Chat

soudní znalec v ochraně před bleskem a přepětím

Ing. Jiří Kutáč

Záznam chatu ze čtvrtka 16. července 2020

SK: „Jak je nebezpečný vedlejší kanál bleskového výboje?“

Ing. Jiří Kutáč: „Vše záleží na hodnotě proudu v hlavním kanálu blesku. Nejnebezpečnější složka blesku je jeho stejnosměrná část, která zabíjí živé bytosti a podpaluje objekty.“

SK: „Jak se chránit před kulovým bleskem?“

Ing. Jiří Kutáč: „Kulový blesk je čárový blesk, který nejsme schopni svým zrakem vyhodnotit. Budovy chráníme správnou instalací hromosvodu. Sebe tím, že budeme mít před bleskem přirozený respekt a za bouřky vyhledáme obydlí s hromosvodem.“

Nikol: „Je stále pravda že nás před blesky ochrání stromy ? nebo dotýkat se dřevěných věcí? děkuji“

Ing. Jiří Kutáč: „Stromy pro člověka představují určitá rizika, protože jsou to vlastně přirozené hromosvody. Od kmene stromu bychom měli mít vzdálenost minimálně 3 m a nad sebou při vztažené paži minimálně 1 m od nejnižší větve. Nohy by měly být u sebe.“

Lenka: „Dobrý den, jak se chovat a pomoci , když do psa udeří blesk?děkuji“

Ing. Jiří Kutáč: „Stejně jako u člověka. Zjistit, zda pes má tep. Když ne, pak použít bolestivý vjem. Když to nepomůže, přistoupit k nepřímé srdeční masáži.“

Tereza: „Zabíjí blesky zvířata volně i u nás v ČR ? jaká je prosím přibližně škoda díky tomuto přírodnímu živlu. děkuji“

Ing. Jiří Kutáč: „Bohužel k tomuto tématu nemám podrobnou statistiku. Ale obecně lze říci, že škody na hospodářských zvířatech se mohou pohybovat okolo 2 mil. Kč za rok. V Německu uhyne vlivem blesku 100 000 hospodářských zvířat za rok.“

Karel: „Bouřky jsou přece výjimečný jev.“

Ing. Jiří Kutáč: „Blesk je fenomén, před kterým bychom měli mít přirozený respekt. Je to tvrdý zkrat mezi nebem a zemí. Může zabít živé bytosti nebo zapálit objekty.“

Tereza: „Jak je tato problematika ošetřena finančně dá se vůbec nějak pojistit ? když jde o třetí moc .- blesky. ???“

Ing. Jiří Kutáč: „Existuje několik druhů pojištění: - před přímým úderem blesku - před přepětím Je potřeba definovat, také finanční částku.“

ANTI: „Jak se nejlépe chránit před přepětím?“

Ing. Jiří Kutáč: „Nejlepší ochranou před přepětím je instalovat přepěťové ochrany ve třech stupních: - svodič SPD typu 1 (na bázi jiskřiště) - v hlavním rozváděči - svodič SPD typu 2 (na bázi varistoru) - v podružném rozváděči - svodič SPD typu 3 (na bázi varistoru) - v zásuvkách“

Mirek: „Dobrý den. Jak často dělat revizi hromosvodů? Děkuji.“

Ing. Jiří Kutáč: „Termín pro revize je dán podle ČSN 62305-3 ed.2 podle tříd LPS: - třída LPS I (nejdůležitější objekty nemocnice, elektrárny, vodárny) 2 roky - třída LPS II (školy, supermarkety) 2 roky - třída LPS III (rodinné domy) 4 roky - třída LPS IV (objekty bez elektroniky) 4 roky“

SK: „Jak se nejlépe chránit před bleskem?“

Ing. Jiří Kutáč: „Navrhnout ochranu před bleskem podle souboru ČSN EN 62305 1 až 4 ed.2“

Zdeňka, Aš: „Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda je ze zákona povinnost mít na domě hromosvod. Před deseti lety jsme dostavěli bungalov a povinnost hromosvodu nebyla, tudíž hromosvod nemáme. Děkuji.“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, povinnost mít hromosvod je dána podle vyhlášky 268/2009 Sb. Rozhodující kritérium je provést analýzu rizika podle ČSN EN 62305-2 ed.2. Ta určí, zda je nutno mít hromosvod, či ne.“

Jaroslav Juřík: „Dobrý den, nemám na domě hromosvod, kdyby došlo k pojistné události úberu blesku co na to pojišťovna. Děkuji za odpověď“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, podívejte se na Vaše smluvní podmínky. Tam najdete odpověď.“

František: „Dobrý den. Máme dům z roku 1904 a při rekonstrukci střechy byli sundány kovové, cca dvoumetrové tyče hromosvodu a nahrazeny pouze ohnutým drátem hromosvodu ve výšce cca 50 centimetrů. Je takto udělaný hromosvod bezpečný a nebylo by lepší nechat na střeše ony dvoumetrově tyče? Svod hromosvodu byl dále spojen s měděným okapem. Je bezpečné propojit okap s hromosvodem? Za odpověď předem děkuji. František.“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, na základě mých zkušeností pravděpodobně jímače o délce 0,5 m nebudou postačovat. Když se spojí svod s okapem, je nutno sledovat, jak jsou daleko od okapu nejbližší vnitřní kovové součásti, aby na ně nenastal přeskok.“

Honza: „Dobrý den, někdy v roce 1964 jsme se na fakultě stavební ČVUT v rámci studia technických zařízení staveb učili, že do správně navrženého (a správně uzemněného) hromosvodu "blesk neuhodí". Podle mých dnešních informací je to jinak. Jak je to tedy?“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, blesk je tvrdý zkrat mezi nebem a zemí, který není závislý na uzemnění.“

Lenka z OV: „Dobrý den. Je možné aby kulový blesk vletěl do otevřené místnosti kde seděli u stěn lidé a potom zase vyletěl dveřmi ven aniž by se zastavil a někomu způsobil zranění ? Toto se prý kdysi stalo mé babičcce. Zdravím a děkuji za odpověď.“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, na základě pozorování a studium blesku ve Švýcarsku se pravděpodobně jedná o klam lidského oka. Jedná se o čárový blesk.“

JAN: „Hezké ráno. Pane Inženýre, prosím, máme nízký dum se sedlovou střechou. Postaven v r.1989 - nebyla nutnost hromosvodu. Nyní delame novou střechu z plechových šablon. Je nutný homosvod a mám se obávat:((((? Vedlejší dva domy jsou patrové a hromosvod mají. Děkuji za odpoved.“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobré ráno, povinnost mít hromosvod byla dána vyhláškou 137/1998 Sb §47. Doporučuji, aby jste požádal projektanta v ochraně před bleskem, aby vypočítal s tím spojená rizika.“

Roman K.: „Dobrý den. Který typ střechy (materiál) je před bleskem nejbezpečnější a který nejhorší? Děkuji za odpověď.“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, nejbezpečnější typ krytiny - betonová (bez armování), cihlová, - nevodivé a nehořlavé z pohledu blesku nevhodný typ krytiny - plech -vodivý, asfaltová, různé druhy PVC - hořlavé z pohledu blesku atd.“

Marta: „Dobrý den. Má nebo nemá být na rodinném domě hromosvod, pokud je hned vedle (cca 20 m) vedení vysokého napětí. Děkuji“

Ing. Jiří Kutáč: „Dobrý den, pravděpodobně by měl být instalován hromosvod. Konečné slovo by měl mít projektant, který zcela přesně určí tuto informaci.“