Chat

advokát

Mgr. Ing. Ondřej Beneš

Záznam chatu ze středy 27. září 2023

Radovan: „Dobrý den,chci se zeptat,jestli se mění i částka,kterou si za měsíc můžu vydělat.a kolik hodin měsíčně oddělat. Děkuji za odpověď“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, maximální rozsah hodin odpracovaných na dohody se nemění. Není omezena ani celková měsíční výše odměny. Jen je třeba myslet na to, že se pravděpodobně budou měnit limity, od kterých je odměna z dohody o provedení práce předmětem odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Nicméně to není upraveno novelou zákoníku práce (která už byla schválena a bude účinná od října), ale konsolidačním balíčkem, který ještě schválený nebyl (a očekává se účinnost od 1. ledna 2024).“

Leoš: „V zákoníku práce je uvedeno že je možné čerpat dovolenou po hodinách. Z pohledu zaměstnance jak je možné toto využívat? Musí čerpání dovolené po hodinách schvalovat zaměstnavatel ? Nebo je na zaměstnavateli jak toto upraví, třeba jen po půl dnech nebo jen dnech? Chtěli by jsme toto jako zaměstnanci využívat a nevíme postup. Děkuji“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, je to trochu jinak - zaměstnavatel může zaměstnanci určit dovolenou v rozsahu kratším, než je délka směny, ale nejméně v délce jedné poloviny směny. I to je navíc možné jen výjimečně a se souhlasem zaměstnance. Výjimkou je situace, kdy zaměstnanec dočerpává zbývající část nevyčerpané dovolené, která je kratší než polovina směny, pak může být čerpána dovolená i v kratším rozsahu (tedy v rozsahu zbývajícího počtu hodin).“

Lída: „Dobrý den.Chci se zeptat jestli musím mít smlouvu na zástup.Ja podnikám a mám malý obchůdek.Manžel normálně pracuje v jiné firmě.Kdyz by jsem byla nemocná a nebo bych si potřebovala něco vyřídit muže mě manžel zastoupit?Pokud ano jakou smlouvu musíme sepsat. Děkuji za odpověď Pollnerová“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, pozor na to, že pracovní smlouva ani DPP/DPČ nemůže být uzavřena mezi manžely nebo partnery.“

Sona Polakova: „Dobrý den, je nutne do dohody o homeoffice výslovně psát, ze zaměstnancům nebude hrazen náklad na homeoffice? Nebo stačí když se jedna jen o dohodu a o náhradě se tam nepíše? Děkuji“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, pokud se strany dohodnou, že náhrada nákladů za výkon práce z domova zaměstnanci nepřísluší, musí se o tom předem písemně dohodnout. Nabízí se, aby to bylo přímo v dohodě o výkonu práce z domova.“

Dáša Tučková: „Dobrý den, lze v dohodě o home Office sjednat variabilní dobu práce z domova a práce na pracovišti?“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, je možné sjednat si např. i to, že během práce z domova má zaměstnanec pružnou pracovní dobu. Vedle toho doporučuji zamyslet se, zda by zaměstnavatel např. zaměstnance neměl omezit v tom směru, že během práce z domova nesmí pracovat v noci (mezi 22. a 6. hodinou) a podobně.“

Marie: „Dobrý den, mám fyzicky náročnou práci, kterou již po operaci páteře nemohu vykonávat. Musí mě zaměstnavatel převést na jinou, nebo se se mnou rozloučí a mám nárok na tři platy? Děkuji Marie“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, pokud jste (podle posudku poskytovatele pracovnělékařských služeb) ztratila zdravotní způsobilost k výkonu dosavadní práce, musí Vás zaměstnavatel převést na jinou práci. Ale vedle toho je ztráta zdravotní způsobilosti taky výpovědním důvodem, a v tomto případě zaměstnanec nemá nárok na odstupné. Samozřejmě jiná by byla situace, kdy by se jednalo o pracovní úraz nebo o nemoc z povolání.“

Petra malá: „Dobrý den, jakým způsobem máme lidem na DPP/DPC rozvrhovat prac. dobu? Napr 14 dni dopředu papírovou formou? Dekuju“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, můžete rozvrhovat i jen třeba na jednu směnu, ale také na delší období dopředu (nabízí se třeba celý následující měsíc). A připomínám, že rozvrh musí být písemný.“

Klára: „Pokud nemohu nadále pracovat ve svém zaměstnání kvůli špatnému zdraví, kdo mi dá rozhodující dokument? Praktický lékař? Nebo je to na ústní dohodě se zaměstnavatelem? Co musím případně zaměstnavateli doložit? Děkuji a Krásné ráno“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, vyžaduje se posudek poskytovatele pracovnělékařských služeb, tj. nepostačuje zpráva Vašeho praktického lékaře ani dohoda se zaměstnavatelem. Jejich seznam lze najít na internetu.“

Klára: „Dobrý den, zaměstnavatel po mě vyžaduje napracování třeba 2-4h, samozřejmě bez nároku na odměnu,-- když musím k lékaři. Samozřejmě propustku mám. Nezneuzivam. Je to ok? Dále nám nedává výplatní pásky, ač se jich dožadujeme. Dodává pouze jednou za čas. Pracuji ve školství.“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, pracovní volno k návštěvě lékaře Vám sice náleží (a nemáte pak povinnost čas strávený u lékaře napracovat), ale jen za určitých podmínek - na nezbytně nutnou dobu a ve zdravotnickém zařízení, které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance, a také jen tehdy pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Pokud některá z těchto podmínek není splněna, pracovní volno Vám náležet nemusí. Mzdové listy (resp. výpis souhrnných údajů uvedených ve mzdovém listě) Vám zaměstnavatel na žádost vydat musí.“

Jana: „Dobrý den,pane magistře, jsem invalidní ve třetím stupni a pracuji na dohodu o provedení práce maximálně 6 hodin v týdnu. Chodím nepravidelně, podle toho jak mi dovolí můj zdravotní stav nebo pokud nemám zrovna nějakou návštěvu lékaře. Chtěla bych se zeptat, jak toto máme podle nového zákoníku práce ošetřit ,jak máme naplánovat směny, když nevím jestli zrovna ten den, na kdy to naplánujeme tři dny dopředu, budu moct jít nebo ne. Dělám práci, u které je jedno jestli ji udělám v pondělí nebo ve středu, ale musí být hotová. Stačí, když si napíšeme nějakou dohodu, že v týdnu odpracuji 6 hodin podle toho,kdy mi to bude vyhovovat?Nebo právě toto už od 1.10. neni možné?Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, tady bych doporučil si sjednat, že Vás bude s rozvrhem práce seznamovat v kratší lhůtě než 3 dny předem (samozřejmě pokud s tím oba souhlasíte a je to ve Váš prospěch) a využívat možnosti rozvrhovat třeba jen vždy jen po jedné směně. Nebude už od 1.10. možné si sjednat, že Vás zaměstnavatel s rozvrhem seznamovat vůbec nebude.“

Marie: „Moc děkuji za odpověď na první otázku a mám hned druhou ( Dobrý den, pokud jste (podle posudku poskytovatele pracovnělékařských služeb) ztratila zdravotní způsobilost k výkonu dosavadní práce, musí Vás zaměstnavatel převést na jinou práci. ) --- MUSIM MIT STEJNY PLAT? ZACHOVÁN NEBO NE? DĚKUJI PEKNY DEN“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, zde záleží na důvodu převedení. Ale pokud jde o ztrátu zdravotní způsobilosti (a ne např. o ohrožení nemocí z povolání), může být mzda snížena.“

Daška: „Dobré ráno pane Magistře, jsem důchodkyně a pracuji na DPP na vrátnici jen denní směny určité dny, směny máme rozepsané na celý měsíc dopředu, odpracovala jsem 300 hod., nyní mám DPČ, dotaz mám proč je DPP omezena 300 hod. za rok a DPČ 20 hod. týdně, když mně zaměstnavatel potřebuje stále. Nemůže se změnit u DPP neomezený počet hodin? Děkuji“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, tato omezení (max. 300 hodin ročně u DPP a v průměru max. 20 hodin týdně u DPČ) budou platit. Smyslem by měla být ochrana zaměstnanců, kterým - pokud je zaměstnavatel potřebuje ve větším rozsahu - může nabídnout pracovní smlouvu.“

Jana: „Chtěla bych se zeptat lze sjednat smlouvu na dobu určitou na méně než 3.měsíce?Děkuji za odpověď.9“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, ano, je možné sjednat i kratší dobu.“

Daška: „Děkuji za odpověď, ovšem proč mám platit sociální a zdravotní pojištění, když jsem celý život platila, starobní důchod by se zvýšil po odpracovnání 360 hod. pokud jsem informovaná, ale je to tak zanedbatelná částka, že se to nevyplatí. právě to jsem si myslela, že se to změní.“

Mgr. Ing. Ondřej Beneš: „Dobrý den, obávám se, že to není úplně dotaz na mě. Jen upozorním, že změny týkající se odvodů na sociální a zdravotní pojištění u DPP zatím nebyly schváleny (jsou součástí konsolidačního balíčku, nikoliv novely zákoníku práce).“