Jedna z nejmladších a nejmenších CHKO nabízí toulky nádhernou krajinou a nečekané výlety do historie. Miroslav Vladyka v nové sérii úspěšného dokumentárního cyklu postupně objevuje chráněné krajinné oblasti Česka. Režie A. Sirotková

Chráněná krajinná oblast Blanský les patří mezi nejmladší a nejmenší v České republice. Od roku 1990 ji najdete severně od Českého Krumlova a rozkládá se na 212 kilometrech čtverečních. Přirozenou dominantou je hora Kleť, která je vidět snad odevšad. Ostatní kopce tvoří jakýsi prstenec kolem hlavního masivu. Je s podivem, co všechno lze na tak malém území objevit. Na své si tady přijdou všichni – vodáci, cyklisté, běžkaři, turisté a dokonce v některých místech i horolezci. Neztratí se tady ani milovníci koní. Mohou tudy totiž cestovat v sedle po speciálně vyznačených stezkách. Velmi vděčným cílem je tato oblast pro ty, kteří se věnují historii. Ta relativně nedávná je spojena především s rodem Schwarzenbergů, jejichž stopy je tady možné najít téměř na každém kroku. Ale je možné se vypravit i do vzdálenější minulosti a ponořit se do keltských tajemství. A komu to nestačí, může se podívat ještě dál. Z vrcholu hory Kleť, z hvězdárny, je možné dohlédnout až do nebe.

V Blanském lese můžete ochutnat zelenou barvu jako málokde. Tónů zelené je tady totiž neskutečně mnoho. Je to především tím, že se jedná o smíšené lesy, ve kterých hrají první housle nádherné bučiny. A třeba na jaře je tady zelená neskutečně svěží. I pro odborníky jsou místní bukové lesy výjimečné.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrDokument