Chat

právník

Mgr. Jan Skotnica

Záznam chatu ze čtvrtka 19. března 2015

Jan Banánek: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co jde dělat proti tomu, když má bývalá žena prokazatelně utrácí peníze, které posílám jako alimenty na naši dceru, za dovolené pro sebe a svého nového partnera apod. Domnívám se, že tyto peníze by měly být používány jen pro potřeby naší dcery. Jde se proti tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, je nutné si uvědomit, že výživné slouží primárně pro potřeby dítěte a na jeho výživu, proto pokud dochází ke zneužívání těchto finančních prostředků, může jít až o trestný čin zpronevěry a lze se tedy bránit trestním oznámením“

IGR: „Proč jste se stal právníkem?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, právo jsem chtěl dělat už od dětských let, proto pro mě právnická fakulta byla jasnou volbou. Mým cílem je pomáhat lidem, kteří se nedokáží sami zorientovat ve složitém českém právním řádu.“

IGR: „Kterému právu se věnujete?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, nemám žádnou specializaci, snažíme se pomoci každému klientovi, který přijde k nám do kanceláře bez ohledu na to, s jakým problémem přijde.“

Petr: „Dobrý den, mám 15-ti měsíční dceru a s její matkou nebydlím a žiju s přítelkyní. Mám určerno výžívné. Jelikolž jsem o těhotenství svoji bývalé přítelkyni jsem nevěděl, takže mi bylo určeno výživé,které spácím , protože nenohu zaplatit částku najednou. Moje bývala chce celou částku najednou a chce uvalit na mě exekuci. Mám nějaké zastání????“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, to že jste nevěděl o těhotenství své bývalé manželky nemá vliv na Vaši vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost se hradí každý měsíc, to co Vám soud nejspíše stanovil je uhradit dlužné výživné, krom toho však musíte ještě dále hradit vyživovací povinnost k dítěti. Pokud nesouhlasíte s výší Vaší vyživovací povinnosti, když se například změnily Vaše majetkové poměry, máte možnost podat návrh na snížení vyživovací povinnosti. Do té doby však musíte hradit výživné tak jak Vám bylo soudem stanoveno, jinak se vystavujete nebezpečí exekuce“

Pavel: „Krásný den, mám 2 děti v péči, výživné z 3000 sníženo na 2200, exmanželka platí 739kč exekučně a občas dá něco bokem. Dá se s tím ještě něco dělat jak částku vymoci?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pokud je osoba povinná v prodlení s vyživovací povinností, je možno podat trestní oznámení. S dlužným výživným se pak můžete přihlásit jako poškozený do trestního řízení. Nicméně pokud exekutor nedokáže z Vaší manželky vymoci více než 739,- Kč, těžko se v této situaci domůžete vyššího plnění.“

Benešová Jarmila: „Jsem rozvedená a s bývalým manželem mám dceru. Źenatý manžel má velké finanční problémy. Bude se týkat dcery vyživovací povinnost? Manžel má s novou ženou 3 děti.“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, vyživovací povinnost k dítěti má přednost před jinými závazky jako je hypotéka nebo leasing na auto. Nicméně pokud má bývalý manžel vyživovací povinnost k nové manželce, která je např. na mateřské dovolené a k dalším třem dětem, pak se to dotkne i výživného, která bylo stanoveno pro Vaši dceru.“

Petr: „Dobrý den, ano to vše vím, ale dlužné výživné za měsíce co jsem nevěděl o těhotenství splácím, ale bývala na mě chce dát exekuci.Co mám dělat???Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica: „Pokud Vám soud nestanovil tuto částku uhradit v rámci splátek, potom musíte tuto částku uhradit najednou a je vyloženě na bývalé přítelkyni jestli na Vás exekuci podá či nikoliv. Bránit se pak můžete až v rámci exekučního řízení, když bude bývalá přítelkyně chtít více než ji soud přiznal.“

Waffi: „Dobrý den, je povinnost otce si brát dítě, když soudně bylo rozhodnuto o návštěvách v určitých dnech. Otec jezdí velmi nepravidelně. Je povinnost matky pravidelně čekat jestli otec pro dítě přijede. Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, otec nemá povinnost brát si dítě. Zároveň Vy ale nemáte povinnost čekat na otce, když jezdí nepravidelně. Vše je o domluvě, pokud se rozhodnete otci dát dítě mimo čas stanovený soudem, je to vyloženě na Vás.“

Alena: „Dobrý den, mám 6 měsíčního syna a manžel se rozhodl opustit společnou domácnost. Rozvedeni zatím nejsme. Já jsem na mateřské dovolené, společně máme úvěr se splátkami 5 tisíc měsíčně. Manželům čistý příjem je 24 tisíce, můj rodičovský příspěvek je 7500. Musí mi manžel přispívat na dítě a domácnost i když nejsme rozvedeni? Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, manžel má jak vyživovací povinnost k dítěti a zároveň i vyživovací povinnost k Vám jako manželce, kdy životní úroveň má být zásadně stejná. Manžel tedy musí hradit i na dítě, tak i Vám.“

Nováková Jindra: „Dobrý den, Mám dospělou dceru a bývalý manžel má další děti, z toho už dospělého syna, se dostal vlastní vinou do finančních problémů. Bude se dceři týkat vyživovací povinost k ex manželovi a jeho rodině?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, vyživovací povinnost k dítěti má přednost před jinými závazky, které na sebe manžel dobrovolně převzal. Jelikož je však dcera již dospělá, musí se o své výživné starat sama.“

Daniela Nováčková: „Hezké ráno. Manžel nás před třemi roky opustil, nejsme zatím rozvedeni a stále nás živil - musela jsem se synem (5 let) ze zdravotních důvodů zůstat doma. Ted už to nezvládám, chci rozvod a odstěhovat se blíž k rodičům, aby mi mohli pomáhat. Než dojde k vyrovnání majetku a rozvodu a než si najdu práci (zatím jen na částěčný úvazek), co mám právo žádat po manželovi. A jak to je s vyživným na manželku? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, dokud nejste rozvedeni máte právo žádat výživné manželky, kdy Vaše životní úroveň má být stejná. Poté co budete rozvedeni máte právo žádat výživné rozvedené manželky, pokud nejste schopna se sama živit a pokud tato neschopnost má svůj původ v manželství. Zároveň manžel na povinnost hradit výživné na syna.“

Janska: „Dobry den , rada bych se zeptala soud kvůli zvýšení výživného na dvě deti už trvá pomalu 6 let. Otec má dosud určené výživné , ale posílá částku i mnohonásobně menší třeba i v řádcích stovek korun.Jak je to možné ?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pokud manžel posílá méně, než mu stanovil soud, podejte exekuční návrh.“

Martina: „Dobré ráno, syn se rozešel s přítelkyní, se kterou má dceru 1,5 roku. V březnu byl soud, který byl odročen na duben, z důvodu doložení dokladů o příjmu. U soudu bylo projednáváno výživné a svěření dítěte do péče matce, návrh podávala matka. Soud byl odročen, ale u soudu se vůbec nemluvilo o styku otce s dcerou. Matka dítěte, odmítá od listopadu dávat dítě. Jak má syn postupovat. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pokud není podán návrh na určení styku s nezl. dítětem, pak se tímto soud nezabývá. To že matka odmítá předávat dítě synovi nemá vliv na jeho povinnost platit výživné. Syn ať podá návrh na určení styku s dítětem.“

Nováková Jindra: „Dobrý den, Mám dospělou dceru a bývalý manžel má další děti, z toho už dospělého syna, se dostal vlastní vinou do finančních problémů. Bude se dceři týkat vyživovací povinost k ex manželovi a jeho rodině?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, vyživovací povinnost má přednost před jinými závazky otce a bývalého manžela. Stále tedy musí hradit stejné výživné, jako mu stanovil soud.“

Jana: „Dobrý den mám 17 letou dceru výše výživnho mám 1000,- jednou jsem už žádala o zvýšení a bylo mi to pozastaveno s tím že nemohou najít otce,chtěla bych zvýšít výživné aspon na 3000 jelikož dcera studuje tak nevím zda mám nárok si zažádat o navýšení a o jakou částku si mohu zažádat mám obvu že opět pojedu zbytečně že mi to opět pozastaví s tím že mu nemůžou vyměřit výživné co potom mohu dělat.Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, o zvýšení výživného můžete žádat vždy, když to odůvodňují Vaše majetkové poměry. Výše výživného se stanovuje podle majetkových poměrů povinného a dle potřeb dítěte. To že možná pojedete zbytečně budete muset risknout, přece jenom případné riziko není zase tak velké. Zároveň pokud otec neplní svou vyživovací povinnost podejte exekuční návrh, kdy exekutor má prostředky proto, aby zjistil, kde se otec nachází.“

