Tereza Brdečková pro nás ve svém cyklu Ještě jsem tady zachytila hlasy a osobnosti lidí, jejichž význam chceme uchovat v paměti národa (2000). Režie Z. Tyc

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jeho nejslavnější fotografie Mezi nebem a zemí zachycuje myče oken visícího na lanech na budově OSN na pozadí sluncem ozářené řeky. Fotografovat začal jakoby mimochodem, bez odborné průpravy, to, co viděl okolo sebe. Jeho fotografie jsou zdánlivě reportážní žánrovky, ale při pozornějším pohledu jsou to energií a emocemi nabité snímky lidí, ať už z New Yorku nebo ze zemí, kde jako úředník OSN pracoval.

Bedřich Gruenzweig se stal světoznámým umělcem-dokumentaristou, ačkoliv se fotografováním nikdy neživil. U nás mu vyšly dvě monografie, byla uspořádána výstava, jeho snímky shledali obdivuhodnými fotografové i kritika všude na světě. Ale vlastně - na to, jak dlouho fotografuje - až v pozdějším věku. U nás až nyní. Pan Gruenzweig uprchl před Hitlerem do Ameriky a do Československa se již nikdy nevrátil. Tak asi proto. Je mu devadesát let. Je stále plný energie. S pýchou ho můžeme řadit vedle takových jmen, jako Jan Lukas nebo Alexander Hackenschmied.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2001
 ST 4:3
ŽánrMagazín