Osobní dějiny 20. století natočené rodinnou kamerou. Životní příběh rodiny Šechtlů z Tábora vyprávěný privátními filmovými archivy (2007). Scénář a režie J. Šikl

Historie je mozaika neopakovatelných lidských osudů. Další z dílů cyklu Soukromé století, zachycuje 40. a 50. léta minulého století. Zdrojem pro vyprávění životního příběhu jsou soukromé filmové archivy rodiny Šechtlů.

Marie a Josef se spolu seznámili na gymnáziu v Táboře. Josef byl synem známého táborského fotografa Šechtla, a Marie se tak sblížila s prostředím jejich rodinného ateliéru. Fotografování a filmování pozvolna vstoupilo do jejího života. Zamilovaný vztah Josefa a Marie je vidět od prvních filmových záběrů, které si oba pořizovali.

Druhá polovina 40. let byla pro Josefa a Marii obdobím budování rodinné fotografické živnosti, kterou převzali po otci. Do ní patřila i péče o veliký fotografický archiv. K pracovním setkáním patřily i návštěvy u prezidenta Beneše, který měl v nedalekém Sezimově Ústí svoji vilu. Josef i Marie měli tehdy pocit, že mají štěstí ve svých rukách.

Ještě první léta po komunistickém převratu byl vzájemný vztah Josefa a Marie silnější, než politická doba, ve které žili a kterou dokázali ze svého života vytěsnit. Ta však nakonec dostihla i je dva. Nejprve znárodněním jejich firmy. Později inscenovaným procesem proti Josefovi, protože komunisté předpokládali v rodinném fotografickém archivu kompromitující materiály. Z kriminálu, ve kterém se Josef ocitl, také pochází láskyplná korespondence, která jejich příběh provází. Je vzdorem k nesmyslné době, kterou Josef a Marie museli žít.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3
ŽánrDokument