Nováková Jindra: „Myslela jsem, zda se bude muset bývalého manžela a jeho rodinu finančně podporovat. Ten má s novou ženou dospělého invalidního pracujícího syna.“

Mgr. Jan Skotnica: „Pokud bývalý manžel na sebe převzal nové závazky, pak zcela jistě nemáte povinnost ho finančně podporovat. Jiná situace by byla, pokud by šlo o Vaše společné závazky z doby, kdy jste byli manželé“

vladka volfova: „Dobře ráno mám dotaz,z prvního manželství mám dva syny,můj bývalý manžel na každého syna má platit 5000 kč měsíčně,bohužel platí méně se slovy,že víc nemá.Po rozvodu mu vše zustalo,dům,auto atd.,můžete mi poradit dekuji Volfová“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, výživné se stanovuje nejenom z výše příjmů, ale celkově z majetkových poměrů povinného. Pokud aktuálně nemá příjem takový, aby z něj hradil výživné, které mu bylo stanoveno soudem, má povinnost zpeněžit svůj majetek (dům, auto) a ze zisku z prodeje hradit výživné.“

Dagmar Božoňová: „Dobrý den, již tři roky má bývalý manžel exekuci. Dluží dospělému studujícímu synovi bezmála sto tisíc. Exekutor se synem nekomunikuje. Můžeme změnit exekutora? Poradíte co dělat? Promlčují se alimenty? V současné době soud alimenty synovi zrušil a to zpětně sem měsíců(od doby co soud nařídil exekuci, otec řádně platil). Musí syn vyplacené alimenty za těch sedm měsícům vracet? Doslechla jsem se, že otec chce na syna uvalit exekuci za tyto vyplacené alimety. V rozhodnutí soudu však o vrácení již vyplacených není nic řečeno. Děkuji za odpověď Dagmar Božoňová, Opava“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, exekutora je samozřejmě možné změnit. Je vyloženě na Vás, u kterého exekutorského úřadu vymáháte svou pohledávku a pokud jste s postupem exekutora nespokojeni, pak jej můžete změnit. Výživné se nepromlčuje jako celek, ale promlčují se práva na jednotlivé dávky. Spotřebované výživné se nevrací, ale pouze na nezl. dítě.“

nada-: „pane doktore mám dotaz prosím můžete mi zdělit jsem v částečném invalidním důchodu nemoc které vznikla z pracovního poměru ještě není uznána jako nemoc z povolání tudíž jsem šla značně na penězích dolů léčbu mám opiáty manžel se mnou přestal komunikovat jsem totiž utlumena i vůči povinostem manželským nebaví se ani jinak mi nepomáhá chodí a jedná jako bych tu nebyla mám v takovém případě nárok na výživné od něho je řidič a má asi 15 tisíc výplaty na jakou částku bych mohla mít eventuálně nárok on mi tvrdí že na nic protože on platí nájem a věci spojené bydlením jenže já hradím jídlo které je podstatně dražší a chodí si pro něho i jeho dcera která je již dávno výdělečně činná děkuji za radu a přeji krásný den“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, máte právo požádat o výživné manželky, kdy Vaše životní úroveň má být zásadně stejná. Tedy manžel Vám musí přispívat, tak aby jste měli oba stejně. Je však třeba stanovit částku i s přihlédnutím k nutným výdajům. Jednoduše si sečtěte příjmy a výdaje a vydělte dvěma, pokud tuto částku nemáte, pak můžete od manžela žádat dorovnání do této částky“

Pavel: „Podléhá výživné promlčení?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, výživné obecně promlčení nepodléhá, ale promlčují se jednotlivé dávky výživného“

Klara: „Dobrý den, chtěla bych poradit. Mám dvě děti 11 a 12 let a rozvedená jsem jiz 9 let. 3x jsem žádala u okresniho soudu o určení výživného a vždy mi bylo zamítnuto z důvodu, že bývalý manžel pobírá sociální dávky, řádně dochází na úřad práce a výživné mu prostě nemají z čeho určit. Já od dceřiných třech let chodím do práce a splácim dluhy z manželství, protože pracuji, nemám nárok na výživné pro děti? Můžete mi prosím poradit jak tuto situaci mám řešit. To opravdu nemám nárok na výživné?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, na výživné pro dítě máte nárok, neboť pokud není z čeho stanovit výživné, pak se výživné stanovuje dle průměrné mzdy. Proto opětovně podejte návrh na stanovená vyživovací povinnosti a pokud neuspějete v první stupni na okresním soudě, pak se odvolejte ke krajskému soudu a nechte výrok soudu prvního stupně přezkoumat.“

