Dvořákova Praha 2012

Záznam dnešního zahajovacího koncertu 5. ročníku mezinárodního hudebního festivalu. Na programu skladby J. Sibelia: Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47 a A. Dvořáka: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“. Hraje Lucemburský filharmonický orchestr. Dirigent E. Krivine. Sólistka V. Eberle – housle. Režie B. Hončarivová

Pátým rokem spoluutváří hudební podzim v metropoli Dvořákova Praha. (Když roku 2008 festival vznikl, mnozí z nás si s údivem i mírným studem uvědomili, že podobný projekt k poctě nejznámějšího českého skladatele tady přece měl být už dávno!)

Letošní zahajovací koncert, který připadá na 8. září, což je datum Dvořákova narození, dá v Rudolfinu vyniknout umění skvělého tělesa, Lucemburského filharmonického orchestru. Jeho renomé umocňuje preciznost a muzikálnost hudebního ředitele Emmanuela Krivina, vystudovaného houslisty, žáka Henryka Szerynga a Yehudiho Menuhina, v dirigování pak studenta Karla Böhma. Jako příslib špičkové interpretace Dvořákovy hudby můžeme vnímat i slovanské kořeny pana dirigenta; narodil se totiž ruskému otci a polské matce.

Jakým dílem vzdají zahraniční hosté hold našemu Mistrovi? Jedním z nejžádanějších a ve světovém kontextu jistě i jeho nejpopulárnějším, 9. symfonií „Z Nového světa“.

V první části večera vyslechneme Houslový koncert d moll Jeana Sibelia. Mimořádně náročný sólový part přednese jedna z nejslibnějších německých houslistek současnosti, letos 24letá Veronika Eberle.

Zdá se tedy, že i v roce 2012 přinese oslava Dvořákových narozenin mimořádně kvalitní hudební zážitek.

Stopáž76 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrHudba