První republika

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 34  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak se žilo…

Četníci a kriminalistikaČetníci a kriminalistika

Zločin, i kdybychom chtěli sebevíc, byl, je a asi vždy bude o krok napřed před rukou zákona. Přestože neměly bezpečnostní sbory na začátku svého působení žádné trumfy v rukávu, už tehdy vynalézavost pachatelů zločinů neznala mezí.

MódaMóda

Že šaty dělají člověka, je dnes už prostý fakt. Doby, kdy žena měla jedny „lepší“ šaty na celý život, už pominuly. První republika znamenala zásadní průlom v módní orientaci a stejně jako se nová politika orientovala na Francii, pro české módní tvůrce se „Mekkou módy“ stala Paříž.

Sedláci a šafářiSedláci a šafáři

Zemědělská výroba zaměstnávala od počátku lidských dějin největší část populace. Industrializace 19. století sice značnou část obyvatelstva přesunula do oblasti průmyslu, přesto se podle sčítání českého obyvatelstva z roku 1921 zemědělstvím zabývalo bezmála čtyřicet procent, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi dokonce přes šedesát procent obyvatelstva.

ZdravotnictvíZdravotnictví

Nemoc byla vždy velkým strašákem lidstva a pro mnohé oblasti je i v současnosti. 19. století sice učinilo velký pokrok v boji proti mnohým nemocem i ve zdravotní péči jako takové, stejně však neměla první republika v tomto ohledu situaci jednoduchou. Poměry v historických zemích sice nebyly katastrofální, nicméně směrem na východ se stav dramaticky horšil.

Alkohol a alkoholismusAlkohol a alkoholismus

Asi není třeba rozvádět, že lidé chodili za zábavou do různých pohostinských zařízení a zábavních podniků i v minulosti dost často, a že v nich nezůstávali „nasucho“…

ProstituceProstituce

Prostituce je minimálně stejně stará jako manželství. V různých obdobích lidských dějin se lišily přístupy k ní, vždy však stála v popředí zájmu. Někomu byla trnem v oku, pro mnohého umělce byla inspirací, anebo alespoň námětem jeho díla.

Ubytovací službyUbytovací služby

Ubytovat se ať už na jednu či více nocí potřeboval člověk od chvíle, kdy se vypravil na cesty. V českém prostředí se nejvíce ujalo ubytování v hostinci. Zájezdní hostince měly být vzdáleny tak, aby se mezi nimi dala urazit cesta za jeden den a zařízení těchto podniků odpovídalo přesně potřebám jednoho přespání. Špatná kuchyně, pokoje mnohdy se spolunocležníky živočišné říše.

ZábavaZábava

Za zábavou se dalo jít na mnohá místa za zcela odlišnými atrakcemi. Pomineme-li možnost být obecenstvem či divákem (v divadle, prudce se šířícím biografu nebo na sportovním utkání), objevíme široce dostupné hospůdky, kavárny, bary. Tak jako dnes různých, nejen cenových kategorií. V každé bylo možno potkat různé skupiny lidí.

MlíkařiMlíkaři

Výraznou součástí městského koloritu byl ještě obchod podomní, který spíše než po domech probíhal na ulici. I přes vynález pasterizace byla velmi ošemetná manipulace mlékem. Málokterá rodina měla lednici, a proto mléko patřilo k výrobkům, které se musely kupovat vždy čerstvé.

SlužebnictvoSlužebnictvo

Mnohým z nás se dnes při vyslovení slov služebnictvo, služka či posluha vybaví pocit dávno zašlých časů v kombinaci s prostředím vysoce postavené a velmi úzké skupiny společnosti a počátky služebnictva takové skutečně byly.

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2014 – D  ST  AD  HD
Žánr: Seriál
Nejbližší díly ve vysílání
Piknik (11/22)

úterý 27. 7. 2021

Stavidlo (12/22)

čtvrtek 29. 7. 2021

Iniciála V (13/22)

úterý 3. 8. 2021

Související pořady