Tereza Brdečková hovoří s lidmi, kteří mají víc za sebou než před sebou. Tentokrát s českým atomovým fyzikem. Režie Z. Tyc

Profesor inženýr Čestmír Šimáně, DrSc., je zakladatelem českého jaderného výzkumu. Po absolutoriu technických studií v Brně krátce po válce studoval dva roky na College de France u profesora Joliota-Curie.

Byl prvním zaměstnancem ústavu pro atomovou fyziku v poválečném Československu, vybudoval Laboratoř jaderné fyziky v Hostivaři, od roku 1955 byl prvním ředitelem nově vzniklého Ústavu jaderné fyziky v Řeži. Výčet jeho vědeckých i akademických funkcí je velmi dlouhý, a to jak u nás, tak v mezinárodních organizacích.

Profesor Šimáně je autorem řady knih a dalších odborných publikací, zúčastnil se mnoha mezinárodních konferencí o mírovém využití jaderné energie, o jejímž přínosu pro lidstvo nikdy nepochyboval.

V letošním roce oslavil v plné svěžesti neuvěřitelné devadesáté narozeniny. Stále pracuje jako vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži.

Spisovatelka Tereza Brdečková nazvala pana profesora jedním z posledních velkých dobrodruhů moderní vědy. Povídala si s ním na jeho pracovišti. Při tomto vzácném setkání se ukázalo, že profesor Šimáně vidí před sebou stále nové úkoly, na jejichž řešení se hodlá podílet.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST