Za tradicemi, které žijí a přinášejí užitek a radost (2013)

Božská flétna

Panova flétna je jedním z nejstarších hudebních nástrojů. Její původ sahá až do samých počátků civilizace. Už v době kamenné byla vyráběna z rákosu, třtiny a bambusu. Název Panova pochází ze starověkého Řecka, z řecké mytologie a vztahuje se k Panovi, ochránci pastýřů a stád. Přestože hra na tento nástroj není jednoduchá, je Panova flétna nedílnou součástí lidové hudby nejen v Řecku, ale na celém Balkáně, stejně jako v jižní Americe. Světově uznávaným virtuózem ve hře na tento nástroj je Liselotte Rokytová. Holanďanka, která před třemi léty přesídlila se svým manželem, známým multiinstrumentalistou Janem Rokytou ml., do České republiky.

Varmužovci

Varmužova cimbálová muzika vznikla v roce 1964 a navázala na skoro dvě století trvající nepřerušenou tradici hudeckých, gajdošských a cimbálových muzik na jižním Kyjovsku. V roce 1964 započala svoji hudební dráhu díky bratrům Pavlu a Josefovi. Od té doby se v kapele, tenkrát Osvětové besedy a později Mysliveckého sdružení Svatobořice-Mistřín, vystřídala celá řada muzikantů. V roce 1990 se muzika osamostatnila a zároveň se stala čistě rodinným společenstvím.
Dnes jsou pro svou muzikálnost Varmužovci vysoce oceňováni doma i v cizině. Za více než 45 let svého trvání se zúčastnili mnoha mezinárodních festivalů a soutěží v Evropě i Americe a získali mnohá ocenění.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST HD
ŽánrMagazín