Všechny chtěly jen normálně žít. To, co následovalo po svatbě, si neuměly vůbec představit. Dokumentární film sleduje příběhy pěti žen, které prošly psychickým i fyzickým týráním ze strany partnera/manžela a našly sílu o svých otřesných zážitcích promluvit. Připravili: K. Kovářová, Š. R. Rob, M. Šec a J. Strach

Domácí násilí je v České republice stále velmi rozšířené. Podle výzkumu zadaného Asociací pracovníků intervenčních center ČR v roce 2015 je v České republice obětí domácího násilí každá šestá žena a každý dvaadvacátý muž. Necelá polovina žen a téměř 40 % mužů někdy přišlo s domácím násilím do styku, ať už jako oběť, násilník, svědek či jako ten, kdo zaznamenal případ domácího násilí z doslechu.

Dokument Z lásky nenávist přináší autentické výpovědi několika žen, které zažily za zavřenými dveřmi svých domovů nesnesitelné psychické i fyzické týrání. Všechny příběhy mají něco společného. Na začátku to vypadalo jako normální vztah z lásky a partner se jevil jako pozorný a láskyplný muž, na kterého je spolehnutí. Postupně však ženu začal izolovat od přátel a příbuzných, podrážel její sebevědomí, ponižoval ji, hrubě nadával, žárlil a v některých případech došlo k nejhrubšímu fyzickému násilí, k znásilňování a ubližování dětem.

Lenka z jižní Moravy vydržela ve vztahu, kdy ji manžel psychicky týral, 22 let, než se odhodlala na radu psycholožky zavolat do krizového centra. Dnes je rozvedena a má normální partnerský vztah.

Jana z Královéhradeckého kraje byla poprvé vdaná 5 let a rozvedla se kvůli psychickému týrání. Násilníka si vybrala i napodruhé a její druhý muž byl za týrání podmínečně odsouzen. Dnes je vdaná potřetí, konečně šťastně.

Kateřina ze Zlínska žila s manželem 14 let. Její muž byl odsouzen nepodmíněně za trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí, týrání osoby svěřené, ohrožení mravního vývoje dítěte, nebezpečné výhružky zabitím a znásilnění. Dnes Kateřina s novým přítelem a dětmi žijí jako normální rodina.

Brutální fyzické násilí zažila před mnoha lety Dagmar. S násilníkem strávila ve společné domácnosti 9 let. Rozvedena byla z důvodu násilného chování manžela. V rozsudku je zmíněna vina žalovaného. Od té doby žije již 25 let zcela sama, zabarikádovaná v domě na samotě.

Daria z Vysočiny byla vdaná 19 let. Manžel ji trhal vlasy, zlomil nos, Daria má dodnes zdravotní následky domácího násilí. Agresor byl podmínečně odsouzen za zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí. Dnes Daria sama pomáhá ženám v obdobné situaci.

Dokument otevírá otázku týrání s důrazem na celé sociální okolí obětí, jejich rodiny a celospolečenské podhoubí. Typické pro domácí násilí je to, že oběti jej často skrývají, nepřiznávají a tají.

Otřesné výpovědí těch, kdo přežili domácí násilí, jistě vzbudí u diváka emoce, spoluprožití a touhu vědět, jak mohou žít oběti těchto zkušeností s jejich psychosomatickými poruchami, způsobenými přežitím domácího psychického nebo i fyzického týrání.

Doufejme, že jejich svědectví pomůže a varuje statisíce dalších a ukáže jim cestu z domácího pekla.

Stopáž47 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD
ŽánrDokument