ČESKÝ LEV 2012

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 18  
Sdílet
| Poslat odkaz

Český lev slaví jubileum! Jan Budař, držitel čtyř sošek, vás provede slavnostním večerem a vyhlášením nejlepších českých filmů za uplynulý rok. Oslava dvacátých narozenin Českého lva připomene nejvýraznější filmy a herecké výkony uplynulých dvou dekád českého filmu. Režie M. Caban a A Rezek

Česká filmová cena Český lev, udělovaná od roku 1993, byla iniciovaná naléhavou potřebou ocenit tvůrčí počiny domácí filmové tvorby a filmové distribuce.

V hlavních kategoriích jsou zastoupeny všechny české celovečerní filmy, které byly premiérově uvedeny do kin v České republice v průběhu jednoho kalendářního roku. Letošní novinkou je ocenění dokumentárních filmů i v kategoriích nejlepší kamera, zvuk, střih a původní hudba.

Na nominačním večeru se představilo v každé kategorii pět umělců nebo filmů. Druhým hlasováním v dalším kole projde do užšího výběru nominovaná trojice, představená na slavnostním večeru.

Nominace na ceny Český lev 2012

Nejlepší film

Nejlepší režie

Hlavní ženský herecký výkon

Vedlejší ženský herecký výkon

Hlavní mužský herecký výkon

Vedlejší mužský herecký výkon

Nejlepší scénář

Nejlepší kamera

Nejlepší hudba

Nejlepší střih

Nejlepší zvuk

Nejlepší dokumentární film

Nejlepší výtvarné řešení

 • Čtyři slunce – Jan Vlasák, Zuzana Krejzková, Zdeněk Klika
 • DonT Stop – Jan Vlček, Kateřina Coufalíková, Lukáš Král
 • Modrý tygr – Henrich Boráros, Juraj Horváth, Michal Strauss
 • Odpad, město, smrt – Kamila Polívková, Milan Býček, Jonáš Janků
 • Ve stínu – Jan Vlasák, Lukáš Král, Jarmila Dittrichová Konečná

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Dvacetiletý Český lev (ne)ztratil hřívu

  3. 3. 2013

  Domácí film provází dlouhodobé podfinancování, které se podle některých tvůrců projevuje v klesající kvalitě nových filmů. Českého lva zase stíhá nepříliš kladné hodnocení galavečerů uplynulých let. Jako by šel pomyslný úpadek ruku v ruce. Dvacáté jubileum udílení cen České filmové a televizní akademie si říkalo o vzkříšení minimálně "lví" kategorie. Podařilo se? Jaký byl galavečer "zevnitř"?

 • Ve stínu? Ondříčkův film navzdory názvu na Lvech zazářil

  2. 3. 2013

  Praha - Stačily necelé dvě hodiny, aby Čtyři slunce, s 12 nominacemi favorit dvacátých Českých lvů, pohasly. V očích akademiků je na celé čáře doslova zastínilo noirové drama Ve stínu. Získalo devět sošek, včetně té pro nejlepší film. Favorizovaný snímek Bohdana Slámy odchází s jednou, stejně jako Odpad město smrt a Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka. Není bez zajímavosti, že Lvům i Cenám české filmové kritiky se loni líbily téměř ve všech kategoriích stejné snímky.

 • Jan Budař a skláři z Nižbora odlévají České lvy

  9. 2. 2013

  Nižbor - Poslední sošky Českých lvů odlili skláři z Nižboru na Berounsku. Nyní budou filmařské trofeje dva dny chladnout a poté je čeká zdobení. Nejúspěšnější tuzemští tvůrci loňského roku je dostanou - v pořadí už po dvacáté - v sobotu 2. března. Galavečer bude moderovat herec Jan Budař. Za dvacet let se soška proměnila pouze jednou. Před dvanácti lety se o čtyři centimetry zmenšila a o polovinu zhubla. Od té doby se laureátům mnohem lépe drží. Pro nižborské skláře je výroba českých lvů prestižní záležitost. Podívejte se, jak sošky vznikají.

 • Český lev po nominacích: Porazí slunce stín?

  2. 2. 2013

  Praha - Je nad Čtyři slunce jasnější, že ve finále Českého lva za rok 2012 se bude nejvíce skloňovat pět filmů. Jejich názvy, které zazněly 2. února na nominačním večeru, ovšem nejsou nijak překvapivé.

 • Český lev naklonoval Budaře a prozradil první nominace

  23. 1. 2013

  Praha - Dvacetiny v roce 2013 slaví nejen Česká republika, ale i Český lev. Letošní ročník bude proto tak trochu bilanční, třeba už jen plakátem s "naklonovaným" moderátorem hlavního večera Janem Budařem ve dvaceti filmových rolích. Vítězové se ale vyhlašují až 2. března, nejprve, přesně o měsíc dříve, prozradí nominační večer, kdo má z loňských tvůrců, herců a filmů ke křišťálovým soškám Českého lva nejblíže. První nominace - mimo hlavní kategorie - už jsou známy.

Diskuse diváků
 • Karel Mázl 13. 6. 2013 23:40

  Pane Vachler

  Jsem celkem rozumÄ› uvaĹľijĂ­cĂ­ ÄŤlovÄ›k a mám svĂ© problĂ©my, ale vaše poĹľadavky na …

 • mm 18. 3. 2013 10:52

  nebylo to až tak špatné

  SamozĹ™ejmÄ› je to mĹŻj subjektivnĂ­ dojem, se kterĂ˝m asi vÄ›tšina souhlasit nebude…

 • lucie 6. 3. 2013 22:43

  Me se to libilo. Mohlo to byt misty vice vtipne,ale prijemny vecer. Zas takova…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 101 minut – Rok výroby: 2013 – L  HD
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje