Tereza Brdečková hovoří s lidmi, kteří mají víc za sebou než před sebou. Tentokrát s oblíbenou spisovatelkou. Režie Z. Tyc

Solidní lehká múza – i tak je možné dnes označit nejznámější opus Hermíny Frankové, dodnes populární Dívku na koštěti (v prvním vydání z roku 1968 Čarodějnička na koštěti), která se dočkala i vynikajícího filmového zpodobnění.

Hermína Franková ale napsala řadu dalších úspěšných knih, a to jak pro mládež, tak knih dospělých. Její jméno jako spoluscenáristky se pojí například i k jednomu z nejoblíbenějších pohádkových televizních seriálů Arabela a k řadě dalších televizních opusů.

Vystudovaná farmaceutka a v 60. letech již úspěšná spisovatelka se ovšem v letech normalizace vrátila k profesi lékárnice, protože oficiálně vydávat knihy nesměla. Jejím proviněním proti režimu bylo zejména to, že z KSČ sama a svobodně vystoupila, a to strana neodpouštěla.

Zájem o léčivé byliny ji ale již dříve přivedl například k tématu čarodějnic. Literární a scenáristické práce se paní Franková ani po zákazu publikovat pochopitelně nevzdala, a pokračuje v ní i nyní. Její roky by jí nikdo nehádal – stále udivuje životním elánem a nevzdává se tvůrčích i soukromých plánů do budoucna.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST