Kdy vlastně začínají dějiny Egypta? Výzkumy v Západní egyptské poušti posouvají datování o šest tisíc let zpět (2002). Scénář a režie J. Boněk

Účastnící egyptologického kongresu v Káhiře vyslechli od svých kolegů zcela překvapivou informaci: „Budeme muset přepsat dějiny Egypta.“ Tak převratné a zcela zásadní poznatky přinesly nejnovější výzkumy v Západní egyptské poušti.

Čeští dokumentaristé tak získali jedinečnou příležitost na základě zcela výjimečného povolení Zahiho Hawasse, generálního sekretáře Nejvyšší rady pro památky Egypta, navštívit na Sahaře místa, kde kvetla civilizace už v 11. tisíciletí před naším letopočtem. Jejich objevení posouvá počátek egyptských dějin o celých 6000 let nazpět. Schválení napomohla i mimořádná úcta vůči profesorovi Miroslavu Vernerovi, dlouholetému vedoucímu české archeologické koncese v Egyptě.

Práce v poušti byla mimořádně zajímavá, ale také vyčerpávající a občas i nebezpečná. Zažít přívalový liják v místech, kde desetiletí nepršelo, vzápětí všemi póry prostupující písečnou bouři nebo útok vyplašených netopýrů patřilo k předvídatelným dobrodružstvím. K nejvíce vzrušujícím zážitkům převratné výpravy však patřilo objevování stěn plných skalních kreseb, které jsou jedinečným dokladem dávného života, pískem zasypaných chrámů, zapomenutých karavanních cest posetých lidskými kostmi i míst, kde se před pětašedesáti miliony let proháněli dinosauři. Vydat se do žhavých písků Sahary s tak zasvěceným průvodcem, jakým je právě prof. PhDr. Miroslav Verner, DrSc., legenda české egyptologie, bude určitě i pro vás pozoruhodným zážitkem.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2002
 ST AD 4:3
ŽánrDokument