Brzy se z toho zblázním

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Klikněte pro větší obrázek Saint Remi. Půvabné městečko ležící mezi Arles a Avignonem. Narodil se zde Nostradamus a jeho rodný dům tady pořád stojí. Saint Remi proslavil ale především Vincent van Gogh. Vedl si zde tak úspěšně, že má tady pořád dost následovníků. Nacházejí se ve stále stejných prostorách. Psychicky labilní pacienti se rovněž pokoušejí malovat. Obrazy nemocných reflektují jejich mentální stav celkem spolehlivě. Vycházek do okolí využíval van Gogh k práci. Za pobytu v Saint Remi namaloval mnoho obrazů.

Klikněte pro větší obrázek Umělecký život tohoto malíře je však mnohem více spjat především s Arles. Sem přijel van Gogh hlavně za teplem. Trochu paradoxně ho však tady tehdy přivítal sníh. To je v Provence naprosto neobvyklé. Chcete se vypravit po jeho stopách v Arles? V tom případě musíte začít na náměstí Place de la Forum. Okamžitě si zde všimnete kavárny. Ta je proslavená jedním ze známých obrazů Vincenta van Gogha. Le Cafe la Nuit měla původně úplně jinou barvu. Van Gogh ji však namaloval ve své oblíbené žluté. Tak říkával barvě slunce a života. Na tomto obraze je pozoruhodné zejména nebe. „Často mám pocit, že noc je koloristicky bohatší než den. Malování hvězdné oblohy nespočívá ve vyznačování bílých teček na černo-modrém pozadí,“ tvrdil.Klikněte pro větší obrázek Hvězdy spíše připomínají vybuchující granáty. I tady si mnozí asi položí otázku: Do jaké míry se na nich podílely malířovy halucinace? Ve své oblíbené barvě namaloval van Gogh i slavný Žlutý dům. Stojí na náměstí. Jeho známý žlutý pokojík se nachází právě tady. Van Gogh v něm pobýval s malířem Gauginem. Po domečku budete však marně pátrat. Dům byl totiž zničen během druhé světové války.

Klikněte pro větší obrázek Co ovlivnilo van Gogha při malování? Těžko soudit. Spirálovitě zatočené tahy štětcem vyvolávají otázku: Neinspirovaly malíře rozsáhlé vinice, tolik typické pro Provence? Zcela jistě však miloval olivovníky. Tento strom považoval za symbol síly a života. „Dělám všechno proto, abych je ve svých obrazech zachytil co nejdokonaleji.“ Jasné a průzračné barvy použil Vincent u obrazu Zvedací most. Most najdete jen několik kilometrů od Arles. Japonské umění Vincentovi učarovalo a inspirovalo jej. Inspiraci lze spatřit i v jeho vztahu k rodné zemi. Most totiž van Goghovi připomínal mosty v jeho rodném Nizozemsku.

Klikněte pro větší obrázek Nejvíce však byl van Gogh uchvácen přírodou. „Mám obrovské štěstí, že příroda je tady neskutečně krásná,“ tvrdil. Svou fascinaci sluncem popsal tak, že by to ani rodák ze Saint Remi Nostradamus, nepopsal lépe. „Jak nádherné je slunce uprostřed léta, dopadá na mou hlavu. Nepochybuji o tom, že se z něho zblázním.“ V umění je asi velmi obtížné určit hranici mezi géniem a bláznem. Malířské výtvory současných pacientů o tom také svědčí. Ve svém pohledu na život, krásu a harmonii asi příliš nehledají. Možná jsou přece jen někde jinde. Odkud asi přišel malíř – pacient? Ten pod jeden ze svých obrazů připsal: „Viděl jsem celý svět, a jeho pravý opak.“

Stopáž5 minut
Rok výroby 2000
 ST AD 4:3
ŽánrDokument