Chat

lékařka Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Marie Dolečková

Záznam chatu z pondělí 14. listopadu 2022

Irena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat , před 4 lety mě od nervů vyskočil cukr na 8,1 , pak se to po 2 letech srovnalo na 5,1 ,go se flouho drželo ted mám.opět 6,1 ,prosím proč to tak skáče? Léky 4 roky beru stále. Děkuji za odpověď“

MUDr. Marie Dolečková: „Dobrý den, hladina glykémie je variabilní - to znamená, že se mění - v závislosti na jídle, stresu, fyzické aktivitě. A hladina cukru je i při dvou měřeních v odstupu 15 minut různá, jednoduše řečeno, je to dané tím, že tělo má v každém okamžiku jiné potřeby, jinak se vyplavuje inzulin a jiné hormony. Pokud máte lačnou glykémii jednou 5,1 a jednou 6,1 a máte dobrý glykovaný hemoglobin, pak jste dobře kompenzovaná. Hodnoty 5,1 a 6,1 nepovažujeme za skákání.“

Zajicová: „Dobrý den...od kolika se řiká máte cukrovku.Zdá se.mi že jak u cukrovky tak cholesteru.čislo stále klesá .Před 15 léty byli vyšši.Děkuji“

MUDr. Marie Dolečková: „Dobrá ráno, u cukrovky je to jasně dané - pokud máte lačnou glykémii rovnou nebo vyšší 7 mmol/l a nebo pokud v orálním glukosovém testu máte po 2 hodinách glykémii 11 mmol/l a vyšší, pak máte cukrovku. V těhotenství jsou ale přísnější kritéria.“

František V.: „Vážená paní doktorko, cukrovka se musí ukázat jak v krvi, tak v moči? A nebo jenom v jednom, hlavně v krivi? Když není léčená cukrovka, tak co to v těle, s tělem dělá? Co člověk cítí za pocity? Děkuji Vám moc za odpovědi a zdravíčko Vám přeji František“

MUDr. Marie Dolečková: „Cukrovku diagnostikujeme ze žilní krve - buď z lačné glykémie nebo v orálním glukosovém testu za 2 hodiny po vypití sladké tekutiny. Na základě přítomnosti glukózy v moči diagnózu nemůžeme stanovit, při stanovení diagnózy diabetu nemusí být cukr v moči přítomný. Pokud není cukrovka léčená - dochází k rozvoji komplikací - kardiovaskulárních - vysoký tlak, infarkt, mozková mrtvice, dochází k poškození očí, ledvin, rozvoji diabetické nohy, postižení citlivosti nervů na dolních končetinách. Dlouho člověk nemusí cítit nic, cukrovka nebolí, bolí až komplikace a to už je pak dost pozdě.“

Jana: „Dobrý den, kdo má prosím nárok na podkožní čidlo z hlediska úhrady zdravotní pojišťovny?“

MUDr. Marie Dolečková: „Na senzor má nárok každý diabetik 1.typu. Diabetikům 1.typu to hradí pojišťovna. Bohužel, pokud jste diabetik 2.typu a chcete senzor, pojišťovna to nehradí, musíte si jej koupit.“

Irena: „Paní doktorko,když tedy mám cukr 6,1 znamená to že už musím držet přísnou dietu?Hodně se hlídám hodně se omezují v jídle, musím až tak ? Děkuji za odpověď“

MUDr. Marie Dolečková: „Určitě musíte dodržovat diabetickou dietu a jíst léky, které máte předepsané. Díky tomu, máte dobrou glykémii.“

jana: „Dobrý den,vadí hodně,když si 2.typu dia dám něco sladkého třeba čokoládu hořkou není to často a ovoce citrusové např.pomeranč není to často.děkuji“

MUDr. Marie Dolečková: „Pokud jste jinak dobře kompenzovaný, tak to nevadí. Hořká čokoláda obsahuje málo cukru a ovoce citrusové také. Navíc, i jako diabetik 2. typu potřebujete jíst ovoce, jen to musí být přiměřené - to znamená nesníst kilo mandarinek na posezení a vyhýbat se hodně sladkému ovoci jako je hroznové víno nebo banán, broskve. Citrusy jsou určitě vhodné :-)“

jana: „Dobrý den,jak léky ,které jsou na tlak ,tuk ovlivní i cukr v krvi ?“

MUDr. Marie Dolečková: „Nemusíte mít strach, léky na tlak, ani léky na cholesterol nezvyšují ani nesnižují hladinu cukru v krvi.“

František V.: „Vážená p. doktorko, čím začíná, jaké jsou projevy diab. nohy? Moc Vám děkuji František V.“

MUDr. Marie Dolečková: „Syndrom diabetické nohy může začít úplně nenápadně, třeba jen jako otlak na noze, z kterého se vytvoří defekt - nehojící se rána. Proto je u diabetiků důležitá pravidelná odborná pedikůra a i Vy sám, kontrolujte si nohy, jestli se Vám nějaký defekt netvoří.“

ŠÁRKA: „DOBRÝ DEN,MÁM 3 GLUKOMETRY A ,KAŽDÝ MĚŘÍ JINAK ? A PRST NA MĚŘENÍ KAPKY Z KRVE JE NUTNÉ STŘÍDAT ?“

MUDr. Marie Dolečková: „Je možné, že glukometry měří jinak, rozdíl by však neměl být větší, než jen několik desetinek. Doporučuji používat jen jeden glukometr, certifikovaný, který jste dostala od svého diabetologa. Prsty střídejte, ať nemáte rozpíchaný jen jeden prst.“