Dnes na téma staří. Filmový magazín s rozhovory a ukázkami tvorby studentů filmových škol a krátkometrážní nezávislé tvorby

Obsah dílu

Přehrát vše

Generační linie v různé doby oddělovala různé fenomény. Dnes čím dál víc vyvstává mezi kinematografií v kinech a současně v různých digitálních nosičích, které sledují spíše mladí a televizí, jejíž sledování klasickým způsobem se posouvá spíše ke starším ročníkům.

Ve studentské a krátkometrážní tvorbě se téma stáří objevuje relativně zřídka, zčásti proto, že autoři se snaží více tematizovat věci bližší vlastní zkušenosti, zčásti proto, že toto životní období je vnímáno s jistou tíží, jsa blíže jistotě smrti nežli jiná období. V tomto vydání se budeme věnovat jak filmům, které toto téma otevírají, tak studentským aktivitám práce se seniory, kteří začínají experimentovat s vlastní tvorbou poté, co už se nemusí věnovat svému hlavnímu zaměstnání. Reportážní sonda nás dovede přímo na jedno z takových natáčení. Jinak se také zamyslíme nad specifickou sociální situací umělců, kteří na rozdíl od většiny populace tráví svůj život na volné noze.

Právě i této perspektivě podřizujeme sekci zkušená návštěva – setkáme se zde mj. s filmy a vzpomínkou na právě zemřelého filmaře Pavla Bártu, který byl před listopadem filmařem na volné noze, v rámci zákonných možností které byly dány jeho statusem „amatérský filmař“ a radikální zkušenost nezávislého filmaře zakoušel i po listopadu. Uvedeme rovněž film Inkarnace, který natočil ve spolupráci se svojí tehdejší partnerkou Hanou Hrabětovou.

Magazín Průvan je dokumentární sondou, představující česko-slovenské studenty či nedávné absolventy filmu, mladé nezávislé filmaře a jejich dílo. Vytváří jej v autorské spolupráci dokumentaristé Maroš Berák, Zuzana Piussi a Vít Janeček, reportážní sondu vytvořili Kateřina Turečková a Eva Lammelová.

Stopáž139 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD
ŽánrMagazín