Chat

psycholog

Jan Svoboda

Záznam chatu z pátku 4. května 2018

Ema: „Moc Vás zdravím pane Svoboda,prosím budete mít někdy v blízkém termínu besedu?A případně kde? Ne že bych potřebovala nějakou psychopomoc,jsem opravdu šťastná,ale velmi dobře se posloucháte a člověk se dozví plno zajímavých věcí. Děkuji krásné jaro“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Pokud si vybavuji diář, tak do Bratislavy to máte asi daleko..Takže Praha, Emauzy, 10.5.018 přednáší MUDr. Koukolík a já tam budu chvíli přednášet po něm, téma, pokud se nemýlím, je "Štěstí". Asi tak.. Jan Svoboda“

SF: „Radši se svěřím při psychoproblémech psychiatričce než psycholožce, co si o tom myslíte?“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Toje spíše o Vašich představách o tom, co který obor nabízí. A hlavně, komu více důvěřujete ve smyslu konkrétního člověka. Takže možná, kdybych znal nějakého psychiatra a psychologa a přes důvěru by pro mě byl bližší psychiatr, udělal bych totéž. I když by mě možná poslal potom za psychologem. Jan Svoboda“

SF: „Měl každý aspoň jednou za život jít k psychologovi?“

Jan Svoboda: „Ano náhodou! Dobrý den. Podstatné je žít spokojeně. A ke spokojenosti patří také problémy.Pokud nám nebude občas zle, nebudeme vědět, že existuje "dobře".. Takže k psychologovi je dobré zajít, pokud jde o informaci "co s tím", protože dobrý psycholog Vám problém nevyřeší. Dobrý psycholog Vás povede k tomu, abyste problém vyřešil sám. Asi tak nějak. Jan Svoboda“

ANTI: „Jak může psychologie pomoci při nádoru - jsem nemocná lymfosarkomem - tak jak mi může psychologie pomoci?“

Jan Svoboda: „V tomto smyslu, dobrý den, může být psychologie podporou. Protože psychika ovlivňuje vše. Je to jako co bylo dříve zda "vejce anebo slepice". Ale v každé fázi vývoje je významnější něco jiného. A v tom, co píšete, myslím si, není psychologie to nejvýznamnější. S úctou¨ Jan Svoboda“

Lída: „Dobrý den, tak ráda Vás vidím, zapla televizi a vidím Vás, radostí jsem zatleskala a těším se na Vaše povídání. Téma velice zajímavé. Může člověk lhát sám sobě aniž by si to uvědomil? Nebo je to jen jeho představa o pravdě? Děkuji také za mnoho rad, které jste mi jednou poskytl, velice často si je připomínám, když si uvědomím, že jsem v dané situaci.S úctou k Vám, přeji hezký den Lída“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Děkuji za slovní pohlazení. A ke lži - víte, ono je to složité. Znáte někoho, kdo žije podle pravdy? Já myslím, že ne. Všichni žijeme podle toho, co za pravdu považujeme. Takže když mineme vnější pozorování něčeho, co je mimo nás jako člověka, bytosti, je těžké říci, co je mýtus a co pravda.. A mějte co nejhezčí den. Jan Svoboda“

Miroslava Vlčková Brno: „vážený pane doktore, prosím napište mi co stojí za tím, že náš vnuk /7 tř./ také občas zalže, ale hlavně se chci zeptat, co by mohlo stát za tím, že když dostane kapesné, je schopen ho ten den utratit a pak zatloukat, že neví kde peníze jsou, až později se přizná, že je utratil třeba za jídlo- myslím si za sebe jako babička, že se bojí jednoho z rodičů. Moc děkuji za odpověď. Je možné se u Vás třeba objednat na placenou konzultaci?“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Před chvílí jsem říkal, že nás řídí spojení "tělo - emoce", že rozum nám jen zdůvodňuje proč děláme to co děláme. A pokud utratí "vše ihned", pak reaguje spontánně, je zvyklý na bezpečí a zabezpečení někým dalším. A proto si to může dovolit. Nemyslím si, že za jeho chováním stojí strach. A pěkné dny přeji. Jan Svoboda“

Jiří: „Dobré ráno, je milosrdná lež milosrdenství a nebo v očích Pána Boha hřích ? Děkuji za odpověď.“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Omlouvám se znalcům - v této oblasti jsem opravdu laik. Nepřísluší mi odpovídat. Napíšu jen svůj názor: První je třeba definovat "Pravdu boží", co to je. Pak formy, jak ji lze dosahovat. A pak lze definovat co je to "lež" v tomto smyslu a zda ta lež je opozit pravdě..a tak dále. S úctou Jan Svoboda“

vlastik: „Dobrý den , možná vstupuji na tenký led .....ale co říkáte na Miloše Zemana , všeobecně se tvrdí že lže poměrně často , je to jenom tím , že jde na něho víc vidět ...nebo je "velký lhář" větší než je normální průměr :-) Děkuji za odpověď.“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Víte, je těžko hodnotit vázu podle střípku..Já chci věřit tomu, že sdělení je často podáváno spíše pro celek nevhodnou formou, než to, že je lží. A navíc- pokud jste poslouchal, jsou dvě věci - obsah a forma..A sám si položte otázku - co jste se naučil díky sledování výroků pana prezidenta? Je to jako s vítězstvím a prohrou. Je úplně jedno, zda jste vyhrál, anebo prohrál. Podstatné je, jaké poučení jste si vzal.. Tak hezké dny přeji. Jan Svoboda“

Blanka: „Dobré ráno, jste výborný psycholog!!! Vždy mě velmi potěší, když Vás na obrazovce zahlédnu. Vaše rady a znalosti jsou úžasné. Celý život se snažím psychicky posunout dopředu a z Vaše rady mi v tom pomáhají! Pěkný den Blanka“

Jan Svoboda: „Děkuji za Vaše slova.. A nyní se zadívejte ven z okna. Vyberte si něco - strom, lavičku, jeden objekt. A chvíli na něj koukejte a přemýšlejte - co Vás může naučit, co si díky němu dokážete uvědomit? A pak zjistíte, že vše, opravdu vše, dokáže být Vašim učitelem, inspirovat.. Přemýšlejte. Jan Svoboda“

Eva: „Dobrý den, už dlouho se chystám k psychologovi, ale nemůžu se pořád odhodlat. Mám obavy, na druhou stranu věřím nebo spíš doufám, že by mi pomohl s mými stavy, problémy. Když Vás poslouchám v Dobrém ránu, tak si říkám, že bych se konečně odhodlat měla. Asi nemáte poradnu na Ostravsku? Mohl byste mi prosím doporučit psychologa v Ostravě nebo v Novém Jičíně či okolí? Děkuji“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Víte, co je to obava? Obava je hledání chyb na budoucnosti. Zopakuji: Obava je hledání chyb na budoucnosti. Je jen a jen ve Vaší hlavě. A také jen a jen tam, se dá řešit. Protože vyjma Vaší hlavy, to neexistuje. A ve vaší hlavě ta obava vznikla na základě nějaké zkušenosti - z televize viděného, z vyprávění někoho, případně i osobní. A pokud jste nebyla nikdy u psychologa, tak veškeré Vaše obavy, jsou postavené opravu jen na strachu ze studu a z nového. Tak se nebojte..Jak říká Jan Kašpar v Tulikrásce: "Nebát se, to není nebát se tmy, nebát se, to je bát se tmy a přesto do ni vstoupit.. Držím palce Jan Svoboda“

Hana Pacasová: „Dobrý den, jsem učitelka v poměrně velké mateřské škole v Židlochovicích. Náš kolektiv by velmi stál o setkání s Vámi a o Vaše názory na výchovu dětí, které jsem několikrát slyšela v televizi. Můžete mi napsat nějaký kontakt na Vás? Děkuji“

Jan Svoboda: „Dobrý den Dotazujte se v MŠ Adélka. Jezdím tam dlouhá léta a dělám i supervize. Jan Svoboda“

Mili: „dobrý den. mám "kamarádku" ,která lže snad úplně ve všem. Jeden den řekne , že už nepojede do lázní Jeseníků že jí tam nepomohli ,doslova druhý den mi volá , že si podala žádost do lázní, když sem se zeptala kam,tak mi řekla,že do Jeseníků. Takhle je to pořád . Takový člověk se asi nezmění??? Nevíte proč tak lže i v maličkostech ??? Prosím o odpověď. Děkuji“

Jan Svoboda: „Velmi, dobrý den, velmi pravděp odobně ona neví, že lže, ona prostě dává do slov to, co ji v danou chvíli běží hlavou, říkáme tomu "myslí na hlas". Tak když bude něco říkat, opakujte po ní klíčová slova z jejího sdělení. Tím ji dovedete k tomu, že udělá korekci. A zatím nashledanou. Jan Svoboda“

MIRKA: „Krásný dobrý den,ráda Vás opět vidím.Myslíte si,že pan premiér nemluví pravdu?Děkuji a přeji KRÁSNÉ LÉTO“

Jan Svoboda: „Nevím, nemám informace aby mohl posuzovat. Takže konstativně přijímám sdělené. A věřím, že jsou někde lidé kompetentní, kteří mohou posoudit. Tím nemyslím samozřejmě novináře. Jan Svoboda“

Zdena: „Dobré ráno, prosím o radu jak čelit neustálému úkolování od manžela? Jen co otevřu oči, už slyším, že mám něco udělat. Požádala jsem ho, jestli by alespoň týden mohl vydržet bez pokynů, co mám dělat (zalej, utři, kup, přivez...), že sama vím co dělat a tak dnes ráno řekl: mám přinést vysavač? Nejsem vůbec líná, baví mě dělat cokoli, ale jeho "pokyny" mě ničí a nebaví mě pak nic. Nemám sílu odejít, jsem těsně před důchodem ale žít neustále jak na pracovní poradě také nechci. Asi bychom měli oba zajít na vyšetření....“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Nevím, zda Váš pan manžel ještě pracuje a co dělá. A pokud nepracuje, pak na jaké funkci pracoval. A obávám se, že něco řídil, nějaké lidi. A to aplikuje a zjevně ne jeden rok i doma. Prostě - on to má takto naučeno. Vyzkoušejte po něm zopakovat co říká, aby slyšel svoje slova. A pak se jej dotažte zda tuší, co by jste chtěla udělat Vy..Vše pochopitelně eticky, bez útoku či slz. Anebo si zajděte za nejbližším psychologem, povede Vás. -A stojí to za to. Jan Svoboda“

Blanka: „Děkuji za Vaše slova. Vzhledem k tomu, že odbornou psychologií procházím skoro 18let.... vím, že vše, je naším učitelem života“

Jan Svoboda: „Dobře, a nebojte se slova "nevím". Je to nejdůležitější slovo lidského života. Pocit pod tímto slovem je to, co nás vede kupředu. Jen jsme prostě vychovaní tak, že "nevím" znamená selhal, špatně, chyba. A to převelmi velká nepravda! Tak zatím nashledanou jan Svoboda“

Vojtěch Nehyba: „Dobrý den, rád bych se zkusil zeptat na radu v situaci mé přítelkyně, která, ač 27leta, tak je pod velkým tlakem své matky, která jí stále vyčítá na co přijde. My si nemůžeme dělat co chcene, kdy chceme. Jinak ona doma dostane ceres, tak aby měla klid, tak vyslapuje. Chce se ke mě nastěhovat, ale zatím čeká až se jí rozjede práce, aby byla samostatnejsi. A navíc mají doma psa, který se musí hlídat, ač samozřejmě by nemusel. Teď máme situaci, kdy máme naplánovanou svou akci a do toho mají akce i její rodiče a teď nevíme jak se k tomu postavit, ta akce je pro mě důležitá, ale mám obavu, že přítelkyně opět podlehne. Její mamka je takový manipulativni generál a tatík je podpantoflak.. Její mamka na žádné argumenty neslyší. Fakt nevím co s tím. Díky za radu. V. Nehyba“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Obávám se (viz obava - vysvětleno výše) že jde o něco úplně jiného..Že její paní matka se neuvědomovaně snaží udržet svou roli v jejím životě. A Vaše přítelkyně jede v procesu,který se jmenuje "naučená neschopnost"..Takže ji buďte oporou a nechť se přestěhuje co nejdříve. Vše ostatní, jsou méně podstatné obranné problémy.. Jan Svoboda“

Dáša: „Dobrý den pane doktore.Mám bezva náladu už jen proto,že Vás zase vidím a mohu dnes sledovat v televizi.Velice si Vás važím.Jste citlivý a vnímavý člověk.Dokážete hovořit na jakékoliv téma a vždy je tam kus životní pravdy.Přeji Vám hodně zdraví,mějte se moc pěkně.“

Jan Svoboda: „Děkuji, a já bych si přál, mít teď Vaše pocity..Protože mám trochu jiné. Ale co už, tak to prostě v životě je.. Tak kéž se Vám daří. Jan Svoboda“

Blanka: „Jj, deset práv v asertivitě“

Jan Svoboda: „Prosím Vás, asertivitu se neučte, to nefunguje..Naučte se "Aktivní naslouchání". To je etická a kvalitní forma, jak komunikovat. Jan Svoboda“

Jana: „Dobry den pane Dr.Svobodo,mam velikou radost,ze jste opet dnesnim hostem dobreho rana.Mam dnes narozeniny a tak by mne zajimalo,jak vnimate Vy sam lidi z blizkeho okoli,kteri jsou znami lhari,jaky mate k nim postoj! Dekuji a preji krasny den. Jana.“

Jan Svoboda: „Jaký k nim mám postoj? Možná to zní divně..Ale je mi jich líto. Líto,protože je jasné, že to k něčemu potřebují. Jejich sebedůvěra je velmi křehká, dost si zjevně nevěří. A tak zůstali dětmi, které realitu přibarvují, aby nabývali dojmu, že jsou zajímaví..A netuší, že zajímaví by byli i bez té nadstavby.. Jan Svoboda“

Monika Sklaíková: „Dobrý den pane doktore, z vašich přednášek na OU jsem si vždy mnoho odnesla a využila při mé práci v MŠ i teď na MD s moji malou. Děkuji, mějte se krásně. SPOKOJENÁ MÁMA Monika“

Jan Svoboda: „Děkuji moc, snad ani netušíte, jak rád tohle čtu..Děkuji. A přeji kéž se Vám daří, je Vám dobře. S úctou Jan Svoboda“

Šebestová: „Dobrý den. Je možné, že se lidé rodí s vlohami ke lhaní ? V jakém věku si malé dítě je vědomo lhaní ? Proč si tzv. pohádkáři neuvědomují, že jejich historky na první poslech nikdo nebere ? Děkuji Vám za zajímavé povídání.“

Jan Svoboda: „Hm.. hodně témat a důležitých v jednom Vašem dotazu..A já tady nemám potřebný klid na odpověď.. Načtěte si něco o výrazu "magické myšlení u dětí". Pak jaký je rozdíl mezi představou a fantazií. Až tohle načtete, pak si dokážete i sama odpovědět. a když budete stát před pohádkářem, položte si otázku: "Ví on vůbec o tom, že je pohádkář? Není to jen snížená schopnost dělit realitu a vlastní představy, za podpory fantazie? A to by Vás mohlo mírně zklidnit a budete tyhle lidi chápat jako velké děti s patřičnou shovívavostí. Tak se mějte. Jan Svoboda“

Soňa Lukešová: „Dobrý den pane doktore,moje babička neustále používá slovo k*r*vy. Je přesvědčená, že jí někdo bere a vyměňuje věci. Takto mluvit vydrží až 8 hodin v kuse. Má napsanou návštěvu u psychiatra. Jak ji máme donutit, aby šla k lékaři. Tento stav má už od dětství mého táty ( je mu 50 let). Děkuji za odpověď.“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Velmi pravděpodobně se jedná o organický problém..Takže já nepomohu. A umí babička zpívat? A jak reaguje, když během jejího monologu začnete zpívat? Ale to jsou jen otázky..Opravdu pod jakoukoliv záminkou, třeba že Vy tam jdete a aby Vás doprovodila, ji vemte za odborníkem. Jan Svoboda“

Melánie.: „Zdravim p.dr. jsem ucitelka, slyším kolem samé lži v podobe sebechvály něčim vynikat, až se nekdy nad sebou zamýšlim a nachytám.že vlastně taky lžu. A finále mám v sobe pocit.že snad neni možné nelhat, . . K tomu patri i tzv.milosrdná lež.kdy nelze řict pravdu, tá by dotycneho zlomila. Co s temi lzemi sama v sobe, kdy nejde rict pravdu. Necitim se dobre sama v sobe s tímto pocitem. Co s tím? Děkuji. Oml.se za diakritiku.pisi z mobilu .Melánie.“

Jan Svoboda: „Škoda.. škoda, že už nedělám praxi (jen učím a přednáším) protože tohle je řešitelné, nicméně neumím to souvětím tady přes počítač. Tak jen poprosím - domluvte si jednu konzultaci s psychologem, který je nejblíže vašemu bydlišti..Nasměruje Vás.Opravdu. Jan Svoboda“

Zdena: „Pane doktore, děkuji za odpověď. Vaši radu, jak čelit úkolování od manžela ( zatím pracuje jako technik a nikdy nikoho - kromě mě neřídil)) vyzkouším. Pokud bych neuspěla a hledala psychologa, zkusila bych se objednat k Vám. Teď du luxovat... :-) Hezký den“

Jan Svoboda: „Vyzkoušejte, ale spolu se nesetkáme. Já už nedělám praxi, nestíhal jsem kloubení toho, že jsem chtěl učit a dělat praxi. Jan Svoboda“

jirVít: „Vážený a milý pane doktore, ráda bych Vás moc pozdravila a poděkovala Vám, protože tolik ranních pořadů se snaží diváky nastartovat do hezkého dne, ale neznám žádný, kterému by se to dařilo. To však neplatí o dnech, kdy tam zahlédneme Vás! Děkujeme Vám za radost i poučení, která nám přinášíte :) Krásný den i víkend a doufám, že do Emauz se na přednášku o štěstí dostanu. Jak dobře půjde "jít s pravdou ven", když si od Vás pamatuji, že je omyl myslet si, že žijeme pro to, abychom byli šťastní :) Díky! S úctou Jiřina Vítová“

Jan Svoboda: „Jo, Vám taky hezký den.. A jen - víte jaký je rozdíl mezi štěstím a potěšením? Ano, odtamtud přesmyčka toho co píšete o štěstí.. Jan Svoboda“

Monika Sklaíková: „Dobrý den pane doktore, z vašich přednášek na OU jsem si vždy mnoho odnesla a využila při mé práci v MŠ i teď na MD s moji malou. Děkuji, mějte se krásně. SPOKOJENÁ MÁMA Monika“

Jan Svoboda: „Děkuji, a nezapomínejte na "těšení se na něco".. Mějte se moc. Jan Svoboda“

Lenka: „Dobre ráno, můj syn když něco provede třeba ve škole , a já se ho zeptám proč to udělal, tak mi řekne že si to nepamatuje nebo že to nechtěl udělat. Nevím jak na něj aby se přiznal. Děkuji, jste úžasný , byla jsem na vaší přednášce v Dolních Věstonicích.“

Jan Svoboda: „Ne ne, netrapte jej..Když budete chtít vědět, co a jak bylo, vraťte jej o hodinu, dvě,před onu událost. A nechte, aby říkal co nejpodrobněji, co se postupně dělo. Cílem je, aby si uvědomil, že "nic není z ničeho", vše je z něčeho. Aby přišel na to, co předcházelo, že incident, byl jen důsledkem. Tak vyzkoušejte. (Správně se daná technika jmenuje "reflexe a komentování") Jan Svoboda“

Lenka: „Dobrý den. Můj 5ti letý synovec neustále lže, kdy má pocit že je to naprosto v pořádku. V podstatě už nevím co mu věřit. Uvedu jednoduchý příklad, kdy se zeptám zda má rád k jídlu špagety a on mi naprosto vážně řekne že ne, přitom mi jeho táta následně řekne že je to jeho nejoblíbenější jídlo, zda ma kamarady ve školce, řekne že ne, přitom je hodně společenský a kamarády má. Proč má dítě v tomhle bezstarostnem věku potřebu lhát? Je možná příčina ve výchově? Lze totiž i dalsim lidem vcetne rodicu ☹ Děkuji moc.“

Jan Svoboda: „Jé, on je úplně normální.. Načtěte si něco o vývoji dítěte od "období vzdoru" (2,5 - 4 let) a dále, prostě to je vše jinak. Podívejte se na to. Tak zatím nashledanou. Do někdy. Jan Svoboda“

Roman Fanta: „Dobré ráno pane doktore, mám na Vás dotaz jaký máte názor na jedny z největších lží, kterou představují náboženství, ať se jedna už o kterékoliv? Děkuji za odpověď. S pozdravem váš bývalý student Roman Fanta“

Jan Svoboda: „Dobrý den, pane kolego. Lidé mají přirozenou potřebu se shromažďovat, - k tomu potřebuji společné téma, - lidé potřebují vzory, protože nejvýznamnější učení se, je nápodobou. Výsledek - vždy bude nějaké náboženství. Jen tomu třeba budeme říkat jinak. Smutné je, že i v rámci tohoto, se lidé budou zabíjet. Bohužel. Jan Svoboda“

Dáša: „Vážený pane doktore,děkuji Vám za Vaší úpřímnou odpověď.Přeji Vám hodně moc štěstí.Bude dobře,musí být dobře.....“

Jan Svoboda: „Slovo "Musí", je alibi pro chci. Nic v životě nemusíme. Ani zemřít ne, protože tohle není naše kulička. Vše je řízeno naším "chci". Třeba chci netrpět a proto udělám to či ono..atd. Nic nemusíme..přemýšlejte nad tím. Jan Svoboda“

Monika: „Mam otazku, pokud mi nekdo pochvali treba, ze mam hezke saty. Ma se udajne podekovat,ale ja bohuzel vzdy to rozeberu. Ze nejsou hezke nebo tohle mi presne nesedi. Jak tady postupovat ? Dekuji“

Jan Svoboda: „Neboje se.. za tím stojí strach..pocit "když jsem jednou dobrá, musím být pořád a pokaždé dobrá"..Učte se nebát pochvaly.. Jan Svoboda“

Alice: „Dobry den. Vaše slova jsou pro me vzdy velice poučná a přínosná. Máte i nějakou publikaci, kde bych se mohla dočíst více? Děkuji“

Jan Svoboda: „Dobrý den. Napsal jsem buď sám, anebo spoluautorsky 9 knížek..Takže nevím přesně, o které téma by jste měla zájem..Píšu hlavně odborně - popularizační knížky o rodičích a dětech. Jan Svoboda“

Tom: „Dobrý den. Moje práce vyžaduje pracovní dobu od 16 do cca 03. Takto pracuji už 18 let. Poslední měsíc odcházím do práce a dělá se mi v žaludku "kámen". Nejsem v práci pořádně schopen komunikace a děsně mě vytočí každá hloupost. Co s tím?“

Jan Svoboda: „No, když jsem měl něco podobného (první jídlo sladká rýže z lednice v 10,30 dříve a nic jiného jsem nesnesl, prvního klienta v 7,00 hodin, posledního 16,30 hodin) poslechl jsem a změnil zaměstnání. U Vás, myslím si, dozrál čas na úpravu. Strach ze změny Vám toho bez podpory moc nedovolí..hledejte ji. jinak to vaše tělo vyřeší za Vás.. Jan Svoboda“

Michaela Pěchová: „Dobré ráno pane doktore :) není to sice úplně k tématu, jen jsem Vám chtěla říct, jakou mám vždycky radost, když Vás v Dobrém ránu vidím. Jsem bývalá studentka OU a jestli je něco, na co ráda vzpomínám, tak jsou to hodiny s Vámi. Přeji hodně zdaru v životě! :) Michaela P.“

Jan Svoboda: „Děkuji, kolegyně, děkuji Vám. Těší mě to, moc. Protože - protože pořád si nejsem jistý, zda tam patřím.. S úctou Jan Svoboda“

Anna Hejlková: „Dobrý den, pane Svobodo. Nemám dotaz, chci Vás pouze pozdravit a napsat, že je mezi námi nějaká telepatie - včera jsem si říkala, že jsem Vás dlouho neviděla. Moc ráda mám Vaše "přednášky" a hrozně moc máme společného. Nejvíc jste nám radami pomohl, když dcera procházela krizí s přítelem. Mějte pěkný a slunečný den a doufám, že se zase brzy uvidíme - dneska jsem Vás bohužel propásla o 1 celou hodinu. Ještě jednou zdravím a já Vám musím poděkovat. I když.... ?“

Jan Svoboda: „Ano, já děkuji Vám.. a k telepatii - vzpomeňte, kolikrát se lidé o někom baví a on přijde..Fór je v tom, že oni se o něm baví proto, že on už jde.. Podumejte. Jan Svoboda“

Lenka: „Děkuji vám za odpověď. Chtěla bych se ještě zeptat jestli je možné se naučit číst ve tváři povahu a charakteristiku člověka. Nebo tento talent mají jen určití lidé. Poradíte mi nějakou knížku nebo učebnici? Moc děkuji.Lenka“

Jan Svoboda: „Dá, dobrý den, dá se to naučit, jen vždy je to hypotéza, tedy jen pravděpodobnost. Na to je třeba stále myslet. A knihy? Hm, třeba Muscho Kushi : "Orientální diagnostika" Jan Svoboda“

Dotaz: „Dobré ráno pane doktore, můj dospělý syn začal údajně držet dietu, zalévá si do nádobky nějaké instantní přípravky, nechá ustát, vypije, mám obavy,jestli se nejedná o nějakou psychickou poruchu, prý chodí k výživové poradkyni, nedá si říct že si kazí zažívání. Nevím jak se k tomu postavit. Děkuji“

Jan Svoboda: „No, nevím. chtějte jméno oné poradkyně a dotažte se. Více se neumím vyjádřit. Jan Svoboda“

Michaela Pěchová: „Upřímně...pokud to můžu brát z pohledu druhé strany - nás studentů, tak si myslím, že jste nám předával opravdu hodně. Jen na Vaše hodiny jsme byli ochotni s radostí vstávat brzo ráno a hltali jsme je plnými doušky :) Ale hlavní je, aby jste se tam dobře cítil Vy. Snad to tak tedy bude. Michaela P.“

Jan Svoboda: „Mám, mám, jen zároveň se bojím zodpovědnosti a tam ji dost prožívám, když si uvědomím, že vstáváte - a nemusíte. S úctou Jan Svoboda“

Ivana: „Dobré ráno,zjistila jsem,že můj bratr propadl alkoholu a má ve výchově syna,jeho manželka umřela,co mám dělat?Děkuji za odpověď“

Jan Svoboda: „Zavolejte, dobrý den, zavolejte na Linku důvěry. A chtějte informaci, kdo ve vašem okolí je schopen být Vám nápomocen. A určitě s ním pak běžte do kontaktu. Udělejte to. Jan Svoboda“

Ludmila: „Dobrý den, pane doktore, prosím o radu, co dělat se zaměstnancem, který lže a překrucuje a tím narušuje atmosféru na pracovišti.... Děkuji.“

Jan Svoboda: „To chce, především se vyučit v technice "komentování a reflexe". Když budu sebestředný, pak třeba v knize Svoboda, J.: Poradenský dialog. Jan Svoboda“

Anna Hejlková: „Děkuji pane doktore za odpověď. Kdybych já tak věděla, že budete dnes ve vysílání, tak se vykašlu na nákup, kočky a psa a budu sedět u televize už od půl 6 :-)). Nevím, čím to je, ale pokaždé se mi trefíte "do noty" a pokaždé si něco musím srovnat v hlavě. Kolikrát cítím to samé, ale neumím si to vysvětlit. Budu o tom všem přemýšlet v knihovně, kde pracuji a mohla bych si tam vlastně i objednat nějakou knihu od Vás - doporučíte všehochuť? Klidně i více chutí.“

Jan Svoboda: „Ano, celý život se učíme pojmenovávat pocity. Protože mozek neumí pocity řešit, ty umíme jen prožívat. Proto je třeba dávat pocitům tvar. A nejjednodušší způsob, jak dát věcem tvar, je pojmenovat. slovo dává pocitům tvar. Další možnost je nakreslit, případně vytesat.Tak trénujte pojmenovávání. A mějte se moc moc. Jan Svoboda“

Eva: „Co si myslíte o tom, že nám tolik záleží na internetovém přátelství? Na tom co si myslí lidé, které neznáme? Proč lidi dělají selfíčka a vystavují se? Proč cizí lidi přesvědčujeme v diskuzích na internetu o své pravdě? Přece důležitější jsou přátelé z reálného světa.“

Jan Svoboda: „To je, to je levná náhražka a opravdovou komunikaci, kamarádství,přátelství. Bohužel, nám to vymysleli a levnější a povrchnější, se vždy přijeme.. Tak kéž se Vám daří. Jan Svoboda“

Mirka Folty: „Dobry den pane Svobodo, Moje maminka sleduje pořad Dobré ráno pravidelně a má velmi rada Vas čerstvý přístup a projev k dané probírané problematice. Je možné Vaši praci, postřehy sledovat nekde na internetu..? Děkuji a dobrou chuť k snídani :) Mirka“

Jan Svoboda: „Ne, pozdravte maminku..Nemám stránky, nic takového.. A mějte se moc. Jan Svoboda“