Shakespearova tragédie v baletu Sergeje Prokofjeva, který na scéně Národního divadla nastudoval choreograf a režisér Petr Zuska.
Romeo a Julie

Balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva (1891–1953) patří k vůbec nejzásadnějším dílům svého žánru. Není bez zajímavosti, že světovou premiéru měl právě v Čechách, a to 30. prosince 1938 v Národním divadle v Brně. Skladatele známe také jako autora baletů Šut, Ocelový skok, Marnotratný syn, Popelka a Kamenný kvítek.

Poslední taneční zpracování světoznámého příběhu milenců z Verony je dílem šéfa baletu Národního divadla v Praze Petra Zusky, který se ovšem jako inscenátor vydal poměrně daleko od základní zápletky. Důvod věčného sváru mezi rody Monteků a Kapuletů není v původní Shakespearově tragédii blíže určen. Petr Zuska si tento aspekt dovolí v rámci inscenace pojmenovat jako věčný konflikt mužského a ženského principu, dvou polarit vzájemně vždy oscilujících na hraně přitažlivosti i nevyhnutelného antagonismu. Konflikt mezi člověkem a Bohem je "Ariadninou nití" celého představení jako faktor tzv. druhého plánu, který však nestojí mimo samotný příběh, naopak ho prostupuje, ovlivňuje a spoluvytváří.

V posledním nastudování Romea a Julie zazářili sólisté Baletu Národního divadla – Marta Drastíková jako Julie, Ondřej Vinklát jako Romeo nebo Nikola Márová v roli Královny Mab. Oba představitelé titulních rolí za své výkony získali Ceny Thálie. Dále účinkují: Viktor Konvalinka, Mathias Deneux, Giovanni Rotolo, Jiří Kodym a další. Orchestr Státní opery řídí Václav Zahradník.

Napište nám