Chat

Ing. Bc. Dana Makrlíková
Záznam chatu ze středy 17. března 2021
Majka: „Dobré ráno,ráda vás sleduji, teď v Polopatě a využívám vaše dobré rady.Ať se vám daří.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den moc Vám děkuji at se daří i vám“
ANTIMONY: „Je v ČR dostatečná poptávka po práci zahradních architektů?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den myslím, že ano, lidé jsou více doma na zahradě a řeší svoji zahradu.“
ANTICYKLON: „Co chybí české zahradní architektuře?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno přeji. NEvím, co by chybělo české architektuře, snad je máme málo odvahy dělat jiné a zajímavé netradiční věci na zahradě“
AK: „Která země má nejlepší zahradní architekturu?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno přeji, myslím si , že nejhezčí zahrady umí dělat Britové, ale i Holanďané .... i v USa jsem viděla tak krásné zahrady, myslím, že inspirace na zahrady se dá najít všude.“
AK: „Jaká je česká zahradní architektura?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno přeji, myslím, že mnoho architektů v České republice je skvělých a vytváří krásný díla a krásné zahrady, rozhodně se nemáme za co stydět.“
AK: „Co zahradní architektura a COVID?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno, s covidem je hodně lidí doma, a chtějí mít zahradu hezčí. Je obrovský zájem o to, zdokonalit si vlastní zahradu.“
ANTIMONY: „Je v ČR dostatek zahradních architektů?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno, myslím, že ano“
AK: „Jaká je česká zahradní architektura?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno, myslím si , že dobrá je mnoho architektů, kteří dělají krásné zahrady“
ANTICYKLON: „Jaké chyby dělá česká zahradní architektura?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Spíše jako chyby dělají lidé, když si dělají svoji zahradu a nejsou architekti. Většinou nemyslí na to, jak rostlina vyroste vysoko, a tak pak na zahradě vytvoří chaos, těch chyb je více.“
ANTICYKLON: „Jaká je polistopadová česká zahradní architektura ve srovnání s předlistopadovou českou zahradní architekturou?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno, ano velmi se změnila, ovlivnilo nás ve větší míře zahraničí. je v zahradách méně jehličnanů a více trav a trvalek, celkově jsou zahrady vzdušnější a lépe využitelný prostor.“
Šárka: „Dobrý den,zajímá mě, zda už se mají teď stříhat okrasné trávy, jak nízko stříhat? Kdy provést vertikutaci trávníku?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno, trávy stříhat už můžeme vertikutaci bych dělala až trávník začne trochu rašit a nebude mráz.“
Lucie: „Dobré ráno. Prosím o radu. Chceme živý plot, který je nyní z thůjí, něčím kombinovat. Které nejlépe stálozelené keře se hodí ke kombinaci s thůjemi? Nechceme ptačí zob ani habr. A je potřeba něco vysokého, odstínit od sousedů. Je to severní svah, plot je směrem na jih. Děkuji“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Doporučuji tis, nebo bobkovišeň. A před to nějaké kvetoucí keře a trávy a trvalky aby to bylo veselejší.“
Eva: „Jak to teď zvládáte při koravinorové době dělat architekturu? děkuji moc za odpověď Eva“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno, zcela normálně fungujeme a jezdíme po zahradách a navrhujeme a realizujeme ...“
Petr: „Hezké ráno, chci oživit plot z tújí (pás 10m, výška 2,5m,dispozičně od jihu na sever) barevně kvetoucími keři(nebo jen okrasnými listem), prosím o doporučení kombinace a počtu konkrétních druhů. Slunce od rána do 14hod, pak polostín a stín, půda vlhká, hlinitá...díky za odpověď..petr“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „TO je těžké můžete dát hortenzie, nepety ale zkuste můj zahradní kurz www. zahradnikurzy.cz na mém kurzu přesně najdete takové záhony a rozkreslení co tam dát, vytisknete a použijete.“
Milka Olm.: „Dobré ráno. Děkuji za Váš návrh řečený v některém televizním pořadu na použití pokryvných růží The Fairy. Super nápad, jsou báječné, díky. Pak se chci zeptat, na co dát pozor při přesazení vzrostlého rybízu. Co vlastně černý rybíz potřebuje? Děkuji.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno, nevím jak je rybíz starý, udělejte to opatrně teď na jaře s co největším balem a pokud je starší zredukujte výhony a zkratťe ho.“
Jana: „Dobrý den Dano, vedle našeho pozemku rostou dvě velké lípy. A na této straně zahrady nám vše hůře roste. Jako živý plot jsme vysadili slídu a skoro vůbec neroste i když pravidelně zaléváme a hnojíme. Půdu máme jílovitou. Jaký keř na živý plot by jste nám zde doporučila prosím?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno Jano, je to velmi těžké nic Vám tam dobře neporoste, lípy zřejmě dělají srážkový stín a musela byste rostlinám dát kapkovou závlahu, ale i tak to moc neporoste. Svída je dobrá volba je nenáročná, zkuste ještě habr, ale ani to moc nepůjde.“
Lucka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda existuje nějaká všeobecná knížka, kde by byly shrnuty rady co se týče péče a pěstování jak zeleniny nebo okrasných rostlin či ovocných stromů(kdy stříhat, kdy a čím hnojit, jak na škůdce, jak stříhat,...) nebo je lepší si zjišťovat informace na každou věc zvlášť a vést si nějaký zahradnický deník. Děkuji předem za odpověď.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den paní Lucko, ted mi vyjde kniha o tom, jak si naplánovat vlastní zahradu a toto je námět na další knihu. Kniha která by to popisovala neznám, musíte asi každé zvlášť hledat na internetu. .“
Alena: „Dobrý den, jaké trvalky zkombinovat s jukou? děkuji“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno Aleno, s jukou je těžké něco kombinovat, nic se mi u ní nelíbí. Já je vůbec nedávám. Zkuste, levandule, nebo něco s velkými listy jako bergenie ale dala bych je dál od juky. At juka je soliterní“
Lucie: „Dobrý den, chci živý plot z bobkovišně, je pravda že je jedovatý? Máme 2 malé děti, tak mám strach ji vysadit. Děkuji“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Ano jako všechny rostliny rodu prunus, tedy i třešně obsahuje pecka plodu bobkovišeně jedovatý kyanid. Není důvod se znepokojovat, třešen také mají lidé na zahradě. Stačí při jarním střihu bobkovišní s větvičkami ostříhat i květy a pak nebudete mí plody a ještě plod bobkovišně narozdíl od třešně je fakt nedobrý.“
Milada C.: „Dobrý den paní Dano, chtěla bych se zeptat co by jste doporučila vysadit jako živý plot na zahradu s jílovitou zeminou dost vlhkou, na severní větrné straně. Děkuji a přeji Vám krásný den“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno Milado, zkuste habr, nebo bobkovišen,“
Eva: „Ještě jednou se zeptám, můžete mi prosím poradit,jak správně pečovat o thůje ?mohu to každý podzim stříhat z jedné thůje nebo z každé jiné thůje? a jak pečovat o celou zahradu? Jak začne jaro tak první je že začnu sekat trávu,nebo se to nesmí jak začne jaro sekat trávu?? Děkuji moc za odpověď Eva“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno Evo, trochu vašemu dotazu nerozumím. Můžete na jaře i v srpnu tůje stříhat. Na jaře musíte ostříhat všechny oschlé trvalky, zkrátit keře, které na jaře nekvetou a kvetou až v létě a vertikutat, hnojit trávník a pak jej sekat.“
Jana Protivová: „Dobré ráno, paní Makrlíková, moc ráda poslouchám Vaše reportáže. Ráda bych Vás poprosila o radu, co se týče pěstování tulipánů. V loňském roce jsme kvůli stavebním úpravám na zahradě museli vykopat cibule tulipánů, nebylo však jasné, kde bude jejich finální umístění. Nyní jsou cibule ve sklepě, je, prosím, možné, je pro letošek touto dobou ještě někam zasadit, aby mohly dělat radost? A to i s případným rizikem, že by na podzim došlo k jejich přesazení? Případně jak je nejlépe skladovat, když by nedošlo jejich zasazení? Předem Vám mockrát děkuji za odpověď!“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobré ráno Jano, podívejte se na ně zda úplně nevyschly nebo naopak nevyrazily, nebo jso úplně plesnivé i to se u nesprávného skladování stane. Můžete je zkusit zasadit, ale moc tomu nevěřím. Zkuste to..Přesné skladování úplně neznám.“
Šárka: „Dobrý den, měla jsem levanduli v květináči na balkoně, na zimu jsem ji přemístila do bytu na jihozápadní okno, ale uschla mi, i když jsem občas zalévala. Zatím mám stále v květináči, ostříhala jsem suché větve a čekám, jestli nevyraší, zatím nic. Myslíte, že už nevyroste? Nezasychá v zimě? Děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Pokud jste levandule přenesla domů, tak už není moc šance, že by narostla. Levandule vám celou zimu vydrží na balkoně. Jen pokud na balkon neprší , tak zalévejte i venku. Hlavně ji nedávejte dovnitř.“
Lucie FarKašovská: „Dobrý den, paní DANO, na zahradě chceme založit trávník. Nyní je tam navezená vrsta - zemina smíchaná s trochou jílovité půdy - jaký byste, prosím, doporučila postup? Dát ještě vrstvu "lepší" zeminy, aby se trávník ujal? Příp. jak vysokou? Zbavit plevelu již nyní, nebo až poté, co trávník začne růst?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den paní Lucie, všechen plevel se musí odstranit než se zaseje trávník!!!!. Doporučuji totální herbicid ROundup, nechat14-21 dnů, pak musí být nejlépe celý pozemek sfrézovaný a dokonale hladký a uhrabaný, pak bych dala 5 cm kvalitního trávníkového substrátu a zasela trávníkové semeno.“
Hana: „Dobry den, Čím osázet skalku na chalupě aby krásně barevně kvetla cely rok a nepotřebovala moc údržby. Skalka je většinu dne na přímém slunci. Jak zamezit růstu plevele? Děkuji“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Skalka je z kameny a pokud chcete aby tam nerostl plevel, potřebujete důkladně skalku odplevelit celou ji udělat znovu do hloubky vyčistit, pak osázet spoustu skalniček typu, saxifraga, phlos subullata, aurinia, nepeta, irsi zakrslé , levandule, sedum acre, malé astry, scabiosa,“
Jana: „Dobré ráno, paní Makrklíková, měla bych na Vás dotaz ohledně pěstování orchidejí - Zalévám dle doporučených postupů, hnojím, ale orchidej ne a ne kvést. Je nějaký životabudič, jak nastartovat, aby zase kvetla? Stejnou péči aplikuji na jinou orchidej a ta kvete krásně. Jen je každá umístěná na jiném okně. Může hrát místo roli? Děkuji za radu.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „ANo hraje místo roli, nesmíte ji mít na přímém slunci a potřebuje na indukci květů trochu nižší teplotu , nevím jaký druh máte, pokud můrovec tak u něj, když ho dáte na měsíc do teplotu kolem 18 stupnů pak vykvete, a doporučuji, zalévat maximálně jednou týdně a nepřehánět to s hnojením. raději roste.“
Eva Ševčíková: „Dobrý den, paní architektko. Mám terasu na střeše garáže, celý den na ni svítí slunce. Je na ní dlažba, která už popraskala a je potřeba ji vyměnit. Strop garáže je z hurdisek a začalo do ní i zatékat. Co by jste mi doporučila, zase tam dát dlažbu, nebo kamenný koberec ?Něco, co nebude vyžadovat velkou údržbu. Hurdisky nemají velkou nosnost. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Tak rozhodně musíte předělat celý strop garáže aby tam nezatékala, a pak bych dala asi jen kačírek. Ale musíte to celé předělat.“
Alena: „Dobrý den, paní Dano. Chceme zakládat další okrasné záhony. Je lepší přes textilií dát kůru nebo kamínky? A co s trávou pod textilií, může tam zůstat? Děkuji za odpověď.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Tak tráva pod textilií fakt nemůže zůstat, musíte dokonale prostor odplevelit a odrýt všechnu trávu, pak zasázet a pak textili a doporučuji kůru.“
Kateřina: „Dobrý den, paní Dano, doporučila byste bambus rodu Fargesia jako živý plot nebo volit raději jinou alternativu stalozeleného plotu? Máme trochu obavu, ať nám bambus "nezaplevelí" celou zahradu. Děkuji za odpověď, Kateřina“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den Kateřino, fargesie, nezaplevelí prostro, to dělám Phylostachys. do moderní zahrady je fargesie pěkná, můžete zkusit tis nebo bobkovišně.“
Jana: „Dobré ráno, prosím Vás, jaké jahody byste doporučila pro pěstování na zahradě pro začátečníky? Kam daný druh umístit a pěstovat v zemi, nebo raději ve vyvýšeném záhonu? Děkuji předem za Vaši radu. Přeji vše dobré.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den Jano, dejte do zěme měsíční jahody. Jsou jako lesní a plodí od jara do podzimu.“
Eva: „Moc vám děkuji za vaši odpověď Přeji vám hlavně hodně zdraví a přeji vám krásný celý týden a víkend“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Děkuji Evo i Vám.“
Ludmila Dobešová: „Dobrý den, máme velkou magnolii cca 4m, která byla vysázená v trávníku. Teď pod ní už tráva moc neroste a taky se špatně seká. Co by jste pod ní doporučila? Uvažujeme kůru, ale nevíme, jak bychom na podzim ev.na jaře sbírali listí. Děkuji Dobešová“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Můžete zkusit trvalky jako nepetu, nebo cibuloviny a dát tam kůru.“
Milena: „Dobrý den, prosim o radu, který živý neopadavý plot je vhodný do zahrady na jižní Moravě, kde je minimálně srážek a živý plot bude na celodenním slunci. Plot nebude uměle zaléván a měl by dosahovat výšky ideálně 2 metry. Ideálně, aby živý plot nebyl moc široký a aby v něm nevznikaly "díry". Děkuji“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „na slunci bez závlahy to je těžké to asi nic neporoste.“
