smrti vinou nezájmu dědiců lázně chátraly.

V rámci nynější rekonstrukce, jejíž cena se vyšplhala do stovek milionů korun, byly opraveny barokní domy, vydlážděny cesty, opravena historická schodiště a kašny s lázeňskými prameny. Rekonstrukce lázní probíhala souběžně s opravami Hospitalu Kuks, který nyní nabídne novou expozici Muzea farmacie, opravené interiéry, renovované nádvoří a v neposlední řadě bylinkovou zahradu za Hospitalem. Zrestaurován byl i nedávno objevený cyklus nástěnných maleb „Tanec smrti“.

Dokument režiséra Miloslava Kučery však zdaleka není jen dokumentací rekonstrukce památky. S příběhem hraběte Šporka, Kuksu a nedalekého Betlému Matyáše Bernarda Brauna, se seznámíme za pomoci „dobového“ divadelního představení, které supluje průvodce filmem.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrDokument