Magazín studentského a krátkého filmu

Obsah dílu

Přehrát vše

Film a možná i veškerá audiovize se z velké části orientuje na mladé lidi, možná i proto, že jsou to právě oni, kdo tráví nejvíce času chozením do kina nebo sledováním filmů na internetu či z DVD… Téma třetího Průvanu je rámováno souslovím Zlatá mládež a dává šanci se zamyslet nad několika aspekty filmů mladých tvůrců, pro mladé lidi a o mladých lidech…

Když se řekne „film pro mladé“, je to film, který otevírá nějaké téma, nebo je nutnou podmínkou zábavnost, ať už příběhová, nebo žánrová? Existuje dnes snaha, která provázela diskusi o filmu přes celé století – tedy hledání generační výpovědi? Jestli ano, má smysl a jak se daří?

Tyto a podobné otázky v pozůstatku dekorace po studentském natáčení scény hostiny otevřou kritik týdeníku Respekt Kamil Fila, nedávná absolventka režie na FAMU a také dřívější studentka písecké FAMO Jitka Rudolfová, která nedávno debutovala celovečerním filmem Zoufalci, který byl často označován jako generační dílo, student posledního ročníku režie na FAMO Marek Cicciotti se svou hořkou komedií ze současnosti Velkej Honza, slovenský režisér Maroš Berák, jehož někdejší studentský film Viktor, člověk vítězný, se stal hitem internetu a čerstvý absolvent režie na FAMU Michal Hogenauer, jehož film Tambylles soutěžil v sekci Cinéfondacion v Cannes.

V sekci Volný styl se představí film Kniha o plánu úspěšné divadelní režisérky a doktorandky DAMU Petry Tejnorové, který také díky mimořádnému vizuálnímu stylu získal za krátkou dobu od své premiéry několik cen, mimo jiné cenu za kameru na Ostravském festivalu Kamera Oko. O filmu si přicházejí popovídat kameraman Marek Bartoš a jeho distributorka Bára Tůmová.

Zkušenou návštěvou tohoto Průvanu je klasik českého filmu Ladislav Helge, jehož filmografii soustředěných autorských dramat přerušil na dlouhé období zákaz natáčení. Vedle reflexe jeho počátku se bude řeč o jeho pohledu na iniciaci do filmové profese a kinematografii vůbec.

Po skončení diskusní části s ukázkami budou v sekci Průvan plus uvedeny celé filmy.

Stopáž180 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument