Chat

MVDr.Martin Polák
Záznam chatu ze čtvrtka 12. října 2017
Jana: „Dobry den,fena ritgebeka nezvládá přivolání v lese, dokud se sama neproběhne za zvěři nepřijde,myslíte,že potřebuje mysliveckou převychovu_“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, určitý typ výcviku (třeba i lovecký/myslivecký) bych Vám doporučil.“
Jana V.: „Dobrý den, náš tříletý kastrovaný kocour, který s námi žije v bytě, má odmalinka problémy s uchem. Vytéká mu z něj každý den bíložlutý hnis. Naše veterinářka řekla, že to má chronické a že se s tím nedá kromě každodenního čištění nic dělat. Je to opravdu tak beznadějné? Kromě toho, že nám kocour s každým zatřesením hlavy zněčišťuje byt, je zřejmé, že ho to i svědí. Škrábe se v uchu pacičkou. Je mu nějak pomoci? Mockrát děkuji za odpověď!“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, pokud jsou záněty v uchu opravdu tak chronické, je doporučeno chirurgické řešení. Proberte to se svou veterinářkou.“
GF: „Od jakého věku můžou děti chovat, mít malého psa?“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, osobně bych řekl, že od 6 let, ale je zapotřebí pomoc rodičů.“
SK: „Jak často chodit se zakrslým králíkem k veterináři?“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, doporučoval bych kontroly co 1/2 roku.“
SK: „Co byste poradil, když chci chovat Čivavu?“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, poraďte se ideálně s někým, kdo čivavu má. Osobně bych Vám doporučil psa s průkazem původu, z dobrého a kvalitního chovu. Naočkovanou, odčervenou, s průkazem/pasem.“
Monika Z.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala: mám Kavalírku, je ji 6 let a někdy mám pocit, že má hned z rána zažívací potíže. Většinou ji hodně silně a nahlas škrouká v žaludku, ten den nechce moc jíst a někdy(vyjímečně)má k tomu i průjem. Snažila jsem se jí dávat hladovku, ale mám pocit, že se mi osvědčilo ji dát naopak piškot nebo psí sucharek, aby žaludek něčím zaplnila. Bývá to tak jednou za měsíc(cca) občas i častěji. Je krmena suchými granulemi a občas drůbky z polévky. Nyní přidávám trochu kapsičky do granulí neboť chci, aby pravidelně žrala a trochu přibrala. Má po celý život 6,5kg, takže obézní není. Moc děkuji a mějte hezký den.“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, vyzkoušel bych změnu granulí. Vyzkoušejte jiný typ a uvidíte.“
Jana Praha: „Dobrý den, kavalír king charles španěl - po požití čehosi měl oteklá střeva, infuze, antibiotika a podle krevních testů má doporučenou doživotní jaterní dietu. Co tedy přesně může žrát? Vím, že nesmí sladké, těstoviny, běžné granule. Předem moc děkuji za odpověď. Jana“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, na trhu je spoustu komerčních diet - záleží na tom, jakou značku si zvolíte. Určitě bych doporučoval kontrolní odběry krve co 1/2 roku.“
Renata: „Dobrý den pane doktore,pejsek nám doma i v klidu kašle,co tomůže byt za nemoc?Dekuji“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, může se jednat o onemocnění dýchacích cest, onemocnění srdce - určitě by bylo vhodné psa nechat vyšetřit.“
B. Merunková: „Dobrý den, pane doktore, jaká je prosím první pomoc při podezření na otravu u psa?... Opět probíhá deratizace ve městě, loni se mi otrávil pes (nebyl viděn, že něco podezřelého snědl), začlo to močením krve, léčení bylo antb. na zánět až málem vykrvácel, pomohla až transfúze krve a vit. K. děkuji za odpověď... BM“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, intoxikace rodenticidy je velmi nepříjemná záležitost. Ideální je nechat psa vyzvracet ihned po příjmu jedu, podat černé uhlí, laxativa, příp. infúze. Antidotum pro tento typ intoxikace je vitamin K, často potřeba ho podávat delší dobu. Pro monitoring terapie je u psa potřeba provádět pravidelné kontroly krevního obrazu a srážecích časů.“
Emil: „Dobry den. Zdedili jsme psa, velke plemeno. Byvala majitelka preferovala jednu znacku krmiva, celych sest let jeho zivota a nam kladla na srdce, abychom se tim ridili. V knize o plemenu, je to hovawart, neopak psali, ze se ma znacka pravidelne menit. Jaky je vas nazor? dekuji za odpoved.“
MVDr.Martin Polák: „Pokud nemá pes citlivé zažívání - doporučoval bych Vám občasnou změnu krmiva. Na druhou stranu, pokud má citlivější zažívání, tak bych rozhodně značku neměnil.“
Alice: „Dobrý den pane doktore, mám 12letou fenku, které byla diagnostikována degenerativní myelopatie. Prosím můžete mně potradit, čím vším ji mohu léčit? Podávám Neuromultivit, chodíme na procházky. Pomohl by Wobenzym? Proteinové přípravky na růst svaloviny? Jaké další vitamíny nebo výživové doplňky? Masírovat? Jak? Děkuji za odpověď.“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, fyzioterapie, pravidelné rehabilitace, aquaterapie, laseroterapie, magnetoterapie, suplementace vitamíny.“
Šárka: „Dobrý den, měli jsme kocourka 1,5 roku a našli jsme ho s prokouslým hrdlem. Je možné, že to udělala kuna?“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, určitě je to možné, ale stejně dobře to mohl způsobit pes.“
Leona Schneeweissová: „Dobré ráno, chtěla bych Vás poprosit o názor. Začátkem prázdnin mi zemřela fenka staffbulla 11let. Máme doma ještě 13-ti letou yorkšírku a řeším dilema, jestli je vhodné pořídit štěně stafika, jako parťáka....vzhledem k věku Cori a povaze stafika. Dřív nebo později chci opět stafika, ale nechci nic uspěchat, abych neublížila Cori ani štěňátku. Děkuji za odpověď, Leona Schneeweissová“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Určitě bych Vám doporučil si pejska pořídit. Cori Vám pomůže s výchovou nového štěňátka. V období dospívání bych byl trochu obezřetný, aby nedošlo k nějakému poranění.“
Martina: „Dobrý den, pane doktore. Mám dotaz ohledně kastrace kocoura. Není brzo v 9 měsících? Kocourek mi začal močit do postele-typické značkování to není. Dělá to jen když odejdu na noční službu a zůstane doma sám s přítelem.. myslíte, že je kastrace vhodná?“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Obecně doporučuji kastrační zákrok po 1 roku zvířete kocoura. Pokud se kastrace provadí časněji, hrozí pak v dospělosti vyšší riziko vzniku obstrukčních a příp. infekčních onemocnění močových cest.“
Dana Nováková: „Dobrý den pane doktore. Nechali jsme naší 6-leté fence odstranit zubní kámen, ale zuby má žluté. Jak bychom mohli nenásilně pečovat o její chrup. Čistit zuby si nenechá.“
MVDr.Martin Polák: „Dobrý den, existují doplňky stravy, speciální granule, které snižují novtvorbu a usazování zubního plaku/kamene. Ideální by samozřejmě bylo zuby čistit. Příp. nanášejte pastu/gely na dásně.“