Tereza Brdečková pro nás ve svém cyklu Ještě jsem tady zachytila hlasy a osobnosti lidí, jejichž význam chceme uchovat v paměti národa (2002). Režie Z. Tyc

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Legendární postava, bojovník proti alkoholismu. Říká se, že jeho metoda byla úspěšná, ale tak krutá, že se od ní upouští. Faktem je, že úspěšnější nikdo nevymyslel. Říká se také, že alkohol je dnes vedle tvrdých drog v podstatě málo nebezpečný. Faktem je, že vyléčení narkomani často končí jako alkoholici. Doktor Jaroslav Skála vymyslel světově unikátní, komplexní léčbu. Byl světovým vynálezcem záchytky, zařízení, které nedávno bylo z finančních důvodů zrušeno. Vybudoval v Praze slavnou instituci u Apolináře. Vyprávějí se o něm vtipy, pacienti se ho báli nebo ho milovali. Ale proč? A co o něm víme doopravdy?

Osobní setkání se šestaosmdesátiletým Skálou překvapí: je to společenský a pozitivní člověk, který na první místo v životě klade sebeúctu a harmonii v lidských vztazích. Rád mluví i o tom, že jeho image "zlého muže" často pramenilo z jeho vlastní nejistoty. Je velmi otevřený. Jeho konverzační pohotovost má základ v jeho letité praxi skupinového terapeuta - mluvit se dá o všem, protože člověk musí své problémy zvládat a nevyhýbat se otázkám.

Do penze šel sice před dvaceti lety, ale po listopadu založil soukromou vysokou školu, Pražskou psychoterapeutickou fakultu. To je teď smysl jeho života. Trénuje tu psychology, pedagogy, sociální pracovníky. Vyučuje skupinovou terapii. "Výborně se mi stárne uprostřed mladých lidí, kteří chtějí růst", říká. Není na něm nic stařeckého, ale cítíme, že na tom hodně pracuje. Dokáže se těšit z pozitivních věcí, které přináší věk. Je rád, že se jako lékař zbavil rutiny a může dělat jen co ho těší. V jeho přítomnosti si skoro začnete přát, aby vám také bylo osmdesát šest.

Když člověk poslouchá jeho racionální, ukázněný a inteligentní projev, musí se zeptat: "Skoro všichni psychiatři jsou nějak vyšinutí. Vy ne. Jak je to možné?" Skála s úsměvem odpoví: "Já vlastně psychiatr nejsem. Chci mít na hrobě psáno, že jsem byl zpívající alkoholog." Skálova metoda často děsila ty, kdo ji viděli zvenčí. Ale fungovala asi i proto, že za ní ručil vlastním životem.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3