Kompas času

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zábavné seznamování s historií. Animovaný seriál

Ve starověké Číně lidé věřili, že vesmír je tvořen mnoha protichůdnými silami, které jsou v rovnováze. To samé platilo i pro lidi. Pokud se někdo cítil nemocný nebo ho něco bolelo, bylo to proto, že v jeho těle vznikla nerovnováha. Přestalo být v harmonii s vesmírem. Tradiční čínská medicína je věda, která se snaží navrátit lidi zpět do stavu rovnováhy a harmonie s přírodou. Například hlava souvisí s nebem, chodidla se zemí, ruce a nohy souvisí se čtyřmi ročními obdobími. Dech je vítr a krev je déšť.

Pokud má být člověk zdravý, musí být všechny tyto síly ve vzájemné harmonii. Proto lékaři často používají léky připravené z bylin, ovoce nebo extraktů z obilí nebo minerálů. Číňané také používají akupunkturu. Zapíchnou do kůže tenkou jehlu a tím povzbudí energii v těle, aby proudila správně. To pomáhá v těle pacienta znovu nastolit přirozenou harmonii. Pro čínskou kulturu je harmonie s přírodou velmi významná. Toho bylo využíváno i při stavbě nádherných zahrad. Zahrady byly jako umělecké dílo. Jako plátno, na které umělečtí mistři dávali do spojení rostliny, květiny, vodu a zvířata tak, aby vytvořili místo naprostého míru, poklidu a harmonie.

Čínské písmo

Každé písmeno naší abecedy má svůj zvuk. Spojováním zvuků vzniká slovo. V Číně takto slova nevypisovali, ale spíš se snažili zachytit vnitřní podstatu dané věci. Když chtěli psát o ptákovi, použili pár jednoduchých čar, kterými naznačili obraz ptáka. Tento typ písma se nazývá piktogram. Piktogramy vyjadřují dané věci obrazem ne slovem. Piktogramy byly poprvé použity v Číně okolo roku 1500 př. n. l. Jak šla staletí, tyto znaky se dál vyvíjely. I když už moc nepřipomínaly pojmy, které měly znázorňovat, i nadále vystihovaly vnitřní podstatu daného předmětu. Například znak stromu použitý několikrát znamená les. Tomu se říká ideogram. Dnešní čínské písmo má přes 20 000 ideogramů. To je hodně znaků na zapamatování! Ale čínské písmo není jen o komunikaci. Je to také umění. Umění krasopisu se nazývá kaligrafie. A čínská kaligrafie je velice ceněné umění. Stejně důležité jako obrazy. Známí a talentovaní kaligrafové se snažili zachytit podstatu a krásu čínských symbolů, jejich malbou na rýžový papír.

Vynálezy

První zmínku o kompasu je možné nalézt v čínské knize pocházející asi z roku 1040 n. l. Najdeme tam popis zmagnetizované jehly připevněné na kus bambusu plujícího v misce s vodou. Zmagnetizované předměty vždy ukazují směrem na sever. Číňané také vynalezli papír. Aby na něj mohli zaznamenávat informace co nejrychleji, vynalezli systém razítek a inkoust, a tak dali vzniknout prvnímu deskovému tisku. Číňané mají zásluhu na vynalezení mnoha různých věcí. Od draků po porcelán a první kalkulačku, abakus. Také vynalezli střelný prach! Tato substance z ledku, síry a dřevěného uhlí byla nejprve použita k vytvoření překrásných ohňostrojů. Ohňostroje byly nejen nádherné, ale také se věřilo, že zastraší zlé duchy noci.

Ale ten nejslavnější objev vyšel z housenek. Nikdo neví jak, ale před 5000 lety Číňané odhalili, že se každá z nich, než se stane motýlem, zakuklí, a to tak, že se obalí velmi kvalitním vláknem, které může být dlouhé až kilometr a váží méně než gram. Tomuto vláknu se začalo říkat hedvábí. Čínské ženy ho trpělivě odmotávaly a vyráběly z něj lehký, měkký a velmi jemný materiál. Oděvy ušité z hedvábí byly tak unikátní, že jim byla připisována magická moc. Číňané uchovávali tajemství výroby hedvábí po staletí. To znamená, že když jste toužili po hedvábí, což toužili všichni, museli jste si ho nechat přivézt z Číny.

Hedvábná stezka

V roce 138 př. n. l. císař Wu-ti dynastie Chan vyslal velvyslance, aby se sešel s lidmi ze západu. Velvyslanec se vydal na cestu obklopen osobními strážci a stovkami čínských obchodníků. Byla to dlouhá cesta, ale když se velvyslanec vrátil, obchodníci přinesli císaři neuvěřitelně cenné předměty. Díky tomuto západnímu zboží se zrodila touha Číňanů začít obchodovat s lidmi po celé střední Asii a Evropě. Brzy se stala trasa, po které obchodníci cestovali, velmi populární. Lidé z široka daleka se shromažďovali v oáze Kašgar. Obchodníci a řemeslníci z mnoha zemí se zde setkávali, aby mezi sebou směňovali zboží. Bylo to mezinárodní obchodní centrum! Římané byli čínským hedvábím tak ohromeni, že ho kupovali za cenu zlata. Díky této stezce se čínské hedvábí dostalo do všech koutů světa. A tak se nakonec proslavila jako hedvábná stezka.

V polovině 13. století, uprostřed středověku, lidé z Evropy znali svět jen po dnešní Střední východ. Dálný východ byl pro ně místem, které nahánělo strach. Vyprávělo se o něm plno strašidelných historek o příšerách a dracích. Jen pár lidí z Evropy se vydalo za vyprahlé arabské pouště. Ale pak se objevil dobrodružný cestovatel. Kupec z Benátek. Jmenoval se Marco Polo. Rozhodl se podniknout velmi dlouhou cestu a dojít až na začátek hedvábné stezky a pak se vrátit domů do Benátek. Marco Polo nakonec zůstal v Číně po dlouhých 20 let a podařilo se mu spřátelit se se samotným císařem. Když se vrátil do Evropy, nechal napsat knihu, která okouzlila všechny Evropany. Snažil se v ní popsat civilizaci, ve které tak dlouho žil. Nádherné věci v jeho knize se zdály Evropanům tak neuvěřitelné, že když byl na smrtelné posteli, jeho rodina se ho zeptala, jestli všechny ty úchvatné příběhy jsou opravdu pravdivé. Marco odpověděl, že Čína je tak rozlehlá a úžasná, že byl schopen popsat jen půlku toho, co tam skutečně zažil.

Co se dozvíme dalšího, když se s naším kompasem času ponoříme trochu hlouběji? Co se zatím dělo v Evropě, když Marco Polo cestoval po Číně? Křižáci pokračovali ve vojenských výpravách. Západní Evropa a Střední Východ bojovaly o ovládnutí oblastí okolo Jeruzaléma. Moc starověkého Říma slábla a Benátky, další město Itálie, se staly velmi mocným městem. Benátská republika měla lodě, které ovládaly území od Středozemního po Černé moře. Obchod byl pro Benátčany velmi důležitý. Všichni Benátští kupci viděli, že trasy vedoucí až na Východ, jsou zdrojem úchvatného zboží. Proto Marco Polo se spolu se svým strýcem a otcem odvážili podniknout cestu po této dlouhé Hedvábné stezce, díky které zažili v Číně neuvěřitelná dobrodružství.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • 5. 8. 2015 07:01

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Daniel 4. 8. 2015 18:28

  Pdivuji se že :

  Nepadla ani zmínka o tom, že islám je vlastně násilné náboženství a jsou to barbaři dodnes. Nikd…

 • Keclik Hanuš 4. 8. 2015 02:04

  Vyjádření

  Je mi nevolno z toho, že koncesionářské poplatky jsou povinné.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Time Compass – Stopáž: 11 minut – Rok výroby: 2010 – ST  4:3
Žánr: Seriál | Pro děti a mládež
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje