Bože, proč jsem tak krásná

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Všude ve světě se setkáte s názorem, že naše dívky jsou nejkrásnější. Existují však země, které se s námi mohou v tomto směru měřit. Mezi ně patří Francie, přesněji řečeno její jižní část zvaná Provence. Říká se dokonce, že provensálské dívky mají s našimi mnoho společného. Půvab našich dívek mají prý na svědomí národy, které na našem území třeba jen krátkodobě pobývaly. Vzhledem k naší bohaté historii jich nebylo málo. Podobně jsou na tom i dívky z Provence. Důležitou křižovatkou bylo bývalé římské město Arles. V něm pobývali Řekové, Římani a Arabové. Je to logické. Výhodná poloha města a blízkost moře tomu nahrávaly. Není se co divit, že půvab Arlésanek je vyhlášený. Každé tři roky se tu volí Arleská královna krásy.

Jejich půvab by jistě potěšil i básníka a jednu z významných postav celé Provence, Frederica Mistrala, který na začátku století vymyslel soutěž pro arleské dívky, které musely hovořit provensálsky a mít na sobě tradiční kroj. Vyznačovaly se typickými arleskými rysy. Volba arleské královny se datuje od roku 1930. Kritéria se však dodnes příliš nezměnila: Dívky musejí pocházet z Arles či St. Martin de Crau. O korunu se ucházejí v kroji, jehož součástí je i čepeček. Jeho zapletení do krásných, hustých černých vlasů trvá až hodinu. Potkáte tu dívky, které se sice o korunu královny neucházejí. Rysy však mají shodné s Arleskou Venuší. Její socha se našla v polovině 17. století a stala se okamžitě symbolem krásy. Patří mezi ně rovný nos, symetrický obličej. Také dlouhé černé vlasy s pěšinkou uprostřed.

Ženy v Arles či Provence nehrají už svou roli tradičních žen. Od mládí jsou samostatné a během studia nebydlí na koleji. Většinou mají vlastní byty. Svou nezávislost demonstrují mnoha způsoby. V zemi tak vynikající kuchyně není každá z nich dobrou kuchařkou. K image každé Francouzsky patří nezbytná cigareta. Snad nikde na světě nekouří tolik mladých dívek jako tady. Máte už té přehlídky krásy už plné zuby? Chcete si některou z dívek raději získat? Důležitá je především nápaditost. Dívky touží být baveny. Na samostatnost žen zapomeňte v případě placení. Tady nejsme v Americe. Chystáte se je oslnit znalostí Sartra a Chamuse? Nezapomeňte, že handicapem pro Vás může být jazyk. Slyšet mluvit Francouze anglicky je prý větší utrpení než u Itala. Jediné anglické slovíčko, jež tady znají, je prý L' McDonalds. Potom Vám už zbývá jen osobní šarm a obratné manévrování. A nemusíte trvat ani na typických provensálských rysech.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2000
 ST AD 4:3
ŽánrDokument