Doktorská odyssea

Skupina českých špičkových lékařů – kardiologů a neurologů – zrealizovala projekt Mezinárodního výzkumného centra ICRC se zcela novými prvky v naší medicíně. Sběrný dokument Zory Cejnkové

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Snad můžeme zájemcům o tento film prozradit, že nakonec naši lékaři uspěli. Jak se jim to povedlo, to jim představí film Doktorská Odyssea, který se natáčel téměř čtyři roky sběrnou metodou. Příběh necelé desítky kardiologů a neurologů z FN u sv. Anny v Brně, kteří věnovali léta práce a úsilí k tomu, aby prosadili novou myšlenku v českém zdravotnictví, je skutečně Odysseou. Příběhem s nejistým koncem, o to dramatičtějším, že trval více než deset let. Už na přelomu tisíciletí se brněnským lékařům podařilo prezentovat své výzkumné projekty na prestižní americké nemocnici Mayo Clinic. To je nemocnice, kde se léčí i američtí prezidenti a mnoho prominentních pacientů. Odborníky z Mayo Clinic brněnský výzkum zaujal a začala vzájemná spolupráce. Ta po pár letech vyústila v rozhodnutí lékařů od sv. Anny, že se pokusí i v Čechách vytvořit lékařské výzkumné centrum, které by se svou úrovní vyrovnalo Mayo Clinic. Plánovali od počátku, že výsledky tohoto špičkového výzkumu v oblasti kardiologie a neurologie by pomohly především našim občanům, ale i všude po světě.

Tuto bohulibou myšlenku, ke které se hlásilo mnoho našich ministrů i vlád, však nebylo vůbec snadné prosadit. Stejně jako bájný Odysseus putoval z jedné krajiny do druhé a všude ho čekala nevídaná dobrodružství, tak i skupinka brněnských lékařů postupně zjišťovala, že přijít s průlomovou myšlenkou v českém zdravotnictví, není nijak jednoduché. Po léta pracovali na svých výzkumech v provizorních podmínkách, jezdili na společné stáže na Mayo Clinic a doufali, že jim to nakonec vyjde. Film představuje chvíle naděje i zklamání, unikátní vědecké experimenty a jeden osobní příběh s dobrým koncem.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument