Johanka z Arku

V další sérii Postřehů odjinud se vydáme s Janem Šmídem, francouzským zahraničním zpravodajem, novinářem, publicistou a spisovatelem, do regionu povodí řeky Loiry a navštívíme třináct zámků, které jsou něčím výjimečné. Autor nepopisuje pouze objekty v této turisticky atraktivní a hojně navštěvované lokalitě, ale spojuje je vždy se zajímavými osudy majitelů zámků nebo s osobnostmi, které v nich strávily část života. Hodně napoví už názvy jednotlivých dílů, jako například Johanka z Arku, Tintin v Cheverny, Beauregard, zámek tváří, V Chenonceau vládly ženy, Létající Leonardo da Vinci, V Gizeaux se bydlí nebo O Šípkové Růžence.

Vítězství nad Angličany se cení. A nemusíme mluvit pouze o fotbale. Město Orleáns by dnes nebylo tak populární turistickou destinací, kdyby se právě tady nepodařilo Francouzům zdolat nenáviděné Angličany pod vedením charizmatické kapitánky – Johanky z Arku.
V květnu 1429 shromáždila svá vojska a právě u Orleáns dokázala jako obvykle trochu statické Angličany zdolat. Na hrad Chinon přijela Johanka z Arku, aby požádala krále Karla o vojsko v boji proti Angličanům. Hradní komplex Chateau Chinon měl původně na délku téměř půl kilometru, dnes z něj zůstala jen malá část – tedy hlavně mohutné opevnění. Zachována je ale hodinová věž a na hradě najdeme alespoň muzeum Panny orleánské, které vypráví o její cestě ke slávě i k mučednické smrti…

Stopáž6 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD
ŽánrDokument