Příběhy obrácení jsou dokumentem o lidech, kteří objevili Boha, a svou víru v něj se rozhodli zpečetit vstupem do církve nebo náboženského hnutí. Jak toto rozhodnutí změnilo jejich životy a jak ovlivnilo životy jejich blízkých? Nejen na to se snaží odpovědět unikátní časosběrná docu-soap České televize.

Trailer

Trailer

„Víra je věcí velice niternou a mohli byste točit hodiny a dny dlouhých rozjímavých rozhovorů a nikdy se nedobrat k její podstatě. Takových pořadů tu máme plno. Jako všechno má ale i víra zcela konkrétní projevy a dopady na člověka a jeho život, přes které může být druhými alespoň z části pochopena – právě ty jsme chtěli zkusit zachytit,“ vysvětluje záměr týmu autor scénáře Josef Fišer.

Šestici mladých lidí, kteří byli na počátku své duchovní cesty, sledovali dokumentaristé celý rok. „Najít lidi, kteří by byli ochotni nás na tak dlouho pustit do svého života a ještě otevřeně mluvit o své víře, nebylo jednoduché. V naší společnosti je víra brána jako něco nenormálního, pro slabochy. V horším případě jako něco nebezpečného. My ale chtěli ukázat, že je to pro mnoho lidí zcela přirozená součást života,“ říká dramaturgyně a režisérka Michaela Rozbrojová.

„Příběhy obrácení jsou pro mě pokusem o zachycení něčeho velmi osobního a intimního, tedy víry a jejího hledání. Do jaké míry jde o pokus úspěšný, posoudí diváci, ale měli jsme velké štěstí na zajímavé protagonisty, kteří byli ochotní a schopní o těchto věcech otevřeně hovořit. Věci mezi nebem a zemí tak mohou diváci nahlédnout z originální a osobní perspektivy a jinak, než u nás bylo dosud zvykem,“ charakterizoval seriál režisér Ladislav Cmíral, který měl jako jediný zkušenosti s režií podobného formátu díky dokumentu Ptáčata.

Aby tvůrci získali co nejvíce autentických a osobních zpovědí, rozdali hlavním aktérům malé kamery, pomocí nichž mohli zaznamenávat své niterné pocity a situace, u kterých by byl velký štáb na obtíž.„Nakonec se s kamerami sžili natolik, že se jim je nechtělo ani vracet,“ dodává Michaela Rozbrojová. „Já natáčela s Aišou, která se ze dne na den rozhodla, že se stane muslimkou. S ní jsem si taky vyzkoušela, jaké to je, když jdete po ulici v šátku, a všichni se na vás dívají s despektem. V tu chvíli jsem ji asi obdivovala.“ Kromě Aišy se ujala režisérka i Manuely z hnutí Hare Krišna. „Na natáčení s Manuelou jsem se vždycky hrozně těšila. Když točíte s těmito lidmi, vždycky dostanete něco dobrého k jídlu. A moje kameramanka Linda Vorlíčková zase asi nikdy nezapomene, jak musela natáčet v sárí. Tohle prostě jen tak nezažijete,“ dodává režisérka.

Na rok, který strávil s excentrickým Danem a usměvavými adventistkami KatkouKarolínou, nezapomene ani režisér Petr Kotrla. „Pro mě to byla velká příležitost seznámit se nejen s novým žánrem a způsobem natáčení, potažmo vyprávění, ale i s úžasnými, otevřenými a upřímnými lidmi, kteří mě na celý rok pustili do svého světa a částečně i do svého nitra, čímž mi rozšířili obzory a vlastně mě i donutili přemýšlet nad věcmi, kterých jsem si předtím nevšímal.“

S posledním protagonistou seriálu, hudebníkem Peterem, točil Josef Fišer. „Judaismus je náboženství, které se dlouhodobě snaží držet stranou pozornosti. Dostat se do pražské židovské komunity, do synagogy, získat vyjádření rabínů, se kterými Peter svou cestu k judaismu řešil, byla mnohdy nadmíru složité. Přitom se ale ukázalo, a diváci to budou moci sami posoudit, jaká je škoda, že o dnešní židovské komunitě víme tak málo,“ shrnuje natáčení režisér.

Jako žánr docu-soap jsou Příběhy obrácení sice dokumentárním seriálem, ale s prvky reality show. Jeho aktéři se tak ocitali v situacích, do kterých by se bez zásahu štábů nikdy nedostali. Příkladem byla společná natáčení, během kterých se všichni setkali na neutrální půdě. „Protože jsem vystudovala religionistiku, bylo pro mě hrozně zajímavé vidět zástupce tolika náboženství na jednom místě, jak se vesele baví, ptají a zajímají jeden o druhého. A taky jsem měla pocit, že i když byl každý jiného vyznání, že se nakonec v těch hlavních věcech shodli. Že každá víra je vlastně jen jinou cestou k bohu“, říká Michaela Rozbrojová. „Tím, že se na nich protínaly naprosto odlišné světy protagonistů, vznikaly mnohdy překvapivé situace a šťavnaté debaty,“ upřesňuje Petr Kotrla.

„Oproti původní představě, která byla už sama o sobě poměrně optimistická, byl vývoj, kterým naši hrdinové během roku prošli, překvapivě dynamický. Ukázalo se, že realita všednodenního života zasahuje do věcí víry velmi významně. Třeba právě na Peterovi, se kterým jsem natáčel, se střet (či snad prolínání?) materiálního a duchovního světa projevil velmi výrazně", dodává Josef Fišer.