Marek Eben: Se StarDance jsme si tak nějak hezky sedli

Přestože má StarDance za sebou letos osmičku, od prvního ročníku uběhlo deset let. Jaká pro Vás byla dekáda se StarDance?

Báječná. To, že jsem se potkal s tímhle pořadem, považuji za velké štěstí. Ono není moc těch velkých, zábavných show, do kterých bych se zrovna já hodil, ale se StarDance jsme si tak nějak hezky sedli. Krásných deset let a vlastně žádné velké personální změny v tom tvůrčím týmu, to taky o něčem vypovídá.

Kam myslíte, že se od té doby soutěž posunula, co se nejvíc změnilo?

Myslím, že kromě Terezky jsme všichni přibrali. StarDance ztloustla o dva díly, takže narostla o dva týdny a přibrala dva další taneční páry. Každý rok se zvětšuje sál, protože zoufale nestačí zájmu lidí, kteří se chodí podívat, máme čím dál větší světelný park, takže je tam taky čím dál větší vedro, protože každý reflektor má svůj větráček, což znamená, že máte ve studiu puštěných tak dvě stě padesát malých přímotopů. Ale to jsou všechno spíš technické záležitosti. Já si skoro myslím, že důležitější než to, co se změnilo, je to, co se nezměnilo. Chuť všech zúčastněných na tomhle pořadu pracovat a dobré klima. Na to dost věřím, myslím, že když se mají ti, kdo pořad připravují, rádi, proleze to i skrz obrazovku.

Tušil jste, že se StarDance tak dlouho udrží na obrazovkách a Vy se společně s Terezou Kostkovou v podstatě stanete její tváří?

Vůbec by mě to nenapadlo, po prvním dílu jsem si myslel, že by mohly být tak maximálně tři, ale že bude osm řad, na to bych si nevsadil. Ale za to můžou diváci, jim vděčíme za přízeň i za to, že po deseti letech můžeme tenhle pořad ještě pořád točit.

Co říkáte na letošní sestavu soutěžících?

Těším se. A už jsem se naučil nic nepředpovídat, což je ostatně jeden z půvabů StarDance – že je velmi těžko předvídatelná. Třeba to, jestli má někdo ze soutěžících známější tvář, nehraje vůbec žádnou roli. Pokud jde o letošní rok, připadá mi sestava hezky barevná a jsem na spoustu lidí zvědavý, třeba na Ondru Banka nebo Láďu Vízka. A pokud budou stejně zvědaví i diváci, mohlo by to fungovat.

Za poslední dva ročníky se v soutěži objevili kontroverzní tanečníci, kteří dokázali rozdělit diváckou obec na dvě poloviny. Jak na to jako moderátor reagujete?

Nevadí mi to, pokud soutěž nepřijde o určitou noblesu a taneční úroveň. Rok co rok se řeší, zda je to soutěž zábavná, nebo taneční. Samozřejmě, že platí obojí, ale kdyby se ze StarDance stal takový veselý, estrádní pořad, kde tanec bude vlastně jen jakousi záminkou pro komické výstupy, nadšený bych nebyl.

V minulém ročníku se objevilo několik novinek. Jednak tematické večery, přibyl také charitativní díl pro Paraple. Jak jste si tento benefiční večer užil, co Vás na něm nejvíce zaujalo a co doufáte, že přinese ten letošní?

Benefiční večer považuji za jednoznačný přínos, ostatně pokud mám správné informace, i BBC, která pravidelně kontroluje úroveň všech televizí, kterým poskytne licenci, byla velmi spokojena a možná, že něco podobného zavedou i v Anglii. Nicméně budeme to mít těžké, protože loni vozíčkáři nastavili laťku zatraceně vysoko, nebude nic snadného se přes ni dostat.

Ve finále, stejně jako loni, se o první místo utkají tři páry. Změnilo se tím něco pro moderátory večera?

No, mně se to líbilo moc. To finále je daleko dramatičtější a řekl bych, že i diváci si to víc užijí. Jen my to nesmíme zvorat, už se taky někde ve světě stalo, že omylem vyhlásili moderátoři jiného vítěze a pak to museli opravovat, to je noční můra, které bych se nerad dožil.

Proč myslíte, že si StarDance neustále drží vysokou laťku u svých fanoušků? Všech sedm ročníků se může pyšnit vysokou sledovaností…

Já bych řekl, že diváci mají rádi tu pohodu, ale zároveň také napětí, které tenhle pořad přináší. Soutěžící tomu musí věnovat obrovské úsilí a taky je to vidět, i ty emoce jsou pak opravdové. A možná, že už StarDance začalo patřit k té předvánoční době, on ten tanec, když to někomu jde, je opravdu kouzelný, sám na to i po těch deseti letech okouzleně hledím a vidět na obrazovce něco krásného, povznášejícího, jako je pohled na dva krásně oblečené lidi, kteří se půvabně pohybují, to asi dělá divákům dobře.