Chat

gastroenterolog, primář interního oddělení nemocnice Frýdek – Místek

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA

Záznam chatu z pondělí 13. května 2019

ANTI: „Jak dobrý je lék omeprazolum?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „jedná se o jeden z nejčastěji předepisovaných léků na světě, snižuje produkci kyseliny v žaludku. Je to velmi účinný lék.“

SK: „Jsou gastroenterologické problémy dědičné?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Některé gastroenterologické obtíže mohou být dědičné - dispozice k nádoru tlustého střeva, k idiopatickým střevním zánětům. Většinou se jedná o více genů. Existují ale i choroby, které jsou dědičné pouze "jedním genem" jako například Wilsonova choroba, hemochromatóza. Získání informací o rodinně se vyskytujících chorobách je nedílnou součástí gastroenterologického i interního vyšetření.“

SK: „Myslíte si, že by člověk měl chodit na gastroenterologii preventivně?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „V současné době je nejdůležitějším gastroenterologickým preventivním programem pro celou populaci program screeningu nádoru tlustého střeva a jeho předstupňů. Program začíná od věku 50 let a zahrnuje test na okultní krvácení do stolice a především preventivní endoskopické vyšetření střeva - koloskopii. Další preventivní vyšetření jsou indikována spíše při konkrétně se vyskytující chorobě v rodině nebo chorobě, která je zjištěna u daného pacienta“

Irena: „Přeji vám hezké ráno, játra jsou potěšena množstvím kávy, kterou by mohly dostat, ale co žaludek a jícen při diagnóze reflux a zánět? Děkuji za odpověď Irena“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Máte pravdu, že káva stimuluje sekreci žaludku a u některých lidí nemusí být dobře tolerována (vředy, refluxní choroba jícnu). V těchto případech bych doporučoval pití kávy na konci jídla, nikoli na lačno.“

Ivana: „Dobrý den, jakou máte zkušenost s léčením nodulární hyperplasie..udělalo se mi 5 ložisek a údajně je to z prodělané eb virozy..ale lékari pouze sleduji velikost, bez medikace...největší ložisko má 4x4 cm..děkuji..“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pokud máte na mysli nodulární hyperplazii v koncových částech tenkého střeva (ilea), tak se nejedná o "onemocnění" a lze ji pouze sledovat. V případě, že by velikostí působila problémy - poruchy pasáže tenkým střevem apod., tak to bude nutné řešit.“

Anička: „Zdravím, snižují léky proti překyselení žaludku(např. Pantomyl) vstřebávání některých minerálů a vitamínů? Je nutno tyto léky brát dlouhodobě nebo stačí např. měsíc při problémech?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, léky, které snižují sekreci žaludeční kyseliny skutečně někteří pacienti užívají i desítky let. V těchto případech může skutečně docházet k deficitu některých minerálů a vitamínů, případně také ke změnám střevní flóry, které nemusí být vždy prospěšné pro pacienta. Inhibitory protonové pumpy, mezi které patří pantoprazol, je u většiny poruch (různé poruchy trávení, refluxní choroba jícnu) možno užívat pouze při obtížích do 1 měsíce a v mezičase vysadit. Pokud musíte užívat lék denně, je vhodné do potravy zařadit například některý multivitaminový preparát.“

Josef: „Dobré ráno, dá se léčit zánět žaludku pouze úpravou stravy? Případně bylinnými čaji?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nejčastější příčinou zánětu žaludku je bakterie Helicobacter pylori. Pro léčbu se užívají kombinace antibiotik. V těchto případech s úpravou stravy nebo bylinnými čaji nevystačíme. Pokud se ale jedná jen o jednorázovou nevolnost, tak je samozřejmě úprava diety vhodná.“

Aleš: „Dobré ráno , chtel bych se zeptat jak moc škodlivá je na na játra konzumace většího množství různých léķů, zejména sortisu, po kterém mám vždy po určité době špatné jaterní testy.Není lepší tento lék vysadit ?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, každý lék může způsobit jaterní poškození (různými mechanismy). Právě proto se během léčby (ve Vašem případě léčba statiny) sledují "jaterní testy". Váš lékař musí vždy zhodnotit přínosy léku a jeho rizika a případně provést záměnu za jiných preparát ze stejné skupiny nebo preparát jiné skupiny. Některé léky pak pacienti nemusí tolerovat vůbec, často hrají roli i interakce více léčiv.“

Ivana: „Omlouvam se, ta ložiska mám přímo na játrech, v seg I,II III a IV“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pokud se jedná o fokální nodulární hyperplazii jater, jedná se o benigní onemocnění (nenádorové), které se pouze sleduje. V případě, že ložiska na nic netlačí a nezvětšují se, nemusí se dělat nic. Při progresi velikosti a symptomech (bolesti, tlak na sousední orgány) je v některých případech indikováno chirurgické odstranění.“

Ludmila: „Každé jaro užívám rozemlete semínko ostropestřce, ale před rokem mi byl na sonu zjištěn menší hemangiom na játrech. Pokud by rostl, mohl by být nebezpečný? Co to způsobuje? Alkohol piju příležitostně,tvrdý skoro vůbec. Jaterní testy vpořádku. Děkuji Ludmila.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, hemangiom jater je benigní onemocnění, které Vás nijak neohrožuje. Stačí sledování velikosti ultrazvukem v odstupu 1-3 let. Funkce jater není nijak narušena.“

Tibor Balta: „Dobre rano pane doktore,mam problem s vylucovanim potravy a velkou plynatost to doprovazi,doprovazi to i mensi mnozstvi krve. Vysetreni s konecnikem a prostaty mam v poradku .dekuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud máte v pořádku endoskopické vyšetření střeva a konečníku (koloskopii), tak jsou nejčastějším zdrojem krvácení hemorhoidy, které mohou být lokálně ošetřeny chirurgem- proktologem. Plynatost je obvykle spojena s různými druhy potravy, které člověk přijímá, je nutno vypozorovat, co Vám vyhovuje a co ne.“

Lenka: „Dobré ráno pane doktore, tatínek má problémy s játry, je diabetik. Byl léčen léky zánět jater, bez úspěchu. Nyní pan doktor zkouší znovu léčit zánět jen přidal lek který snižuje imunitní systém. Omlouvám se nemám tatínka u sebe tak nevím název léků. Pan doktor říkal, že je to to poslední co může ještě vyzkoušet, že si s ním neví rady. Jak moc to může být vážné pokud opět léky nezaberou? Děkuji moc za odpověď“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za dotaz, bohužel z něj není jasné o jaký typ zánětu se jedná a jaké léky užívá, bez toho na Váš dotaz nelze validně zodpovědět.“

Jaroslav Paulík: „Dobré ráno,jsou ztučnělá játra předstupněm k cirhóze? Díky.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nález ztučnělých jater je poměrně běžný, pouze u malé části pacientů pak vznikne cirhóza. Záleží na genetických dispozicích a příčině poškození jater.“

MARIE: „PROSÍM, JAK JE TO S REGENERACI JATER PO PŘECHOZENE MUNEONUKLEOZE? I PO 10 LETECH JSOU JÁTRA CITLIVÁ. JEN TAK NEMŮŽU NĚCO SNÍST, ALKOHOL VŮBEC.SNAZIM SE ŽÍT ZDRAVĚ. DEKUJI“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, virus, který způsobuje infekční mononukleózu (EBV), není spojen s chronickým poškozením jater. Hlavní problémy mají pacienti během akutní ataky onemocnění.“

Drahoslava Guldová: „Dobrý den, jakou očistnou terapii jater byste doporučoval po onkologiké léčbě? Nejedná se o onkol. onemocnění jater. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, omezení přepalovaných tuků a pak určitě káva.“

Jarka: „Dobre rano, rika se , ze starecke skvrny na hrbetech ruky jsou priznakem onemocneni jater ? Je to pravda ? Moc dekuji za odpoved. Jarka“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, kožní projevy (skvrny) mohou být projevem řady interních onemocnění, nežádoucího účinku léků, nedostatku některých vitamínů i "pouze" prostého stárnutí kůže. U Vámi popisovaných skvrn není spojení s jaterními chorobami nijak prokázáno. Doporučoval bych spíše použití krémů s ochranným faktorem během opalování ke snížení poškození kůže sluncem.“

Ela.: „Nedávno v TV byl pořád o mladé ženě, kterou nic nebolelo, žila zdravě jen byla hodně unavená, a ta z malého hemangiomu na játrech dostala rakovinu. Je to časté? A zná se příčina -třeba úraz, nebo je to nahoda? Díky Ela“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nevím o jaké onemocnění se v daném případě jednalo, určitě ale nemohla vzniknout "rakovina z malého hemangiomu jater". Existují i cévní nádory jater, které mohou mít zhoubné chování (epiteloidní hemangioendoteliom), ty však rozhodně nejsou malé.“

Petr: „jaké "sladkosti" může papt cukrovkář druhého stupně? Co různé sladidla jako javorový sirup. steevie,,atd“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nejsem diabetolog, ale myslím, že v současnosti je spíše odklon od velké konzumace fruktózy u diabetiků. Stevie je určitě vhodné nízkoenergetické sladidlo.“

Blanka: „Dobrý den pane doktore, poslední dobou vlastně teměr po všem co sním a vypiji říhám.Dříve ne.Ráno na lačno po vodě, zeleném čaji atd... takto to pokračuje po vetšinu dne i po jídle.Zatím jsem byla na sonu(na lačno v žaludku vzduch) a na kolonoskopii, bez nalezu.Mate prosím radu čím by to mohlo být? Stravuji se relativně zdravě, jsem štíhlá 48 let.Děkuji za odpověď.Pinkasová“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, Vaše obtíže by mohly být způsobeny refluxní chorobou jícnu. Doporučuji V8m gastroskopické vyšetření k posouzení především přítomnosti zánětu jícnu.“

David: „Dobrý den mám problém s trávením bez sena listu trpím zácpou. Nabral jsem za posledních 7 let 20kg .A další dlouhodobý problém mám se zadržováním vody v těle málo močím. Kde by mohl být problém? Všechna vyšetření byla dobrá.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud se nejedná o váhový přírůstek, který je spojený s některou chorobou, případně užíváním některých léků tak je potřeba se především podívat na Váš energetický příjem, který bude nutno snížit. Stran zácpy nedoporučuji preparáty senného listu, spíše dostatek tekutin a nestravitelné vlákniny (otruby, zelenina), pokud to jinak nejde, tak malé množství v lékárně dostupné lactulosy.“

Jan: „Je stále rakovina jater nevylecitelna? Jsou už nějaké nové metody? Děkuji za odpověď. Jan“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, záleží na tom,. jestli se jedná o nádor, který vznikl v játrech nebo se do nich rozšířil z některých jiných orgánů. Každopádně hlavně je důležité o jaký typ nádoru (histologicky) se jedná, u některých typů onemocnění může být účinná i operační léčba, případně cílená chemoterapie. Rozhodně nelze říci, že jsou všechny formy rakoviny nevyléčitelné.“

Gabina: „Maminka dlouhodobě užívala před čtyřiceti lety léky na štítnou žlázu, kterou ale měla vpořádku. Před deseti lety ji zjistili poškození jater a řekli ji, že je alkoholička, přitom se na alkohol nemůže dlouhodobě ani podívat. Mohly to způsoby ty léky? Děkuji Gábina“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, užívání léků před tolika lety je jako příčina jaterního poškození spíše nepravděpodobná.“

Tibor Balta: „Dobry den na koloskopii sem nebyl ,ale na ulorogickem vysetreni prostaty ktera byla v poradku.Mam velky problem s vylucovanim potravy a krvaceni z konecniku ktere neni spojeno se stolici i nekolik dni.dekuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, při těchto symptomech byste měl co nejdříve absolvovat koloskopické vyšetření. Přeji příznivý výsledek.“

Helena Kunstová: „Dobrý den pane doktore, mám potíže s trávením jaké koliv stravy. Jsem diabetička 1.typu s idiopatickým myxedenemem a dg. přecitlivělostí trávení bílkoviny kravského mléka. Mohu vás požádat o konzultaci? Děkuji Kunstová.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Ve Vašem případě je samozřejmě doporučená především diabetická dieta, pokud netolerujete mléko, pak je také vhodné, abyste k dietě přidala užívání vápníku. Pokud máte velké trávicí obtíže, bylo by rovněž vhodné vyloučit intoleranci lepku (celiakii), která se cukrovkou I.typu někdy sdružuje. Toto lze provést z krve a při gastroskopickém vyšetření“

Lenka: „Dobré ráno, mám chronický zánět slinivky břišní, proto bych se ráda zeptala, zda je nějaká šance na vyléčení, nebo je to opravdu na celý život? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, chronický zánět slinivky břišní je spojen s ireverzibilními změnami v struktuře slinivky. Chorobu tedy vyléčit v současnosti nelze. Je však možné snížit rychlost progrese onemocnění odstraněním poškozujících faktorů a také dobře léčit symptomy (narušené trávení, případně narušená produkce inzulínu). Je to ale choroba na celý život.“

Marie Halfarová: „tlakové bolesti v oblasti žaludku - gastroskopické vyšetření: 1,5 cm skluzná hiátová hernie, makroskopické známky antrální gastritis. Helicobacter Pylori neprokázán. Po užívání Pantomylu - nadýmání, plynatost, bolest břicha, bolest zádových svalů. Občas, hlavně ráno, hořkost v ústech. Čím je možné nahradit. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, ve Vašem případě lze zkusit symptomaticky jiný lék ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (například omeprazol), dále i lék, který zlepšuje funkci svaloviny horní části gastrointestinálního traktu (itoprid)“

Vlaďka: „Dobrý den pane doktore, mojí dceři byl diagnostikován chronický zánět slinivky břišní (22 let). Jak vznikne takové onemocnění v tak nízkém věku? Podotýkám, že není alkoholik. Může se jednat o dědičnou záležitost - moje sestra prodělala akutní zánět slinivky cca před 20 lety? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, u takto mladých nemocných jde nejčastěji o geneticky (dědičně) podmíněné onemocnění, které je spojeno s různými poruchami aktivace a inhibice aktivace pankreatických enzymů. Kauzální léčba v těchto případech není možná a zbývá nám pouze léčba symptomatická, nahrazení trávicí funkce a vnitřně produkovaných hormonů.“

božena: „božena syn 41 let ma na jatrech dva hemangiony 5 cm da se to nějak vyléčit děkuji za odpověd“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, léčba není potřeba, je to benigní onemocnění, doporučil bych pouze sledování velikosti s pomocí ultrazvuku“

Lenka: „Děkuji za předchozí odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, jak striktní by měla dieta spojená s chronickým zánětem slinivky být? Alkohol nepiji, nejím ani mastné a smažené jídlo. Jak je to třeba s ovocem? Popřípadě jak velké je riziko vzniku rakoviny slinivky břišní?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, dieta z velké části odpovídá toleranci pacienta, ovoce bych neomezoval, pokud je tolerujete. Riziko nádoru slinivky je skutečně mírně zvýšené, jste ale určitě sledována u gastroenterologa.“

Jaroslav: „Dobré ráno,může zlepšit kondici jater Ostrpestřec mariánský?Díky.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „v běžně prodávaných dávkách nelze "zlepšení kondice" očekávat.“

Kateřina: „Dobrý den, pane doktore. Chtěla bych se zeptat, jak může ovlivnit methotrexat má játra? Brala jsem půl roku a jeho vedlejší účinky mi nedělaly dobře. Musela jsem vysadit. Děkuji, K. Junková“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, metotrexát může způsobit jaterní poškození, které je často závislé na celkově podávané dávce. Proto se během léčby tímto preparátem musí nemocní sledovat a léčba včas ukončit, případně změnit.“

Míla: „Dobré ráno, já se můžu jen napít nebo sníst cokoliv a po všem mě pálí žáha. Často mě to pálení žáhy budí i v noci a je mi na zvracení, často k tomu i dochází.Trpím zácpou a stále nafouklým břichem. Jsem po mnoha vyšetření a výsledky jsou v pořádku. Doporučení Espumisan, mátový čaj ,bylinkové čaje střídat ale zlepšení nepozoruji.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nevím, jestli jste měl gastroskopii, pokud ne, tak doporučuji, Vaše obtíže mohou odpovídat refluxní chorobě jícnu. Z režimových opatření Vám mohu doporučit omezit příjem sycených nápojů, nejíst 2-3 hodiny před ulehnutím, nejíst buchty a koláče, nepít víno.“

Zdena Hošková: „Zdravím! Prosim,co znamená mít zdvojený žlučník? Děkuji za odpověď! Zdena“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Obvykle se jedná o nález septa na UZ vyšetření, nemá to klinický význam“

Božena: „Dobrý den, mám hyatovou kylu, beru pravidelně omeprazol a ganaton. Snažím se dodržovat dietu, takže mám problémy jenom, když udělám dietickou chybu. Můj gastroentorog mně doporučuje operaci. Jaký je Váš názor a jak často bych měla chodit na vyšetření. Děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pokud máte obtíže pouze při dietní chybě, tak se nabízí nedělat dietní chyby a vyhnete se i operaci.“

Ema: „Dobré ráno pane doktore,Vaše informace,že byliny nepomáhají a v podstatě jsou k ničemu není správná a vzhledem k profesi lékaře je jasné,že propagujete farmaka .Naše zkušenosti jsou právě opačné. Děkujeme za přírodu a bylinky.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Farmaka nepropaguji. Vámi popisované byliny však nemají prokazatelný efekt na jaterní onemocnění, řada z nich byla zkoumána v klinických studiích. V současnosti je medicína založená na důkazech, které pro tyto léky bohužel chybí.“

Nováková: „Dobré ráno pane doktore. Zajímal by mě Váš názor na nízkosacharidovou dietu, kde se energie běžně získávaná z cukrů nahrazuje vyšším příjmem tuků. Pro dobré trávení se při ní doporučuje vyšší příjem zeleniny. Po dvou týdnech takové diety i s vyšším podílem zeleniny mě začalo bolet v pravém podžebří. Raději jsem dietu ukončila. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, jakékoli jednostranné diety nejsou dlouhodobě vhodné. U řady pacientů je však dieta prvním krokem k redukci hmotnosti. Zde hlavně doporučuji analýzu celkové energetické bilance organismu,v tom může pomoci i rada nutričního poradce.“

Milena: „Dobry den pane doktore,tatinek mel ucpany zlucovod nadorem,zezloutnul,mesic byl v nemocnici a zemrel.Je mozna a jaka prevence je v dnesni dobe?Je to jiz 20 let a nerada bych tuto nemoc "dedila".Uzivam leky na vysoky cholesterol.A jakym zpusobem se dnes ucpane zlucovody leci?Dekuji za odpoved.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, u nádorů žlučových cest nejsou dominující dědičné vlivy. V prevenci je vhodné nebýt obézní a nekouřit. Ucpání žlučovodů se léčí na základě jeho příčiny - vyžení kamene, zavedení stentu apod.“

Kata: „Dobry den pane doktore, jakou lecbu byste doporucil na zvysenou hladinu helicobactera(opakovane) PL si mysli, ze staci omeprazol... Jsem po operaci srdce a obavam se, ze takovato lecba je nedostatecna a je mozne riziko infekce elektrod. Dekuji za radu, prip. navrh leku. S diky“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud máte prokázanou infekce H. pylori v biopsii ze žaludku a je u V8s indikována eradikace H-pylori (což nemusí být vždy), tak je léčba kombinací 3 antibiotik + omeprazolu po dobu 7-14 dnů.“

Dalibor Hradec Králové: „Škodí játrům, když někdo hodně jídlo přisoluje, nebo prospívá játrům když vůbec nesolíme.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Solení přímo játrům neškodí, není však vhodné s ohledem na další onemocnění, která mohou být se zvýšeným příjmem soli spojena (hypertenze apod)“

Franta: „Jakto, že lidem s diagnózou rakovina jater nepomůže štep z jater někoho z příbuzných? Děkuji Franta“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „U některých nádorů se rakovina již rozšířila do jiných orgánů a ve štěpu by se znovu objevila. Vždy záleží na velikosti ložisek, jejich počtu a histologickém charakteru...“

Vlaďka: „Pane doktore, mám ještě jeden dotaz. Náhodně mi při ct byly zjištěny benigní lézy na slezině. Je potřeba tento nález nadále sledovat? Na chirurgii jsem byla ze sledování vyřazena. Děkuji.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, nevím o jaké "benigní" změny se jedná, pokud ale byly jednoznačně popasány jako benigní tak sledování obvykle není nutné.“

Alžběta: „Dobré ráno p. primáři...trpím bolestmi v levé části podbříšku už dlouhodobě,po vyšetření kolonoskopii mi byly zjištěny pouze srůsty ve střevě...myslíte že tyto mohou být příčinou bolestí ?? Vyšetření na gynekologii a ortopedii kyčle bylo v pořádku !! Děkuji za odpověď :-)“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, uvedené srůsty skutečně mohou být příčinou obtíží, především, pokud jsou ještě spojeny s vychlípkami (divertikly) střeva“

Tomáš IVANKO: „Dobré ráno, mám dotaz, už několik let pozoruji bolest v pravé časti zad, hlavně při opření o sedačku ve vozidle. Mám obavu, co mohou tyto bolesti naznačovat? myslím si, že se jedná právě o játra. Děkuji.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, Vaše obtíže jsou nejspíše z pohybového aparátu (páteř, svaly). Jaterní choroby se takto neprojevují. Možná Vám pomohou některé uvol%novací cviky na páteř“

Josef Gromada: „Dobré ráno. Jaká je doba,než selžou játra při cirhoze? Když budu dodržovat striktně rady lékařů? Děkuji Gromada Josef“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, záleží na příčině jaterního onemocnění, obecně je lépe, pokud můžeme odstranit příčinu (například alkohol). Řada lidí s jaterní cirhózou může žít dlouhodobě bez větších omezení.“

Laura Krixova: „Dobre rano..jiz nekolik let(3 roky) mne cca jednou za mesic ci vicekrat doslova bodne v oblasti jater ci zlucniku. To bodnuti je paralizujici a nekdy se nemuzu ani nadychnout. Byla jsem jiz spoustukrat na vsech vysetrenich a vse bylo vporadku. Prosim netusite proc tak ostra bolest?( take jsem jiz vyradila z jidelnicku kavu s mlekem.. Nic nepomohlo). Dekuji moc za odpoved“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, obtíže nejsou typické pro játra ani žlučník, spíše bych se zaměřil na pohybový aparát (páteř, svaly).“

marie: „Vážený pane doktore zdravím vás a zeptám se,jak léčit výrazně ztučnělá játra.??Nejsem alkoholik,nepiji vůbec ani jsem se nikdy nepřejídala.Děkuji vám za odpověd.Marie Pietrasová“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, racionální dieta s omezením tuků a hlavně léčba příčiny ztučnění (zánět, jiná choroba, cukrovka apod..)“

Hoštová Naďa: „Dobré ráno pane doktore, pro opakujíci se bolesti v pravém boku ( CT na játrech nic neprokázalo) je mi nabízena kolonoskopie střev - z té mám strach jelikož mám po apendixu ( 1981)srůsty přes tlusté střevo - zjištěno před 15.lety laparoskopií. Jak jinak se dá provést vyšetření ? Děkuji a hezký den přeji Vám i všem ve studiu! N.Hoštová“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, koloskopie se nebojte, v případě srůstů v drtivé většině případů vyšetření provést lze. Výkon lze provést naprosto bezbolestně v analgosedaci (po podání utěšujících léků)“

Miroslava Žídková: „Dobrý den, můj syn je 3 týdny po transplantaci jater v IKEM. Během přípravy a po operaci mu zmizela po těle lupenka (má ji na celém těle). Nyní, se zase výsev lupenka obnovuje. Je nějaké spojení této nemoci s játry? Dalo by se nějak pomoci s lupenkou terapií s játry? Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, uvedená problematika je velmi specializovaná, zeptejte se, prosím, ošetřujících lékařů v IKEM, jedná se o špičkové pracoviště s největšími zkušenostmi v problematice transplantací jater u nás.“

Lea Straňáková: „Dobré ráno, mezi lidmi se rozšířilo používání tzv. Glauberovi soli (dekahydrát síranu sodného) k detoxikaci organismu, především jater a žlučníku. Při následném projímavém účinku prý odcházejí žlučové kamínky a písek. Z hlediska fyziologie se mi to jeví jako nesmysl a matení veřejnosti, hlavně ohledně zbavení se kamenů. Děkuji za Váš názor. Přeji příjemný den.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Máte úplnou pravdu, tyto způsoby rozpouštění kamenů jsou skutečně podvod. Většinou se jedná o sražené soli ve stolici, kameny ve žlučníku Vám zůstanou.“

Dáda: „Dobrý den pane doktore,při gastroskopii mně byl diagnostikován duodenogastrický reflux.Dostala jsem léky kreon na trávení, přesto mně občas pálí žáha a bývá mě těžko.Poradíte mi prosím, co by bylo vhodné užívat?Děkuji velice za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, na pálení žáhy je možno vyzkoušet lék omeprazol - 20mg 30 minut před jídlem“

Olga: „Co kromě alkoholu může způsobit tvrdnuti jater? cirhozu,když si není dotyčný vědom žádného onemocnění a alkohol nepije. Může přehodit např. žloutenku, a považovat to za střevní chřipku, kterou si sám léčí doma? Díky Olga“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Cirhóza může být způsobena řadou příčin - virový zánět jater, polékové poškození,metabolické choroby, záněty žlučovodů. U některých si jich pacient nemusí být vědom, takže choroba proběhne skrytě.“

Lea Straňáková: „Dobrý den, ještě k bylině ostropestřec. Pokud nejsou prokázány účinky, proč tedy lékaři předepisují poměrně často pacientům léčivo Flavobion, Sylimarin Al. Pacient tedy získá pocit , že dostal něco co pomůže. Dle studií to nemá na kondici jater vliv. Děkuji.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, uvedené preparáty nepředepisuji, nejsou ani indikovány v doporučených postupech České hepatologické společnosti.“

Jana B.: „Dobrý den, po prvním porodu mi byla zjištěna pupeční kýla cca 1 cm, po druhém porodu (před více než dvěma lety) byla velikost stejná. Nevím, zda mě ještě bude v budoucnu čekat třetí porod. Chci se Vás zeptat, kdy radíte podstoupit její operaci, případně jak velké je nyní riziko jejího uskřinutí. Vím, že po operaci je nutné několik týdnů břicho nenamáhat, tak mám obavy, abych to nyní byla schopna s malými dětmi dodržet a spíš si to nezhoršila nějakými komplikacemi. Děkuji Vám za odpověď. Jana B.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, pokud je kýla symptomatická - bolí, vyklenuje se, tak Vám doporučuji operační zákrok, jedná se o malý výkon, o režimu po něm se, prosím, poraďte s chirurgem.“

Marketa Rufferova: „Dobrý den Chtěla bych se zeptat na steatozu jater a vyšší jaterní testy. hladinu cholesterolu Mam v normě, léky neužívám. Snažím se dodržovat životosprávu, jim hodně ovoce a zeleniny. Alkohol nepiju, snažím se i hýbat. Je mi 32 let. Dekuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, u některých pacientů může být steatóza jater spojena s hyperlipidémiemi. V těchto případech je vhodná dieta s omezením tuků, případně pak cílená hypolipidemická léčba.“

Tomas: „Dobrý den, mám hodnoty GGT 3,3 a ALT 1,5, byla mi zjištěna fibrosa na stupni 1/2, příčina neznámá, vyloučeny inf. příčiny, Wilson a monochromatosa. Při nezlepšení mne čeká biopsie. Mám přestat pít kávu? A co birell?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, kávu doporučuji 4-6/den. Birell není vhodný, obsahuje malé množství alkoholu.“

Zoja: „Dobrý den Vám přeji pane doktore, v r 2004 jsem měla operaci žlučníku od té doby mám problémy snad ještě větší než před operci,špatně trávím a trpím na urputné bolesti hlavy .Lékař mi řekl,že operace byla komplikovaná a mám na žl.cestách srůsty,ty spůsobují mé potíže,předepsal Isochol,velká úleva,jen by mně zajímalo zda se stím dá ještě něco dělat,nebo budu muset užívat taablety stále?jsem r.1954.moc pěkně děkuji za odpověď“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, od operace je to již dlouho, určitě bych s ní nespojoval bolesti hlavy. Isochol na trávení ve Vašem případě je vhodný, dá se užívat dlouhodobě, je to bezpečný lék. Pokud trvají bolesti hlavy, budou vyžadovat další došetření.“

Zdeněk Berčák: „Podle pana doktora mám vyléčený reflux a užívám jednou denně preventivně Omeprazol standa 20 mg. Potíže však přetrvávají a to velmi nepravidelně. Křeče kolem pupku a hlavně v pravém podbřišku vždy při potížích nahmatám velmi tvrdé a bolestivé místo. Jako by tam byl kámen. Pak to zase zmizí a mám klid. Myslím že je to problém střeva a tak jsem se objednal na preventivní kolonoskopii. Díky za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, postupujete správně, určitě je indikováno koloskopické vyšetření, přeji příznivý výsledek.“

Petra: „Dobre rano pane doktore,plati opravdu :rozcilovani,vztek a stres maji opravdu negativni vliv ve spojitosti s jatry?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, vztek jako negativní emoce není určitě pro člověka zdravý, vliv na játra se ale neprokázal. Játrům spíše uškodí, pokud pak v rámci zklidňování pijete alkohol, případně užíváte léky na zklidnění.“

Marie: „Dobrý den, co znamenají zvětšená játra. Jsem po operaci žlučníku už asi 30 let a toto mi zjistili před několika lety. Děkuji.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Jedná se o zvětšení rozměru jater proti normě. Pokud jsou ostatní parametry v normě včetně vyšetření z krve, tak se nemusí jednat o patologický stav.“

Eva R.: „Dobrý den, mám dotaz ohledně svojí 25leté dcery, která vyrostla v rodině s pestrou stravou, cca v 18letech se stala vegetariánem a nedlouho potom veganem. V současné době celkem často aplikuje klystýry, ale její zažívání není v pořádku. Co způsobilo, že potravu nedávno vůbec nenatrávila a vycházela z ní skoro ve stejném stavu a jak často prosím doporučujete klystýr? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, aplikovat pravidelně klystýr rozhodně není normální, doporučuji vyšetření u gastroenterologa a následně případně úpravu diety.“

Alenka K.: „Dobrý den, dcera prodělala před rokem kolem porodu HELLP syndrom s mírným poškozením jatrer, brala Ursofan. Teď kojí. Jakou bylinku nebo co byste doporučil na regeneraci jater, až přestane kojit. Děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Pestrá strava s dostatkem bílkovin, speciální preparát na regeneraci jater není třeba.“

Eva: „Něco jste říkal pane doktore o souvislosti s játry a železem v krvi. Mám játra hodně citlivá a sama jsem si kupovala železo v TABLETKACH, protože jsem se cítila zase po jiné stránce po nich lépe. Můžu si tím uškodit na játra ? Děkuji moc. Eva“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, jedná se o stavy, u kterých je dědičně zvýšeno vstřebávání železa. Pokud tuto chorobu nemáte, tak Vám poškození z užívání železa nehrozí.“

Jaros: „Dobry den, mohou bolet zada v dolni casti od jater ? Dekuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, není to pravděpodobné.“

Věra: „Vybírá se při laparoskopické operaci celý žlučník nebo se vyjmou jen kameny?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Celý žlučník i s kameny“

Mirka: „Dobrý den,pane primáři.Dlouhodobě užívám lék LESCOL XL. Mám vyšší KT. Tento lék však není na snížení krevního tlaku a v kombinaci s ATB jsem měla problémy. Lék mi na nějaký čas byl vysazen, ale kardiolog mi ho opět předepsal. Nemůže mi uvedený lék poškodit játra?“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Záleží na tom, jaké máte při jeho užívání "jaterní testy". POkud jsou v normě, tak bych se toho neobával.“

Lida: „Dobré ráno pane doktore. Musím Vám napsat, že jste moc příjemný lékař . Doposud jsem neměla štěstí na takové lékaře.Každý je velmi neosobní a nemá na pacienta čas . Ať se Vám moc daří.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Děkuji za pochvalu, která mě těší. Většina lékařů, se kterými spolupracuji, se pacientům velmi věnuje, určitě budete mít v budoucnu také dobré zkušenosti. Přeji Vám ale především pevné zdraví!“

Kata: „Dekuji za odpoved, prosim, jaka kombinace atb byste doporucil. Nazory na pistupy v usa a cr se lisi. Dekuji a preji krasny den s“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Záleží na Vaši alergiích apod. Obecně: AMoxicilin + Klaritromycin + Metronidazol“

MÜLLEROVÁ: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým lékem se dá nahradit Kinito v případě těhotenství. Děkuji“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Nejlepší je během těhotenství symptomatické léky neužívat.“

Lea Straňáková: „Dobrý den, pane doktore, matce 83 let byl při velkém deficitu Na ( následně ještě zjištěn světločivný nádor ledviny-ten odstraněn) ordinován na doplnění deficitu 3x1 Nacl 1g, k tomu na ochranu žaludku předepsán Ranisan 75 1-0-0. Při průběžných krevních kontrolách při užívání je hladina Na v normě. V užívání stále pokračuje, cca už 1 rok. Tlak má také v normě i přes tento příjem Na. Má smysl užívat Ranisan 1 ráno, při užívání NaCl 1-1-1? Moc děkuji. Krásné dny.“

MUDr. Petr Vítek, Ph.D., MBA: „Dobrý den, užívání NaCL samo o sobě není důvodem léčby ranisanem.“