Dějiny trampingu jsou vlastně dějinami českého národa za uplynulých sto let. Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství. Tramping se totiž svým způsobem dotkl každého z nás. Osmý díl cyklu se zaměřuje na aktivitu trampského hnutí po únoru 1948, kdy trampové byli chápáni komunisty jako potenciální nepřátelé nového režimu. Režie V. Křístek

Původně levicový tramping se po únoru 1948 stahuje do opozice a stává se pravicovým, protirežimním. Je to jediné hnutí, které se nepodařilo zařadit do Národní fronty. Silové orgány cítí nebezpečí – podle názoru StB jsou trampové dobře vystrojení, dovedou přežívat v přírodě, jsou schopni shromáždit se na určitém místě během několika hodin… na Ministerstvu vnitra ČR vzniká program na zastrašování, potlačování a provokování trampů k vystoupením proti režimu. Začíná pendrekiáda 50. a 60. let, která končí až Pražským jarem. Vznikají trampské protestsongy. Nejznámějším brutálním zásahem bezpečnostních sil a milicí byl Krvavý potlach u Jetřichovic v roce 1963.

Pozitivní roli v usměrňování názorů veřejnosti sehrává týdeník Mladý svět. A v bechyňské keramické průmyslovce se potkávají Karel Kryl, Viktor Sodoma i Miki Ryvola, v té době už šerif osady Zlatý klíč. A právě tato osada sehrála v 60. letech mimořádnou roli.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD
ŽánrDokument