IGR: „Angažujete se stále i v politice?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pouze v té komunální :-)“

Pavel: „Jak se bránit promlčení jednotlivých dávek výživného?“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pohledávku musíte uplatnit, tímto uplatněním je např. podání exekučního návrhu.“

Klvačová: „Dobrý den, mám dotaz. Jsem rozvedená a bývalý manžel má stanovené výživné na dceru 2.000,- Kč. Jelikož mi je neplatil, nechávám výživné, výkonem rozhodnutí, srážet z jeho mzdy. Bohužel mi však nechodí v plné výši, ale jen v částce 1.750,- Kč, z důvodu jeho dalších exekucí. Jak mám udělat, aby mi dlužné výživné doplatil ( je to již 2 roky, co mi chodí takto ponížené). Popř. jak docílit, aby mi bylo výživné placené v plné výši?Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, pohledávka na výživném je přednostní pohledávkou a proto je stahována před ostatními exekucemi. Nicméně povinnému zůstává část příjmu, jež je nepostižitelná výkonem rozhodnutí a proto Vám není vyplácena celá částka. Nicméně pokud má bývalý manžel i jiný majetek, pak lze nařídit další výkon rozhodnutí a to např. prodej movitých věcí. Z výtěžku prodeje těchto věcí se pak můžete domoci doplacení do plné výše výživného.“

klára: „Dobrý den, jsem rozvedena 9let, 3x jsem žádala o výživné, vždy mi bylo zamítnuto z důvodu, že exmanžel řádně dochází na úřad práce a výživné mu nemají z čeho určit. Já pracuji a splácím exekuce z doby manželství. Je nějaká možnost získat výživné? Děkuji“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, dle nové právní úpravy v případě kdy nelze stanovit výživné jelikož bývalý manžel nemá příjem, vypočte se výživné z průměrné mzdy. Proto podejte návrh k okresnímu znovu.“

Vendula: „Dobrý den. Můj otec je invalida 3.stupně, má dluhy. Mám na něj vyživovací povinnost? Jsem na mateřské a splácím hypotéku s manželem.“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, hledisko, které musíte posuzovat je, zda je otec schopen sám se živit, pokud tak není schopen pak vyživovací povinnost máte. To ale neznamená, že musíte hradit všechny jeho dluhy, které na sebe převzal, obzvlášť pokud to bylo vlivem jeho způsobu života. Dokud však nemáte tuto povinnost stanovenou soudně, pak se nemusíte bát exekuce, nebo jiného postihu.“

Veronika: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli a kolik let je možné požadovat výživné zpět. (výživné doposud nebylo stanované, ještě jsem se nikdy neobrátila na soud, synovi je 12 let). Předem děkuji za odpověď.“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, výživné lze požadovat 3 roky zpětně.“

Markéta: „Dobrý den,je pro info:výživné na dítě mi nikdy nebylo soudem stanoveno.Naposledy mi to paní soudkyně odůvodnila slovy "ale tak to je paní Budinská. dcera je už dospělá,takže za celou dobu jejího dětství jsem dostala asi 5tisíc korun.zpětně už asi nezmůžeme nic??dceři je 21let a chce jít ještě studovat,je nějaká možnost?děkuji“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, výživné je možné žádat pouze 3 roky zpětně. Pokud je dcera již dospělá, musí žádat o výživné sama. Musí ale prokázat, že není schopna se sama živit“

Jana Nováková: „Bývalý manžel poslední 2 měsíce poslal výživné o 1000 Kč nižší s odůvodněním, že jednoduše peníze nemá. Mám už jednat nebo čekat až částka dosáhne určité hranice? P.S. Výživné posílá vždy o 14 dnů později.“

Mgr. Jan Skotnica: „Dobrý den, čekat nemusíte na nic, jakmile je bývalý manžel v prodlení byť jediný den, již můžete podat exekuční návrh.“