Marek Hrstka: Mít hudební sluch nikdy nestačí

Marku, kdy jste si řekl, že byste si rád zatančil ve StarDance?

To je už dlouho. Ve StarDance tančil můj trenér Jarda Kuneš. Toho jsem obdivoval hlavně proto, že jsem viděl, jak dobrý a schopný trenér naučí tancovat kohokoliv.

Jak Vás tanec v životě poznamenal?

Pro mě tanec znamená život. Podle mě dokáže člověka kultivovat. Dává mu disciplínu a řád. Například rodiče mi často říkají, že se mnou v pubertě nebyly žádné problémy. Máte trenéra, který vám jde příkladem, je váš vzor. Proto jsem třeba nikdy nezačal ani kouřit. Máte potřebu se neustále zdokonalovat.

Je pro Vás spíše sportovní disciplínou, nebo dáváte přednost emocím?

Tanec chápu jako originální umění, které inspiruje další lidi. Sport je to pro mě až tehdy, kdy se chystám na soutěž a opakuji tanec stále dokola. Tuto fázi mám taky rád.

A co emoce během tréninků s Annou?

Zrovna dneska jsme zkoušeli tango a Anna se tak zvláště zatvářila. Zeptal jsem se jí, jestli se něco neděje, a ona mi odpověděla, že si uvnitř nadává. Řekl jsem jí, ať nadává klidně nahlas, že je to naprosto normální. A že se u toho uvolní. Trochu si zaklela jako zedník a jelo se dál.

Jak jste se s Annou při tanci sžili?

Ve mně se mísí dvě emoce. Nyní je Anna můj student jako každý jiný, ke kterému mám zdravý respekt, ale zároveň jsem já ten, kdo ji vede. Když ji vidím zpívat živě na pódiu, tak k ní vzhlížím jako k velké osobnosti. Přijala svou roli jako pokorná žákyně a v tom je její velké plus, proto bude výborná tanečnice.

Anna žije muzikou, má hudební sluch. Je to výhoda v tanci?

Mít pouze hudební sluch, to nikdy nestačí. Důležité je propojení sluchu s tělem. A to je rovněž její velká deviza. Kdyby Anna necítila rytmus, tak bychom na tréninku museli trávit o čtyři hodiny déle. Při standardu tanečnici vedu, tam by to problém nebyl. Ale v latině, kdy musí tančit i sama, je to velká výhoda.

Stavíte Anně choreografie na míru?

Upravujeme je společně. Někdy jsem je připravil až moc jednoduché a pak jsem zjistil, že Anna zvládá i daleko složitější kroky.

V čem se zatím cítíte lépe – v latině, nebo ve standardu?

Určitě v latině. Obecně si myslím, že latina je těžší na koordinaci. Dobrý latinář se podle mne naučí obstojně standard. Ale tanečník standardu možná v latině může vypadat trochu prkenně.

Co byste si ve StarDance rád prožil?

Rád bych si zatancoval tanec free-style, zdá se mi to bezmezně kreativní. Tam se můžeme oba naučit něco nového. A také paso doble, Anna je totiž takový španělský typ, ten tanec jí podle mne půjde skvěle.