Šmejdi

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 84  
Sdílet
| Poslat odkaz

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost?

Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. Nejdůležitější ambicí filmu je snaha čelit nekalým praktikám osvětou a informováním veřejnosti, se zvláštním důrazem na ohroženou skupinu.

„Máme obrovskou radost, že se film Šmejdi setkal s tak mimořádnou reakcí. Titulní stránky novin, vášnivé internetové debaty, vyjádření předních politiků, to všechno je důkazem toho, že problém předváděcích akcí pro seniory je opravdu velmi bolavý a že se skrz naše rodiče a prarodiče dotýká opravdu každého z nás,“ říká Ivana Pauerová Miloševič z Filmového centra ČT a dodává: „O to větší radost mám z toho, že si film Šmejdi našel cestu i do multiplexů a že ti, kterých se dokument týká úplně nejvíc, tedy lidé starší 65 let, budou mít na film vstup zdarma. Stane se tak snad poprvé v historii samostatné České republiky.“

Film Šmejdi vyvolal velký ohlas už při svých předpremiérových uvedeních, a to jak u publika, tak i u odborné filmové kritiky. Na film vstřícně reagovaly i státní orgány. Ministerstvo průmyslu a obchodu přislíbilo prostřednictvím svého ministra na premiéře, že se zasadí o to, aby se živnostenské úřady po celé republice staly kontaktními místy, kam by se mohli senioři, kteří uzavřeli problematické smlouvy, zdarma obracet pro radu a pomoc. Spolupráci při řešení tohoto problému přislíbila i Česká obchodní inspekce, která věří, že negativní dopady nekorektního jednání těchto prodejců by mohly omezit i výrazně vyšší pokuty, udílené ČOI.

Stopáž: 75 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Senioři nad 65 let mohou film zhlédnout zdarma při kterékoliv projekci v celé České republice.

Předváděcí akce a smlouvy na nich uzavírané patří k nejproblematičtějším formám prodeje v České republice. Manipulace, nátlak, ponižování a agrese zástupců společností vede k tomu, že si senioři často koupí zboží, které nepotřebují ani nechtějí. Produkty jsou navíc často nekvalitní a nesmyslně předražené. Splácení horentních sum prohlubuje bídu seniorů a je jednou z příčin, proč je na více než 70 000 důchodců uvalena exekuce.

Stáhněte si a podepište petici, která se staví proti těmto praktikám!
Další zdroje
Kdo je…
Silvie Dymáková
Silvie Dymáková

režisérka