K nadcházejícímu výročí Shakespearova úmrtí uvádíme dokument o vzniku nové verze proslulého Prokofjevova baletu, kterou v pražském Národním divadle nastudoval choreograf a režisér Petr Zuska. Hned čtyři protagonisté Zuskovy inscenace byli nominováni na Ceny Thálie (2014). Režie R. Šáchová

Ke vzniku každého divadelního představení dnes patří série jevištních zkoušek, návrhy a stavba scény, příprava a šití kostýmů, ale i zhotovení plakátů a propagačních fotografií. O tom všem, co předcházelo slavnostní premiéře nové verze baletu Romeo a Julie, vypráví časosběrný dokument Renaty Šáchové. Choreografa a režiséra Petra Zusku a jeho taneční ansámbl tvůrci sledovali po dobu osmi měsíců – od dubna do listopadu 2013. Zachytili tak zrod nekonvenčního baletního nastudování tohoto nesmrtelného příběhu, které je v pořadí už šestou verzí Romea a Julie pod hlavičkou Národního divadla v Praze.

Premiéra ukázala, že jde o pojetí velice povedené, což později potvrdily i nominace na Ceny Thálie 2013 za mimořádné jevištní výkony. V užších nominacích se nakonec ocitla čtveřice talentovaných tanečníků – Nikola Márová za roli Královny Mab, Marta Drastíková za roli Julie, Matěj Šust za roli Merkucia a Ondřej Vinklát za roli Romea. Nakonec je proměnili oba představitelé veronských milenců.

* 26. 4. 1564

† 23. 4. 1616

Kdo by neznal asi nejznámějšího básníka a dramatika všech dob. Je však fascinující, jak málo se toho ví o jeho soukromém životě. I přes velkou proslulost se po něm dochovalo pouze pár smluv. A pak jeho díla, která dodnes řadíme ke skvostům světové literatury.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 ST
ŽánrDokument