Míša: „Dobré ráno, máme živý plot z tuji už asi 25 let. Teď bychom ho chtěli dát pryč,ale nevíme jaké budou kořeny. A co místo toho, slunce tam svítí celý den. Děkuji Míša“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Zkuste ptačí zob, nebo bobkovišně.“
Jana Zubková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, koupili jsme si semínka barvínku, na sáčku bylo napsáno, že jde o letničku. existuje skutečně i letnička, nebo i když je to letnička, tak přežije zimu? co říkáte na zalévání semenáčků ne vodou, ale bylinnými čaji (pelyněk, šalvěj, heřmánek, levandule aj.). mohly by nějak uškodit? (je to samozřejmě ředěné) předem děkuji.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Tak pokud je tam napsáno Jani, že je to letnička, tak to bude letnička, to znamená, že náši zimu venku nepřežije. Zalévání bylinnymi čaji nevím. Zalévám raději vodou.“
Lucie: „Dobré ráno, pěstuji drobné ovoce na zahradě v květináčích - kanadské borůvky, angrešt, myslíte, že je lepší je z dlouhodobého hlediska přesadit do země, nebo je možné je nechat v nádobách? Mají šanci se v nádobách rozrůst do větších rozměrů? Mockrát děkuji za tip!“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den Lucie, nevím v jak velkém květináči rostliny máte, ale všeobecně platí, že nedorostou do tak velkých rozměrů, takže doporučuji zasadit do země nebo do obrovského květináče a důkladně i v zimě zalévat.“
Martin: „Dobrý den, smrk na zahradě byl napaden chorobou, má jen nové nárůsty, ale od kmene větve osychají. Myslíte, že se může ještě nějak vzchopit? Doporučovala byste jej nechat, nebo lepší pokácet? Děkuju za radu.“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Smrky ted trpí, doporučuji pokácet než vám spadne na dům:-)“
Tomas Punt: „Dobry den, proc nedoporucujete jilm sibirsky dekuji“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Tomáši roste rychle a pak se ho nemůžete zbavit a musíte x krát ročně řezat. ALe pokud vás baví na zahradě pořad něco dělat proč ne.“
Petra: „Dobré ráno, paní inženýrko, potřebuji bujnou výsadbu k plotu. Záhon je mezi plotem a příjezdovou cestou široký pouze 40 - 60 cm. Bambus kvůli jeho vysoké ceně bohužel použít nemohu, jedná se o 30 m délky záhonu. Zvažovala jsem ozdobnici obrovskou. Ráda bych, aby rostliny dosáhly výšky kolem 3 m a poskytly nám maximální soukromí. Děkuji“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den Petro, ozdobnice obrovská je tráva, kterou na jaře musíte ustříhnout u země Doporučuji bobkovišen, nebo habr nebo ligustrum“
E: „Dobré ráno, zeptám se jaké to je stát se zahradní architektkou ? je to těžké nebo lehké? být zahradní architektou?? Děkuji moc za odpověď Eva“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Paní Evo, v 6 ráno vstávám, odpovídám na stovky dotazů, pak dělám kalkualace projekty, do toho vyjíždím na realizace, kde nakupuji kytky a vybírám, takže na každou zahradu držím v ruce 1000 rostlin do večera jezdím po klientech, kdy všichni chtějí všechno hned a pak večer normálně vařím, peru, žehlím. Je to dřina a tvrdá práce!“
Ludvík: „Co mám dělat se zahradou, kterou mám u chalupy, na níž se díky anticovid opatřením minimálně dalších 14 dnů nedostanu?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Za 14 dnů tam přijeďte s ostříhejte všechny trvalky a trávy a shrabejte listí. zahrada to zvládne“
Olga: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co mohu použít do záhonu kolem rostlin místo mulčovací kůry.Děkuji za odpověď .“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den Olgo, můžete zkusit kačírek, tedy kamínky“
STOP: „Jaká byla zahradní architektura v ČR před rokem 1989?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Dobrý den, bylo tam spoustu jehličnanů, převislých kultivarů, zahrady byly více statické, teď jsou vzdušnější, plné trav a trvalek. Více připomínají přírodu.“
ANTI: „Jaké to je se dostat od médií k zahradní architektuře?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Vzdy jsem to měla ráda a zajímala se o tento obor. Pak jsem v maskérně potkala Premka POdlaha, začala dělat receptář s Přemkem, pak začala studovat druhou vysokou zahradní tvorbu a pak přišla Štěpánka duchková a chtěla zahrada a pak jsem měla firmu.“
AK: „Jste novinářka - píšete i o zahradní architektuře jako novinářka?“
Ing. Bc. Dana Makrlíková: „Ano píši v časopisech a ted mi vyjde kniha o zahradách 26.4. a také jsem vydala zahradní on-line kurz jak si naplánovat zahradu.www.zahradnikurzy.cz“