Dějiny trampingu jsou vlastně dějinami českého národa za uplynulých sto let. Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství. Tramping se totiž svým způsobem dotkl každého z nás. Pátý díl cyklu zkoumá vztah většinové společnosti a politiky k "nezařaditelným“ trampům ve třicátých letech minulého století. Režie V. Křístek

Asi bylo otázkou času, kdy mezi trampy a spořádaným měšťanstvem vypukne otevřený konflikt. Jeho vrcholem byla v roce 1931 tzv. Kubátova vyhláška, zakazující společný pobyt chlapců a dívek v přírodě. Protestního mítinku se zúčastnilo na deset tisíc (!) trampů, mezi kterými už své sítě rozhazovali čeští fašisti a komunisti. Vyhraňuje se i převážně levicový tramping – na jedné straně stojí spisovatel a komunista Géza Včelička, na druhé straně písničkář a sportovec Bob Hurikán, údajně apolitický, ve skutečnosti spíš pravicový.

Jaroslav Jan Paulík píše dodnes působivý první trampský román Arizona, vycházejí proslulé Rodokapsy, trampingu se chápe i hraný film a režisér Karel Lamač.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD
ŽánrDokument